Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asp.Net mi yoksa PHP mi hangisini tercih ediyorsunuz? Nedeni nedir?

Şimdi öncelikle ben PHP kullanıyorum ama bu özgür bir seçim değildi. İlk işe girdiğimde 18 yaşındaydım ve klasik ASP kullanıyordum. Şirkette bilgili olan teknik abimiz de PHP kullanıyordu. Gerçekten hatırlamadığım sebepler yüzünden ve aynı dilin kullanılması için ben de PHP öğrendim. Yani öğrenirken alternatifleri sıralayıp, en iyisi bu deme şansım olmadı.

Şimdi yukarıdaki iki geliştirme şekli de işletim sistemi fark ediyor. Sonuçta Microsoft kendi teknolojilerine uyumun kralını veriyor. SQL Server, Visual Studio, IIS, bunun dışında ASP.NET'de dil seçeneği de fazla. C#, Visual Basic.NET, j++ gibi. Üstelik .NET platformunda kodlar intermediade code'a çevrildiği için bir geliştirici C# ile bir sınıf yazdığında, Visual Basic.NET geliştiricisi bu sınıfı sorunsuz kullanabiliyor.

Ama özel çözümler istediğinizde örneğin bir resim manipülasyon dll'i veya video çevirici dll'i bunları satın almak zorundasınız. SQL Server güçlü bir veritabanı ama ücretli. Windows sunucular, Linux/Unix sunuculara göre daha kararsız. Ne bileyim 1-2 senedir kapanmayan debian yüklü sunucular duymuştum.

PHP, C/C++ geçmişi olan geliştiriciler tarafından kolayca kavranır. Dil yapısı çok benzerdir. Birçok araç, sınıf, program GPL lisanslıdır. Her zaman daha az ödersiniz. PHP'de çok fazla fonksiyon var. Yani gerçekten adamlar her iş için bir fonksiyon yazmışlar. Bunlar php.net sayfasında dökümanlarda yayınlanıyor. Mesela text manipülasyon fonksiyonlarına girin dediğimi anlayacaksınız. Sonrasında PHP artık OOP yazılabilen bi dil değil, bayağı bayağı OOP desteği olan bir dil. Büyük bir komünite tarafından geliştiriliyor. Çok fazla kaynak var, kullanımı çok yaygın.

Bir sürü 3. Parti framework'ü var. Smarty gibi templete motorlarından Zend Framwork, Codigniter, CakePHP, Laravel gibi MVC, templete, PDO destekleyen geniş frameworkler var.

Yalnız şu sorun var ki; herkes kendi yöntemi ile kod yazıyor. Biraz Codeigniter, Smarty, URL Routing böyle olsun tarzında. Bu da başkasının kodlarını okumayı çok zor hale getiriyor. Buna son vermeye çalışan arkadaşlar var. "PHP The Right Way" adı altında toplanmışlar. Yani "Usulüne Uygun PHP". Arkadaşlar hepimiz farklı yöntem kullanmayalım, en iyisi hangisi ise komünitede karar verelim, herkes o yönelime uysun anlamında. Bunun için Türkçe kaynak aşağıda;

kulekci.net/php-the-right-way/

ASP.NET için söyleyebileceğim çok şey yok. Ama C# dili çok salam bir dil. Ama yine de platform bağımlı. Mono gibi projeler henüz bekleneni veremiyorlar. PHP ise neredeyse her platformda çalışabiliyor.
  • Paylaş
4

Sefer Sarı, Asp.net de her platform da calisiyor diye biliyordum ben ?

Gökhan Çancılarstackoverflow.com/questions/1116175/runn...

bu linkte tartışılmış. Mono var Linux sistemler için .NET falan simule ediyor ama sağlıklı bir çalışma ben henüz duymadım. Yani kurumsal anlamda tercih edilecek kararlılığa çok uzak.

mono-project.com/guide%3a_porting_asp.ne...

Burada da arkadaşlar ASP.NET'i mono ile port etmişler. Çalışan kısımlar da var. Ama özellikle .NET kütüphanesinin tüm fonksiyonlarına erişiminiz yok, desteklenmiyor. Yani PHP'nin verdiği uyum ve kararlılıktan çok uzak.

Sefer Sarı, Anladim abi tesekkur ederim.bir dinamik site projem var da asp.net mi yoksa php mi diye ikilemde kalmistim tesekkur ederim

Gökhan Çancılar, .NET güzel bir platform. Özellikle dil zenginliği, kurumsal destek, diller arası uyuşma ve platform bağımsızlığı iddiası. Sonuncusu henüz tamamlanamadıysa da bir şekilde olacaktır. Ayrıca C# çok sağlam bir dildir. Java ve C++ 'ın güçlü yönleri bu dilde birleştirilmiştir. C# ile web uygulamaları, masaüstü uygulamalar, yanlış bilmiyorsam Windows Phone işletim sistemli telefonlar için uygulama yazabilirsin.

Ama genelde meraklı programcılar bu platformu sevmiyor. Mesela ben PHP kullanıyorum ama bu Python öğrenmeme engel değil. Java da öğrenebilirim. Yani açık kaynak dünyası çok daha eğlenceli. Github üzerinden bir sürü projeye katılıp kod yazabilirsin. Kendin bir proje başlatabilirsin. Mesela Python ile Django kullanarak web uygulamaları geliştirebilirsin. MongoDB vesaire yeni NoSQL veritabanlarını deneyebilirsin. Yani bunları öğrenirken geliştirme ortamın çok rahat olur. Açık kaynaklıdır, kurarsın, denersin.

Bir de PHP'de ASP.NET'de olduğu gibi sürükle bırak mantığında bir araç bilmiyorum ben. Bu da Bilgeadam gibi yerlerden kurs alanları hayal kırıklığına uğratıyor. Bir oledbConnection nesnesi ile SQL Server'a bağlanıyor, bunu bir data field nesnesi ile gösteriyor. Ama adama bu tablodaki veriler tıklandığında düzenlensin tarzı ajax kullanımı gibi şeyler araya girince mortingen oluyorlar :) Tabi bu ASP.NET'e zarar vermez. Ama o kursların mantığının kötü olduğu ortaya çıkar.

Bir bilgeadam danışmanına "Neden sadece Microsoft teknolojilerini kullanıyorsunuz diye sordum. Bana "PHP mesela, bazı yerlerde yetmiyor" dedi. Ben de nerede yetmiyor, neyi yetmiyor dedim. Sonra sözü geveledi. Bu Bilgeadam'ın politikası. Yoksa not defteri ile de C# uygulamaları yazabilirsiniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

332 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları