Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asp.NET öğrenmeye nasıl başlayabilirim?

Hali hazırda C# veya VB.NET dilinde belli bir seviyeye gelmiş olmak gerekir. Web programlamanın genel mantığını, istemci-sunucu arasındaki iş akışını çözmüş olmak gerekir. En başta, ASP.NET Web Formlarını normal Windows Form'ları gibi kullanmaya başlayıp; zamanla HTML, CSS, Javascript konusunda ilerledikçe, tamamen kod taraflı çalışmaya geçilebilir. Kafada ayrıntıları şekillendirilmiş kişisel bir proje üzerinde çalışarak başlanmalıdır. 'Bu kontrol ne işe yarıyormuş' 'Acaba şöyle bir şey yapmak istesem nasıl yapılır' benzeri kısa denemelerle pek bir yere ulaşılamayabilir. Bir web sitesi fikrini bütünüyle hayata geçirmeye çalışırken karşılaşılan gerçek problemleri çözmek daha faydalı olacaktır. Karşılaşılan problemleri çözme konusunda sık sık google'a danışılmalıdır. Programlama konusunda söz sahibi kişilerin  önerebileceği bir çok faydalı kitap olduğuna eminim. Ama programlama işi, iyi bir teorik bilgiden daha çok, yıllar süren bir deneme yanılma sürecinden geçmiş olmayı gerektiriyor. Yaptığınız projeleri tamamlandıktan bir süre sonra, yazılan kodlardan memnun kalmayıp, bir sonraki projede aynı hatalara düşmeyeceğinizi kendinize söylediğiniz zaman... Ve bu durumun yıllar içinde sürekli tekerrür etmesi... İşte o zaman anlarsınız bir şeylerin gelişmekte olduğunu.
  • Paylaş
Google will guide you my friend... desem doğru olacaktır sanırım. Çünkü çoğu şeyi googla'a sorarak öğrendim ve öğreniyorum. Bazı önde gelen isimler oluyor piyasada, onların bloglarını takip etmek ilk iş olabilir. 

Daha sonra direkt makale indirip okumak yerine "şunları şunları yapacak bir site tasarlamak istiyorum! ^^ Çok hevesliyim! " diyerek bir hedef belirle. Sonra siteye başlayıp doğan ihtiyaçlarına cevaplar bulmak için google'a danış. Yazılım okuyarak değil, pratikle gelişir unutmamak lazım.

Her gün gazete okuruz değil mi günlük hayatta. Veya haber dinleriz.
Bu bahsettiğim blog veya yazılım üzerine açılmış sitelere her gün bir kez gir ve gazete okurmuş gibi göz gezdir. Son yazılanlara bak. Kullanmayacak olsan da oku, genel kültürün çoğalsın. Yarın öbür gün kullanacağın zaman geldiğinde "aa evet bunu hatırlıyorum" dersin..

Yani bu olayın kesin bir yolu yordamı yok. Ne kadar çok vakit harcarsan bu işe, o kadar çok gelişirsin.

Bir zamanlar takip ettiğim bir site: yazgelistir.com .. Faydalı olabilir
  • Paylaş
Eğer ingilizceniz varsa Microsoft'un official sitesi olan asp.net başlangıç için çok güzel bir yerdir, site aynı zamanda forum'a da sahiptir ve dünyanın birçok yerinden geliştiriciler sorduğunuz sorulara yardımcı olmaya çalışırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

680 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt