Bilmek istediğin her şeye ulaş

ASP mi yoksa PHP mi?

Soruyu biraz daha detaylı düşünerek ASP'nin miadını doldurmasını da takiben ASP.NET'mi yoksa PHP mi diye sormak daha doğru sanırımDüzenle
Klasik ASP popülerliğini yitirdi dersek yanılmayız. ASP.NET'e gelecek olursak maliyetli ama sağlam ve kolay bir geliştirme olanağına sahiptir (şayet C# ya da VB.NET biliniyorsa). PHP her anlamda özgür bir hizmettir, platform bağımlılığı yoktur. ASP.NET için C# ya da VB.NET ve HTML bilginizin olması gerekirken PHP'te sadece PHP syntax'ını ve HTML'i bilmeniz yeterlidir. PHP'de code-behind ve ve Client-side diye bir kavram yoktur, tek bir sayfada işinizi görürsünüz. Bunlar en temel farklılıklardır.
  • Paylaş
Herkes kendine göre bir cevap veriyorken bunun ne kadar doğru olduğu çok ciddi bir şekilde tartışılır. Bu soruyu genişleterek sorarsak ASP.NET'mi yoksa PHP mi şekline çevirmek gerekir. Çünkü ASP.NET ile ASP diline adeta son verilirken bu soruyu da bu şekilde güncellememiz gerek. Bu yeni haliyle bende kendime göre yoğurarak ASP.NET demekten çekinmeyeceğim. Ancak şu da bir gerçek ki bu soruyu hep "Anneanne'yi mi yoksa Babaanne'yi mi daha çok seviyorsun" a benzetiyorum:)
  • Paylaş
2

İrfan Evrens, asp.net ile php'yi karşılaştırmak bana çok mantıklı gelmiyor, asp.net ile java'yı karşılaştırabilirsiniz

Semih Muyaoğlu, doğru diyorsun tabikide ama asp ile php kıyaslamasında asp'nin yerini asp.net'e bıraktığını var sayarsak bu şekilde oluyor. ve asp.net ile kıyaslanacak alternatifin java olduğunu da düşündüğümüzde sanırım php tamamen safdışı edilmiş oluyor

Ben ikisinide kullanıyorum. Tabiki aralarında farklar var ama amaç olarak her ikiside aynı amaca hizmet ediyorlar. Ben daha çok php tercih etsem de bazı danışmanlık verdiğimiz firmalar geçmişte asp veya asp.net kullandığı için geliştirmeler o yönde devam ediyor. Eğer kendiniz az bütçe ile proje geliştirecekseniz php öneririm. Ve tabiki mysql database. Ama bir şirketiniz varsa ve büyük çaplı bir proje yapıyorsanız asp.net veya JSF öneririm. Zend de kullanabilirsiniz ama piyasada yaygın olanı kullanmak her zaman avantajlıdır. Bunlarla birlikte SQL server 2008 öneririm. Mysql de iyidir ama sqlserver'ın menegment bakımından daha üstün olduğunu söyleyebilirim.
  • Paylaş
Ne iş yapacağınıza bağlıolarak php, .net, python, mono ... diye gidebilirsiniz...
  • Paylaş
Ben asp diyenlerdenim. .net değil classic asp. performans (hız) açısından .net ten daha iyi olduğunu düşünüyorum.

örnek olarak ebultenmail.com'>ebultenmail.com bakabilirsiniz performansına
  • Paylaş
PHP diyorum.
  • Paylaş
Tabiki PHP
  • Paylaş
PHP yaşasın PHP kahrolsun ASP :)
  • Paylaş
Kulağı tersten göstermenin alemi yok tabiki php :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1948 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt