Bilmek istediğin her şeye ulaş

ASP ve PHP arasındaki fark nedir?

Asp veya asp.net bir programlama dili degil platformdur denebilir. Php ise bir programlama dilidir. Asp de vbscript kullanilirdi eskiden suan ki asp.net'te ise cogunlukla C# veya vb kullanilir ki asil dil bunlardir. Asp.net ile php'nin frameworklari, template engineleri falan anca belki birbirine benzetilebilir ki php de illa ki framework kullanmaniza gerekte yoktur. Php ile baska bir farki ise php script dili iken asp.net in kullandigi diller ne C# nede VB script dili degildir. Derleme ile calisan dillerdir. PHP ise yorumlama ile calisir. Yani kodu yazdiginiz anda direk calisabilir kod derlemeye gerek duymadan. Asp.net'i benzetecek olsaniz daha cok java'nin jsp'sine benzer ki jsp asp.net den cok daha iyidir. Fakat o kadar popular degildir.
  • Paylaş

Web Yazılımı

Asp.Net PHP’ye göre daha güçlü bir yazılım dili. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de Asp.Net’in .Net platformu üyesi olması. Microsoft Visual Studio ile projeler üretebileceğiniz ASP.Net, Visual Studio'nun bünyesinde bulunan birçok güçlü yazılım dillerinden herhangi biri ile çalışabilmenize imkan tanıyor. Bunun yanı sıra PHP’de birçok hata ile baş etmek zorunda kalırsınız ve bu hataları tek tek ayıklamak da yine yazılımcılara düşüyor. Asp.Net‘de hata ayıklama kısmını Visual Studio bizim yerimize yapıyor ve olası çözüm yolları üretiyor. Bize kalan sadece olası hayatı okumak ve çözüm yollarına şöyle bir göz atmak. Asp.Net‘in büyük avantajlarından birisi de compile edilebilmesi yani derlenebilmesi. Bu sayede Asp.Net ile oluşturduğumuz web projelerini yayınladığımız zaman kullanıcı herhangi bir bilgi istediğinde, sadece gerekli olan kısmı alır ve kullanıcıya gönderir. Bu da PHP’de sunucu ve kullanıcı arasında dokunan mekikten kaybettiğimiz zamanın geri kazanılması anlamına gelmektedir. ASP.Net’in early binding ve catching services gibi özellikleri sayesinde PHP’den çok daha iyi bir performans sağladığını göz ardı edemeyiz. Ayrıca Microsoft Visual Studio’nun bize sağlamış olduğu zengin araç içeriğiyle de PHP’ye göre hem daha kapsamlı hem de daha kısa sürede bitirebileceğimiz projeleri yapmak mümkün. Bunların dışında PHP’de kaynak kodlar da kullanıcıya Html ile gönderilmekteydi. Bunun anlamı da şudur ki kötü niyetli insanlar sizin kaynak kodlarınızı istedikleri gibi kullanabilir ve sizin bin bir emekle yaptığınız projelere zarar verebilirlerdi. Fakat ASP.Net ile bu da engellenmiş durumda. Kaynak kodları kullanıcıya gönderilmiyor. ASP.Net PHP’ye göre hem hızlı hem de daha güvenilir diyebiliriz. Bunca olumlu özelliğin yanında elbette Asp.Net’de de bazı sorunlar karşımıza çıkmakta. Bunlardan ilki ve en önemlilerinden birisi IIS (Internet Information Services) güvenlik açıkları. Bunun hem .Net platformu sayesinde hem de projelerimizde getirdiğimiz kısıtlamalar sayesinde kısmen de olsa engellenmesi mümkün. Ama günden güne gelişen teknoloji ve zararlı yazılımlarla bunlar da aşılabilir hale getirilebilir. Bir diğer olumsuz özelliği ise Microsoft‘un kendi ürünlerini yayma çabasından mıdır bilinmez ama sunucu bilgisayarın işletim sisteminin Windows olması gerekmekte. Linux ve benzeri işletim sistemine sahip sunucularda ASP.Net’le yazılmış projelerimiz çalışmayacaktır. Son olarak eklemek istediğim ise ASP.Net’in hem başlangıç hem de yayınlanmasının PHP’ye göre daha masraflı olması. Bunun en büyük nedenlerinden birisi projelerimize başlangıç noktasında Microsoft Visual Studio için belirli bir ücret ödemek zorunda kalmamız. Bir diğeri ise hosting maliyeti. Asp.Net ile çalışıyorsanız Windows hosting almanız gerekli ki bu da diğerlerine oranla biraz daha pahalı.
  • Paylaş
4

Huseyin Uslu, Tartışılır bir cevap. Visual Studio cevap içinde yer almamalıydı, keza PHP içinde oldukça iyi IDE'ler var. Yine aynı şekilde PHP destekleyen oldukça kullanışlı debuggerlar ve caching frameworkleri (apc, eaccelerator,ioncube..) de mevcut. Cevap diller arasında ki farkı karşılaştırmak yerine geliştirme ortamlarına yönelik olmuş ki sunulan fikirler oldukça tartışmaya açık.

Gokhan D, Şimdi yazı şöyle başlasaydı daha iyi olurdu, Visual Studio mu php mi? Evet böyle bi tartışma saçma sapan bir tartışma olurdu. buna yorum yapmıyorum... Okumaya devam edelim.. "Bunların dışında PHP’de kaynak kodlar da kullanıcıya Html ile gönderilmekteydi. " Buraya kadar dayandım sonra dedim ki, ammaann :D devam et bro..

Hasan Tayyar Beşik, Bir çok kısmı hatalı bir açıklama. Asp.net güçlü bir dildir ancak sayılan özelliklerin bir çoğu php kullansanız da yapabileceğiniz şeyler. Adeta Microsoft Türkiye satış temsilcisi konuşuyor gibi olmuş.

Necmettin Begiter, ASP'de tecrubeli oldugunuz, PHP hakkinda ise pek birsey bilmediginiz ortada Gunduz. Oncelikle, soruda ASP.Net veya Visual Studio sormuyor. ASP soruyor. Ikincisi, PHP icin de gayet guzel IDE'ler (hatta VS'ye kafa tutacak kadar guzel IDE'ler) var. Uc, PHP kaynak kodlarinin kullaniciya HTML olarak gonderilmesi diye birsey soz konusu degil, ama siz sunucu yapilandirmasini bozup PHP'nin calismasini engellerseniz o baska. O da PHP'nin sucu degil kullanici hatasi. Dort, PHP'de sunucu ile kullanici arasinda dokunan mekikten bahsetmissiniz. Hangi dili veya catiyi kullanirsaniz kullanin HTTP protokolu boyle calisir. ASP veya ASP.Net'de de durum aynidir. Bes, derlemeyle calisan bir yapida olmasi ASP'yi daha avantajli kilmaz. En guzel ornegi NodeJS'tir. Yorumlamali calisir ama ASP veya PHP'ye rahatlikla kafa tutar. ASP'nin PHP'den daha hizli ve guvenilir oldugu yonundeki cumleleriniz ise talihsizce olmus, cunku bastan asagi yanlis. Bir dilin hizi ve guvenilirligi herseyden once onu kimin konustuguna baglidir. Dilin kendisi ikinci siradadir. Buna ragmen ne hiz ne de guvenilirlik konusunda ASP.Net'in daha iyi oldugunu soyleyemezsiniz. Cunku yanlis olur. Olmus da.

Ben asp.net de php de kullanan biriyim. Aslında doğrusu müşteri özel olarak istemediği sürece veya benim canım çok çekmediği sürece asp.net kullanmıyorum. PHP daha kısa daha özgür ve daha cezbedici geliyor herzaman bana
  • Paylaş
Ural-Altay dil ailesi ile İngilizce arasindaki farklar nelerdir gibi olmus. Farkli kulvarlardaki iki urunden bahsediyorsun.

ASP bir bakima bir catidir (tam öyle degil ama detayli bir aciklamaya girip ortaliği bulandırmanın alemi yok), icinde baska diller kullanabilirsin. Yani ASP ile bir sayfa oluşturmak icin PHP veya Python veya C# dillerinden istediğini kullanabilirsin. Sana kalmistir. PHP ise bir dildir. Aralarindaki en temel fark budur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

933 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • ASP mi daha iyi, PHP mi?

  • ASP'nin avantajları nelerdir?

  • ASP nedir?