Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asp.Net de git vb. gibi yapmış olduğunuz kod değişikliklerini kayıt altına alan bir yazılım kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız bu yazılımlar nelerdir. Ücretsiz olanları var mıdır?

Bu tür ücretsiz olan iki yaygın yazılım var. Git ve svn. Bu iki yazılım ftp veya http sunucusu üzerinde veya yerel bilgisayarda çalışırlar. Yani kodun tarihinin tutulduğu kalıcı bellek alanı bu programlara sağlanmalıdır. Her ikisi de bence ücretli alternatiflerinden iyidir. Bu tür programlara Türkçe'de versiyon takip programı deniyor. Kişisel görüşüm, iyi bir programcı olmak için en az bir versiyon takip programı bilinmelidir.

svn ile git arasındaki temel fark svn merkezi bir sunucu istiyor. Git'de ise kullanılan her sunucu simetrik (yani dağıtık) . Bu nedenle git daha güçlü ama öğrenmesi çok daha zor. Svn bu tür programlar içinde en hızlı öğrenileni.

Git için:
Eğitim: git-scm.com/book
Çekirdek Kod: git-scm.com/downloads
GUI (Benim tavsiyem) : (windows) code.google.com/p/tortoisegit/
Git Cola (linux, Yazılım Merkezinden)

SVN için:
Çekirdek Kod: subversion.tigris.org/
Eğitim: svnbook.red-bean.com/en/1.7/
GUI: (windows) tortoisesvn.net/downloads.html

Not: Eclipse kullanıyorsanız her ikisi içinde plugin var. Eclipse'in kendi yazılım merkezinden arayın.

github adından da anlaşılacağı gibi git tabanlıdır. Diğerlerini kullandırtmıyor diye biliyorum. Versiyon takip tabanlı sunucu için ben bitbucket.org u tercih ediyorum. Github'ın tersine git mecburi değil ve ücretsiz private alan veriyor. (github public'den private'e geçince ücret alıyordu ben baktığımda.

Bu ikisinin en büyük rakibi mercurial ama onun hakkında yeterli bilgim yok. Yalnızca git gibi dağıtık olduğunu biliyorum. mercurial.selenic.com
  • Paylaş
3

Birkan Aydin, Konu hakkında çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim.

Ali Iybar, Bu konuda anlatilabilecek herseyi Ceyhun anlatmis. Ben de windows tabanli sistemler yazarken SVN kullanirdim ama linux tabanina gecince GIT ile tanistim o gunden beri GIT kesin favorim. Ogrenmesi daha zor ama gelecegi daha parlak gozukuyor.

Ceyhun Çakar, Not olarak, Linus Torvalds svn'den nefret ettiği ve kendine uygun bir versiyon takip programı bulamadığı için git projesini başlatmış.

sorularını inceleyebilirsiniz. Açık kaynak kodlu olarak proje geliştiriyorsanız codeplex.com veya ücretsiz versiyon kontrol yazılımı için tortoisesvn.tigris.org adresini de inceleyebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

284 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt