Bilmek istediğin her şeye ulaş

Astımı olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Astımlı kişiler öncelikle, astım krizinde ve nefes darlığı yakınması ortaya çıktığında kullanılması gereken çabuk etkili rahatlatıcı ilaçları, daima yanlarında bulundurmalılar.

Yün, kuş tüyü, pamuk yerine sentetik eşyaları, toz tutmayan döşemelikleri tercih etmeliler. Evde, ofiste sık ve derin temizlik yapılmalı fakat bu temizlik çırpma, silkeleme şeklinde toz kaldıran şekillerde temizlik olmamalı. Toz kaçırmayan, emiş gücü yüksek elektrik süpürgeleri kullanılmalı ve tozlar ıslak bezle alınmalı.

Oda içi rutubet azaltılmalı, oda havalandırılmalı. Astımlı çocuklara tüylü oyuncaklar alınmamalı. Ev içinde çamaşır kurutulmamalı ve saksı bitkileri azaltılmalı. Evde ve işyerinde eski ve gereksiz eşya bulundurmamalı. Ev içinde hayvan beslememeli. Evde sigara içilmemeli.

Astımlı kişiler, kirli havalarda evde kalmalı ve pencereleri sıkı kapatmalılar. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları da hemen tedavi edilmeli. Bunların yanında, kışın kalabalıklardan kaçınmalılar ve grip aşısını, eylül-ekim aylarında her yıl yaptırmalılar.
  • Paylaş
Bu seruvene kendinizi cok severek baslamalisiniz. Cunku bu hastaligin en buyuk dostu stres.:)
Bir arkadasim astim alerjik bronsitti. Market urunu olan renkli sakiz bile cigneyemiyordu. Tuy, yun, toz, sigara dumani, dogal olmayan urunler (ozellikle kola) ve en basta stres.. Kendinizi teskin etmeyi ogrenmelisiniz. Umutlar, olumlamalar hayati yesertir.. :) Ailesi oldukca koruyucu oldugu icin kullandigi herhangi bir odada bile mutlaka 3, 5 tane toz bezi hazir bulunuyordu. Ulkemizin dort bir yanindan ozel yapim (alternatif tip) ilaclar siparis edilmisti fakat fayda etmemisti. En sonunda bir klinikte yaklasik iki yil tedavi gordu. Oldukca faydasi oldu fakat astim olan kisi sayet bir cocuk ise, soyle bir soz var: "Ergenlik doneminde bunyesi saglam olursa atlatti, atlatti.. Aksi halde zor."
Uc yil boyunca 27 kilogramda kalmisti fakat sonrasinda toparladi. :)
Hava degisiminin de buyuk bir onemi vardir.
  • Paylaş
Astım alerji olarak da başlayabilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu ve ufak belirtilerde bile muhakkak doktora başvurmanız gerekir. Önemsememezlik yapmayın!

Sağlık (Alternatif Tıp)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

740 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt