Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atanamayan öğretmenlerin sorunları nasıl çözülecek?

Bunun çözümünde emeklilik sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Israrla ataması olmayan branşları iş olarak seçmeyerek? Biraz da KPSS ye çalışarak? Zira kendi branşımda atama sorunu henüz başlamadı ve bütün arkadaşlarım (sınava giren) atandı istisnasız, örnek vermek gerekirse. Fakat bir Edebiyat öğretmenliği, bir Coğrafya öğretmenliği: Bunların ataması komik rakamlarda kalıyor. Akademik olmak veya özelde çalışmak atanmaktan daha kolay.

Neden böyle diyorum -bir öğretmen olarak- çünkü herkes öğretmen oluyor. Hatta önüne gelen öğretmen oluyor. Benim gibi tamamen keyfi ve aileden geldiği için severek yapanlar da var; sırf kolay meslek diye düşünen ama öğretmenliğe zerre uygun olmayanlar da var. Herkes olmasın öğretmen. Hele ataması olmayan branşlar yıllardır belliyken(lisede ÖSS seminerleri falan olunca anlatırlardı) gidip bir Edebiyat Öğretmenliği yazmak yanlış. Ve evet, bir öğretmen olarak bunu demek zorunda kalıyorum zira Milli Eğitimin açıktaki bütün atanamayan öğretmenleri yetiştirmeye hem kadrosu yok, herkese kadrosu olsa da bunu yapmaya niyeti yok.
  • Paylaş
İnadı bırakıp başka iş bulacaklar. Bir düşünün bütün mühendislerin devlet kapısına yığılıp atanma beklediklerini... Yüz binlerce atanmayan öğretmen varken eğitim fakülteleri neden hala boş değil? Bu insanların hiç mi bir öngörü yeteneği yok? 300 000'in üstünde atanmamış öğretmen varken hala o fakülteleri dolduran öğrenciler öğretmen olduklarında çocuğumu o kişilere emanet etmekten çekinirim doğrusu.
  • Paylaş
Bence de bu sorunun çözümü şimdiki atanmamış öğretmenler atanana kadar insanların artık eğitim fakültelerine girmemesidir. Unutmayın atanmamış Urartuloglar, arkeologlar, psikologlar vb de var ve onlar atanmayacaklarını bilerek o bölümlere giriyorlar. Şu anda o fakültelere girenler de en az onlar kadar bilinçli olmalılar ki çocuklarımızı emanet edebilelim.
  • Paylaş
Çozulmeyecek☺
  • Paylaş
Maalesef her öğretmen kendi sorununu kendi çözüyor. Gidip lokantada döner keseni bile gördüm ben. Daha ne diyeyim.
  • Paylaş
Devlet denilen sistem, yönetilmesi gerektiği gibi yönetildiğinde kendiliğinden çözülecek.
  • Paylaş
Öğretmenlerin ek göstergeleri yükseltilerek emeklilik yaşını geçen öğretmenler emekli olmaya teşvik edilmeli. Eğitim fakülteleri ve pedagojik formasyon eğitimlerinin kontenjanları sınırlandırılmalı. edit: Ücretli öğretmenlik saçmalığına son verilmeli.
  • Paylaş
Mevcut sistemle bu sorunun çözümü mümkünsüz görünüyor.
  • Paylaş
Bizim bi tanıdık müdür yardımcısı oldu evini zor geçindiriyor nedecen öğretmeliği akıllı ol işsiz gez daha iyi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

139 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları