Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asp.net ile tek bir yönetim panelinden 100'e yakın siteyi yönetmem gerekiyor. Veri tabanları ayrı olacak, yönetim panelleri aynı olmalı. Böyle bir sistem için önerileriniz nelerdir?

Sub domain tanımlayıp temalara göre yönlendirme yapmayı düşünyorum. veri tabanlarını kodla okuşturup connectin stringleri veri tabanından çekmeyi düşünüyorum. Güncelleme yaparken tek bir yere günceleme yapınca bütün siteleri etkilemiş olacak. böyle bir sistem için önerileriniz nelerdir.Düzenle
Benim fikrimi sorarsanız, neden vari tabanlarının ayrı olması gerekiyor? Eğer çok kompleks bir sistem değil ise tek bir veri tabanı içinde birden fazla siteyi depolayabilirsiniz. SiteId üzerinden ise hangi verinin hangi siteye ait olduğunu da anlayabilirsiniz. Sitelerin konfigürasyonlarını ise aynı veri tabanında bir tablo ile tutmanız mümkündür.

Eğer her site için ayrı veri tabanı tutmanız gerekiyor ise, yani buna mecbur iseniz, tümünü tek bir panelden yönetmek daha zor bir iş olacaktır.

Bir kere, veriler üzerinde yapmanız gerekecek olası bir güncelleme işlemi için, tüm veri tabanlarında güncelleme yapmanız gerekecektir.

Bunlar dışında, tanımladığınız şekilde sistemi kurmanız için size tavsiyem, ayrı bir yönetim veri tabanında tüm sitelerin temel konfigürasyonlarını tutmalısınız. Bunun yanı sıra, tüm siteler bu yönetim veri tabanında tanımlanmış bilgiler ile çalışmalıdır.

Ek bir bilgi, tüm veritabanlarına erişebilmek için, tüm veri tabanları üzerinde Datareader, Datawriter ve gerekli diğer izinlerle donatılmış bir ek kullanıcı oluşturup, panel üzerinden tüm işlemleri bu kullanıcı aracılığı ile yapmanız yerinde olur.

Son olarak, ek bir bilgi daha; veri tabanlarını birbirleri ile haberleşebilir hale getirebilirsiniz. Elbette, bu çözüm, veri tabanlarında ortak biçimde güncellenmesi gereken durumlar olduğunda geçerlidir. Siz sadece 1 veri tabanında veriyi güncellersiniz, kısa süre içinde diğer tüm veri tabanları birbirleri ile haberleşerek güncellenir.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Aslında ilk başlarda server içinde asp.net ile iis ayarlarına ulaşıp her bir site için bir alan ve veri tabanı oluşturmaya çalıştım fakat baktımki bu iş bakımlarda yada güncellemelerde beni çok uğraştıracak ve sıkıntıya sokacak.. Daha sonra sub domain kullanarak site verilerini klasörde tutmak mantıklı geldi fakat bu seferde veri tabanlarını ayrı ayrı tutmayı düşündüm.. ama aslında dediğiniz gibi tek veri tabanı kullanmak daha mantıklı olacak. Sitelerin çoğu zaman aynı kategori olacağından hazırladığım sistemi sub domaine göre uyarlamak daha iyi olacak. Fakat kafamı kurcalayan asıl nokta sub domaine yönlendirilen domainlerin seo bakımından büyük sıkıntılar oluşturacak mı? Aynı kategorile aynı kodlama yapısında aynı hosta 100 site google için ideal bir olay olmasada başka seçenek kalmıyor..

Her siteye bir ip tanımlamakta ayrı bir maliyet.. Aslında domainleri ns lere yönlendirip oradanda bir şekilde yönlendirme yapsak olur mu diye düşünüyorum..

Dediğiniz gibi tek veritabanı kullanmaya karar verdim. İnploid çin azure kullanıyorsunuz yanılmıyorsam azure böyle projeler için avantajları varmı.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

67 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları