Bilmek istediğin her şeye ulaş

At binmek nerede öğrenilir? İstanbul'da kursları var mıdır?

At biniciliği ata sporumuz olsa da maalesef iyi bir binici olmak sabır istiyor. Ama iyi bir eğitmenle kısa sürede iyi bir binici olabilirsiniz. Binicilikte istikrar önemlidir. İyi bir eğitmen, seviyenize uygun at ve yer seçimiyle birkaç derste tek başınıza at binebilecek seviyeye ulaşabilirsiniz. Acemilik zamanlarınızda en az 8 yaşında olgun ve sakin atları tercih edin. Atın temizliği, yelelerinin taranması, eyerinin yerleştirilmesi gibi işleri ilk başlarda yalnız denemeyin. Unutmayın atlar ısırma ve tekmeleme güdülerine sahiptir. Ata binerken atın sol tarafına geçin. Atın hareket etmesini engellemek için dizginleri sol elinizle tutun. Sol elinizi atın sırt bölgesine koyup, sol ayağınızı üzengiye geçirip bastırarak kolanın altına itirin. Şimdi ata dönüp sağ elinizle eyeri tutup (güçlüce çekmeden) hafifçe sıçrayarak bacağınızı atın üzerinden geçirerek eyere oturun. Sağ ayağınızı da üzengiye geçirerek güvenli oturma pozisyonuna geçin. Atınız sürülmeye hazır. At binmenin temeli denge ve hayvanla aranızda bir bağ kurmaya dayanıyor. Yürüyüş ya da koşma sırasında sizin vücudunuzda onunla birlikte hareket edecek. Dolayısıyla atınızı hissedin. Kısa bir eğitimden sonra atınız sizin hareketleriniz ve ağzınızdan çıkan seslere göre hareket edecektir. Acemilik dönemlerini atlatana kadar kendi başınıza antrenmen yapmaktan sakının. İstanbul'da binicilik kursları vardır. Bunlar:

Galatasaray Binicilik Kulübü
(0212) 285 23 13
Galatasaray SK | Resmi İnternet Sitesi
Maslak Binicilik Tesisleri Üç Yol Mevkii, Maslak
Pony Club'da değişik boy ve cinsteki 25 adet okul atıyla eğitim veriliyor. Yabancı lisanlarda ders almak isteyenlere, özellikle yabancı uyruklu öğrencilere, İngilizce, Fransızca ya da Almanca binicilik eğitimi verilebiliyor. Kulübün eğitmen kadrosu genç kadın öğrencilerden oluşuyor.
Göçmen’s Ranch
(0212) 202 78 29
Göçmen's Ranch Binicilik Tesisleri
Zekeriyaköy, Sarıyer
Orman içinde 300 dönüm arazi üzerine kurulu tesisin iki açık, iki kapalı maneji bulunuyor. Beş yaştan itibaren her yaşa ve seviyeye uygun eğitim programları arasında dresaj, üst seviyede binicilik, engel atlama, orman turları yer alıyor. Ayrıca at alış, satış ve bakım hizmetleri gerçekleştiriliyor. Burası aslında yıllar önce süt üretmek üzere kurulmuş gerçek bir çiftlik. Bunu en iyi Ranch’s Cafe’nin köy kahvaltılarında ve mini hayvanat bahçesinde hissedebilirsiniz.
Göllü Binicilik
(0216) 433 33 96
Göllü Binicilik
Göllü Köyü, Beykoz
Açık ve kapalı birer maneji olan Göllü Binicilik’te her yaştan binicilere özel hocalar tarafından her seviyede ders veriliyor. Özel gruplar için özel ders programları da düzenleniyor. Riva Deresi ve ormanın birleştiği noktada konuşlanan tesiste arazi binişlerinin tadı başka.
International K9&Horse Club
(0212) 857 80 16
International K9 Horse Club / Sevgi ve guvenin tek adresi / binicilik dersi, at pansiyon
Karaağaç Köyü Hazerfen Havaalanı Yolu Hadımköy, Büyükçekmece
Bir açık, bir kapalı maneje sahip başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar binicilik dersleri veriliyor. 4-6 yaş arası çocuklara at üzerinde gezinti yapılarak binicilik sporu tanıtılıyor. Yedi yaştan itibarense binicilik dersleri seviyeler halinde veriliyor. Temel eğitimini tamamlamış biniciler engel atlama ve dresaj disiplinlerinde branşlaşıyor.
İstanbul Atlıspor Kulübü
(0212) 276 20 56
istanbul atlı spor kulübü
Maslak Binicilik Tesisleri Maslak Üç Yol Mevkii, Maslak
İstanbul Atlıspor Kulübü, 1956 yılında Maslak'ta kurulmuş köklü bir kulüp. 40 dönümlük arazide iki kapalı, iki açık manej ve bir kapalı pony maneji var. Elbette minik biniciler için. Burada Pony eğitimi üç yaşında başlıyor. Sanat galerisi, restoran ve lokalleriyle sosyal hayatı oldukça canlı. Kulüp dâhilinde açılacak bir at hastanesi de proje aşamasında.
  • Paylaş