Bilmek istediğin her şeye ulaş

Astroloji Allah'a şirk koşmak mıdır?

astroloji, tamamen matematiksel hesaplarla tahminlerde bulunmaktir. Bu tahminler şirke girer mi?Düzenle
Allah'ı bilmem ama astroloji bilime şirk koşmaktır.
  • Paylaş
Tamamı değildir. Astroloji yıldızların pozisyonuna göre insanların karakterlerini tahmin etmeye çalışan bir eğlence türüdür. Bu kısmı tabii ki dinle çelişmez ama yıldız falı Allah'a şirk koşmak olur. İslam'da her türlü fal, kehanet yasaklanmıştır. Hatta fal bakarken cinlerle iletişim kurulduğuna inanılır. Geleceği bilmek dinen sadece Allah'a mahsustur, bildiğini iddia eden şirk koşmaktadır.
  • Paylaş
12

Proceo, Sadece karekterini degil yine yildizlarin poziyonlarina ve bulunduklari yerlere bakarak ( sadece matematik kullanarak ) yasanmasi muhtemel olaylari belirtir ancak kesin su olacak demez tabii ki. Mesela merkurun retro olmasi iletisimin elektronik aletlerin arizalanma olasiliginin fazla olmasi olarak da yorumlanir. Bu sekilde harita yorumlamak sirk kosmaya girer mi?

Şaman, Gelecekten verdiğiniz her haber şirk koşmaya girer yalnız yıldız haritası yorumlayıp bir kehanette bulunduğunuzda aslında cinlere sorup da söylemediğiniz için tam da şirk koşma olmamalı. Belki de her kehanette bulunacağınız zaman "Allah doğrusunu biliyordur ama yıldızlara göre böyle olması olası" derseniz hiçbir şekilde şirk koşma olmaz. Aslında bu konuları @Mehmet Volkan Balbay en iyi bilir. Bence soruyu ona yönlendirmeli.

Proceo, Tesekkurler yorumunuz icin. Herseyi bilen Allahtir diye her an soylerim zaten, ancak gene de bilmeden gunaha girmek istemedim.

Hakan, Hayırlı cumalar Şaman bey :-):-):-):-):-)

Şaman, Üstadım ateistiz diye cahil de mi olalım :) Egemen usta makara yapabiliyorsa biz de açar bakarız, yasak mıdır, neden yasaktır. Ne demiş atalarımız "Bilmemek değil vur beline kazmayı" :)

Şaman, Size de hayırlı cumalar ayrıca Hakkan Bey :)

Hakan, Ayrıca bölümü de pek şeker olmuş azizim .

Şaman, Ateistiz ama ciciyiz üstadım :)

Ergün Tuna, Müslümanlar, ateistlerin baş ucu kitabının Kur'an olduklarını bilmezler...Ateistler her tartışma ortamında Müslümanları kitabı okuyup anlamadıkları için, alt edebilirler...

Şaman, Öyle bir iddiam da yok, ayrıca @hakkan da öyle bir şeye inanmaz, ateistleri de bilir de sever de :) Yine de bilgili olmak tabii ki daha iyi :)

Hakan, ciciyi an :) şekeri hazırla :)

Şaman, Haribo :)

Ben biraz bu konulara sinirliyimdir. Ateistim ama dinle ilgili soru sormanızdan dolayı sinirlenmiyorum.
Astrolojiyi matematiksel hesaplamalarla tahminlerde bulunmak diye tanımladığınız için.
Eğer böyle bir tahmin yapılsaydı inanın bana bu tahminleri astrolog denen şarlatanlar değil fizikçiler yapardı. Buna da kaos teorisi ve kuantum mekaniniğinin rastgeleliği ve belirsizlik ilkesi mani olmaktadır.
Gezegenlerin size ettiği etki yanı başınızdaki 5 metrelik duvarın yaptığı etki kadar bile değildir. İnanın bana.
Astroloji dünyanın en büyük 2 yalanından birisidir.
Sizin sorunuza da tarafsız olarak cevap vereyim.
Şaman beyin belirttiği gibi dininizde geleceği bilmek Allah'ın gücünün yettiği bir şeydir. Başka herhangi bir şey veya kişi şirk koşmuş olacaktır.
  • Paylaş
Astroloji dediğiniz şey olsa, olsa istatistik'tir. Bilimle bir ilgisi yoktur.
Evet, dininize göre şirk koşmaktır. Allah'ın sadece kendine özel sıfatlarını başka kişilerde, ilimlerde aramaya girer. Dininize göre gelecek ve kader Allah tarafından belirlendiğinden ve ondan başka hiç bir gücün kontrolü ve bilgisi dahilinde olmadığından bunu farklı yerlerde aramak ve inanmak kendi inançlarınız ile çelişir. Kuran-ı Kerim'deki Tevbe süresi 78. Ayet'e göre Âlim-ül-gayb sıfatı yanlız Allah'ındır.
Not: Buradaki gaybı bilir. Yanlış anlaşılmasın. İslam inancına göre zaten Allah için gayb diye bir şey yoktur. Gayb sadece yarattıkları için vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

297 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt