Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ataerkil sistem nedir?

Bunu June (@june) 'un diğer yanıta yazdığı yorumdan aldım, çok beğendim ve yorumlarda kaybolmasına gönlüm razı olmadı. Eğer siz de beğendiyseniz lütfen June (@june) 'un diğer yanıtlardan birine beğeninizi verin.

Ataerkil sistem kadınların doğurganlık gücünü, devlet, evlilik ve yasalar yolu ile denetim altıda tutar. Pek çok toplumda kadınların sahip olacakları çocuk sayısı, zamanı, gebelikten korunma yöntemi kullanma ya da kürtaj olma vb. Kararları verme özgürlüğü erkek egemen devlet düzeninin sınırları içerisinde tanımlanır. Bireysel erkek denetimi dışında, devlet ve yasalar aracılığı ile uygulanan bu denetime kurumsallaştırılmış denetim denir. Ataerkil sistem işgücü, asker vb. İhtiyaç alanlarına göre kadınların bedenleri ve doğurganlığı üzerinde kurumsallaştırılmış denetim ile iktidar kurarken, “analık” ideolojisini de üretir. Analık ideolojisi, ataerkil sistemi sürekli kılan erkek ve kadın karakter modellerini yaratır, özel ve kamusal alan arasında bölünme yaratarak ayrımları güçlendirir. Bu yol ile kadınların hareket özgürlüğünü ve gelişmelerini kısıtlar ve erkek egemenliğini yeniden üretir.
  • Paylaş
Erkeğin egemen olduğu toplumsal eşitliğin olmadığı sistemdir.Bu sisteme inanan kişiler erkeğin daha üstün olduğunu savunur ve ona göre hareket ederler.Eskiden dünyanın büyük bölümüne hakimken şimdilerde sadece Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde bu inanış sürmektedir..
  • Paylaş
1

June, Ataerkil sistem kadınların doğurganlık gücünü, devlet, evlilik ve yasalar yolu ile denetim altıda tutar. Pek çok toplumda kadınların sahip olacakları çocuk sayısı, zamanı, gebelikten korunma yöntemi kullanma ya da kürtaj olma vb. kararları verme özgürlüğü erkek egemen devlet düzeninin sınırları içerisinde tanımlanır. Bireysel erkek denetimi dışında, devlet ve yasalar aracılığı ile uygulanan bu denetime kurumsallaştırılmış denetim denir. Ataerkil sistem işgücü, asker vb. ihtiyaç alanlarına göre kadınların bedenleri ve doğurganlığı üzerinde kurumsallaştırılmış denetim ile iktidar kurarken, “analık” ideolojisini de üretir. Analık ideolojisi, ataerkil sistemi sürekli kılan erkek ve kadın karakter modellerini yaratır, özel ve kamusal alan arasında bölünme yaratarak ayrımları güçlendirir. Bu yol ile kadınların hareket özgürlüğünü ve gelişmelerini kısıtlar ve erkek egemenliğini yeniden üretir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2016 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt