Bilmek istediğin her şeye ulaş

ASP.Net kullanırken MVC'ye geçiş yapmak mantıklı mıdır?

Selamlar, Asp.NET kullanırken apar topar fikri değiştirip yazılım işini yerinde öğrenmek istediğim için ve merak ettiğim için İstanbul'a geldim ve geldiğim şirket .Net MVC kullanmaktaydı. Klasik Asp.NET yazılımcısıydım ve ilk başladığımda yazılımcıların mvc yapısını neden bu kadar çok sevdiğini, övdüğünü anlamamaktaydım. İlk başta yazarken baya bir zorlandım ama gerçekten tadına varınca belli bir aşamaya gelince klasik webform mantığından çok daha esnek olduğunu anladım ve internette araştırıldığında; bir çok şeyin aslında mvc mimarisiyle daha farklı olduğunu anlayacaksınızdır.

fakat bir projenin ortasında sakın geçmek gibi bir hata yapmayın derim ben. çünkü mvc mimarisi en iyi olarak razor syntax i ile işlev görmekte. mvc 2 de klasik webform da kullanılıyordu fakat sizin açınızdan bu ne kadar fark eder bilemiyorum. Eğer bu sektörde biryerlere gelmek istiyorsanız kesinlikle .NET MVC yapısını öğrenmelisiniz. Neden öğrenmelisiniz derseniz:
  • Bir kere html üzerinde tam kontrole sahip oluyorsunuz. hazır kontroller yüklemediğiniz için ekstradan,hesapta olmayan kodlar ile karşılaşmıyorsunuz. herşey sizin elinizdedir.
  • yazdığınız proje ne olursa olsun daima belli bir yapı vardır ki o da Model-View-Controller yapısıdır.(araştırılmasını öneririm). bu yapı öylesine güzel bir yapı ki her türlü büyüklükteki projeye gelen bir yapıdır. dolayısı ile karışıklık da minimum seviyede olacaktır.
  • viewstate olmadığı için sayfaların boyutları artmıyor zaten. bunu Asp.NET ile de yapabilirsiniz tabii ki.
  • Asp.NET te olan herşeyi burada da kullanabilirsiniz.
  • url routing yapısı hazır gelmektedir.
  • mesela büyük kurumsal firmalarla çalışırken Asp.NET yapısını kullanmak büyük bir hata olacaktır. mesela bir bankaya web sitesi yaptınız ve banka sizin yaptığınız web sitesini önce stress testine sokmaktadır. bu testten Asp.NET ile geçmeniz imkansız değildir ama inanın ki zor olacaktır. Asp.NET üzerinde performans a ait herşeyi bilmeniz lazım çünkü.
  • dezavantajı ise yapıyı öğrenmek vaktinizi alabilir.
belli başlı kısımları kendime göre yazdım fakat araştırdığınızda birçok farkı göreceksiniz.
  • Paylaş
3

Gokhan İnce, Bende kısa zaman önce geçiş yaptım ve çok faydasını gördüm.. Küçük web projelerini Webformda büyük işleri ise MVC ile yapıyorum..MVC de sevmediğim tek nokta entity frameworkta linq kullanmak.. fakat daha sonra entity frameworkta normal tsql kullanılabildiğini görünce birde entity ile stored procedure kullanınca ortaya hızlı sonuçlar çıkabiliyor.. linq ya bir türlü ısınamadım..

Kadircebel, linq to sql yapısı aslında gerçek dünya ile bağlantı kuran bir yapıdır. tamamen nesnelerle çalışırsınız. herşey nesnedir. aslında bir bakıma microsoftun özüde bu yapıdadır basit anlamda. zaten hız sıralaması şu şekilde gitmekte : ADO.NET > LinqToSql>EntityFrameWork (yanlış hatırlamıyorsam tabiki). Ama LinqToSql en son kararlı yapısında kaldı ve microsoft linq i daha da geliştirmeyeceğini açıkladı. aslında LinqToSql candır :)

Gokhan İnce, Mvc linq kullanmadım bir ara deneyeceğim fakat ilgimi hiç çekmiyor.. aşağıdaki gibi bir kullanım daha performanslı çalışıyor tavsiye ederim..

using (var context = new BloggingContext())
{
var blogs = context.Blogs.SqlQuery("SELECT * FROM dbo.Blogs").ToList();
}

Örnek
msdn.microsoft.com/en-us/data/jj592907.a...


Performans içinde aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsin..
dianewilson.us/linq/presentations/perfor...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

695 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları