Bilmek istediğin her şeye ulaş

Astronomi ile uğraşan ve teleskop bilgisi olan arkadaşlar varsa öneride bulunabilir mi?

İyi günler arkadaşlar; Şöyle başlayayım;Ben geçen hafta 2.el bir teleskop aldım.(Bana fiyatı ucuz gibi geldiği için kaçırmak istemedim)Teleskop şu:Celestron 21061 Astromaster 70az Teleskop 608 - n11.comSorularım şunlar;1-Gözlem yapmaya nerden başlamalıyım???2-Acaba bu teleskop ile neler görebilirim ve ne kadar görebilirim???3-Uluslararası Uzay İstasyonu'nu üzerimizden geçerken görebilir miyim??Düzenle
Merhaba,
Keşke teleskop almadan önce bu araştırmayı yapmış olsaydın. Tıpkı bir otomobil veya buzdolabı gibi teleskop ta sırf ucuz geldiği için alınmamalı. Ne amaçladığına bağlı olarak seçilmeli. Fakat öte yandan bu kadar da idealist olmak zorunda değilsin elbette. Sonuçta bilimsel gözlem yapmayacak gecelerini keyifli hale getireceksin öyle değil mi?
Öncelikle güle güle kullan. Artık sahip olduğun teleskop Alt-Azimuth kurgusu olan (ayakları üzerine yerleşiminin uygulandığı koordinat sistemi) ve kırılmalı teleskop tipinde. 70 mm açıklık ve 700 mm odak uzaklığı var. Bu teleskop ile gökyüzünde ay, jüpiter ve uyduları ve saturn gözlemi yapabilirsin. Yer yüzü gözlemi için bile kullanabilirsin ayrıca. Deniz kıyısındaysan bir gemiye ya da karşı kıyıya bakabilirsin örneğin. Gökyüzü gözlemlerinde Saturn ve Jupiter gözlemi yapabilmek için bu gezegenlerin bulunduğun tarih ve konuma göre nerede olduğunu araştırmaya başlamak ilk adımın olabilir. Bir gök atlası ya da bir uygulama kullanabilirsin. Jupiter'in uydularının o anda hangi dizilimde olduğunu da bazı web uygulamalarından bulursun ki o zaman baktığın şey nedir onu anlamana yardımcı olur. Ay'ın kraterlerine bakarken kratelerinin isimlerini öğretecek ay atlasları var bolca. Uluslarası uzay istasyonu hareketli sen ise teleskopun ile hareketsiz olmak zorundasın. Bu yüzden sabitlediğin bir teleskopla ancak o noktadan geçerken görürsün kısa bir süreliğine. Bu da teleskopu hareketli cisimleri gözlemek için (uydular, kuşlar vs) elverişsiz yapar.

İlk denemelerini de burada bizimle paylaşmanı diliyorum. İyi eğlenceler.
  • Paylaş
1

Emre Yönlüer, Yanıtladığınız için sağolun :)
Dediğiniz gibi 2 adet uygulama yükledim "Star Chart" ve "ISS Tracker" onlara bakarak gözlem yapmayı planlıyorum.
Bu arada internette araştırırken gördüm adamın biri kendi teleskobuyla Uzay İstasyonunu çekmiş hem de üzerinde tamir yapan astronot ile beraber... :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

42 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları