Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atatürk hangi kitapları okumuştu? Bilginiz var mı?

Atatürk, dönemin pek çok entelektüeli ve Enver Paşa ve İsmail Hakkı Paşalar gibi askerî lideri gibi Gustave Le Bon elitizminden etkilenmişti. Günlüklerinde kullandığı bazı ifadeler bu etkiyi ortaya koymaktadır. Bu nedenle Atatürk “halk”ı kendisi için çalışılması gereken bir kategori olarak görüyor, ama onunla beraber iş yapmayı, yâni halkın karar alma sürecine katılmasına ihtiyatlı bir biçimde yaklaşıyordu. O halkın yararına olacak yeniliklerin halkın muhalefetine rağmen gerçekleştirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyordu ki, bu alanda Le Bon’un Atatürk tarafından okunan eserleriyle ciddî paralellikler kurmak mümkündür. Le Bon’un da Atatürk’ün uygulamalarını övmesi ve onun bir “dahi general” olduğunu düşünmesi ilginçtir. Atatürk radikal karakterdeki siyasî programını uygulayabilmek için iktidarı tamamen kontrol altında tutmak istiyordu.

Kaynak: Stargazete'de 8 Ağustos 2011 Pazartesi günü yayımlanmış olan Fadime Özkan'ın ATATÜRK’ÜN ENTELEKTÜEL BİYOGRAFİSİNİ HAZIRLAYAN PROF. ŞÜKRÜ HANİOĞLU ile röportajı.

Ayrıca, gençliğinin geçtiği cephelerde Russo ve Volter okurmuş diye biliyorum...
  • Paylaş
Hangi kitapları okurlardı bilmiyorum lakin Fahrettin Altay paşa ile Atatürk arasında milletvekilliği konusunda öyle naif bir lisan ve hitap tarzı kullanmışlar ki bu entellektüel  birikime hayran kalıyor insan.  'İmparatorluktan Cumhuriyete' isimli kitapta orjinal nüshalarını bulabilirsiniz.
  • Paylaş
Aradığın cevap tam olarak bende. Okuduğu tüm kitaplar ve aldığı özel notlar: tr.scribd.com/doc/78167908/ataturk-un-okudu%c4%9fu-kitaplar-...
  • Paylaş
Hangi kitapları okuduğunu pek bilmiyorum. Ama yaklaşık 1400 tarih kitabı, 900 felsefe kitabı, 700 bilim kitabı, 250 din kitabı ve başkaca türlü kitaplar okumuştur. Toplamda 3997 kitap okumuş.
  • Paylaş
6

İlginc Adam, Cem, bu kitapları okuduğunu yada sayısını belirttiği bir kaynak var mı? Yani nerden öğrendin bu bilgiyi? Merak ettim şimdi!

Cem Deyupoğulları, Milli eğitim bakanıı bir kere yayınlamıştı.yanlış anımsamıyorsam Cumhuriyet gazetesinde okumuştum.

İlginc Adam, Hmm bu tür konulardan söz açılınca kesinlikle kaynaklara bakarım. Çünkü ciddi bilgiler kaynak ile desteklenmeli diye düşünüyorum. Yoksa iyi yönde olduğu gibi bunu art niyet ile kullanan insanlara fırsat vermiş oluruz...

Cem Deyupoğulları, TAbiki..Ben de belgeleri bulabilirsem paylaşırım..

İlginc Adam, Çok sevinirim, çok sağlıklı olur bilgi için...

Tarik, Şimdi Atatürk 57 yaşında öldü. 15 yaşında (1896 yılında ) bilinçli bir şekilde okumaya başlasa (Askeri okulda okuduğunu unutmamak lazım ) ve 1923 yılına kadar (Cephede ya da savaşlarda olduğunu varsaydığım halde iyimser olarak davranıyorum )Ayda 2 kitap okusa 27 yılda toplam 648 kitap okumuş olur.1923 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra Dolmabahçe Sarayı’nda daha fazla kitap okumaya zaman bulacağını düşünürsek ve haftada 2 kitap okusa ( yine iyimser davranıyorum zira neticede sürekli devlet işleri ile uğraşan ve bazı konukları ağırlayan birisi için kaldı ki inkılapları da düşünürsek ) Ayda 8 kitap yapar hastalığının ağırlaştığı 1937 yılına kadar 14 yılda toplamda 1344 kitap yapar.

Toplarsak hayatı boyunca 1992 kitap okumuş olur o da çok iyimser davranarak bu sayıya ulaşabiliyoruz. Kaldı ki Okuduğu kitapları incelediğimiz vakit bunların büyük kısmı Ansiklopedi, Sözlük, Atlaslar ve Anayasa kitapları. Siz evinizdeki işiniz düştüğünde baktığınız Ansiklopedi, Atlas ya da Sözlükleri kitap okumaktan mı sayıyorsunuz ?

Atatürk konusunda atmalar tutmalar bu ülkede asla bitmez. Ancak bazı kemalistler bu kitap sayılarını 10 bin kitap okudu diye bile abartmakta. Mesele burada kaç kitap okuduğu değil saçma sapan abartmalar yapıldığı için dönen yalanları anlatmak maksadı ile bunu araştırdım ve hesapladım. Velhasıl diğer bir çok yalan gibi bu kitap okuma yalanıda açık ve net beyniyle düşünebilen (kemalist olmayan ) herkes çok rahat anlayabilir.

/ KUBİLAY ACAR /

Anıtkabir'i ziyaret ederseniz, kütüphanesindeki kitapların çokluğuna bakıp hayret edersiniz. Bana ilginç gelen -yanlış bilmiyorsam- Büyük Taaruz'dan hemen evvel Çalıkuşu'nu okumasıdır.
  • Paylaş
1

Uğur Mumcu Yilmaz, Çalıkuşu zaten Atatürk'ün başucu kitabıdır.

Mark Twain - Mastürbasyon İlmi Üzerine
Şikayet edenlere açıklama:
İlkokulda anlatırlardı, okuduğu kitapların sadece isimlerini alt alta yazsan iki cilt kitap edermiş diye, bunu da okumuştur dedim. Bunu neden hakaret olarak algıladığınızı anlayamıyorum. Hepiniz yapıyorsunuz ve bu gayet normal. Ayrıca kitap hakkında bir gram bilginiz yokken böyle celallenmenize gerek yok. Kötü niyetlisiniz. Yazıklar olsun.
  • Paylaş
13

Ayhan Şimşek, "Atatürk hangi kitapları okumuştu? Bilginiz var mı?"
Sorusu altında ki yorumunuz **Mark Twain - Mastürbasyon İlmi Üzerine kitabını okumuştur veya okumuş olduğunu düşünüyorum, isterdim blaa bla** benzeri bir yorum olsaydı şu açıklamanızda tepkinizi anlardım.
Fakat soru altında ki yorumunuz sadece
**Mark Twain - Mastürbasyon İlmi Üzerine ** olunca şu yaptığınız feryat figanı da anlamak oldukça zorlaşıyor.
Alt yorum olarak ne yazdığımı hatırlıyorsunuzdur umarım!

Penelope, Yazdıklarımın kaderini onu okuyanın zekası, algısı belirliyor. Ayrıca yapmış olduğunuz (şikayet edilip silinen yanıtımın) alt yorumu anlamadım :)

Ayhan Şimşek, Yo şikayette bulunmadım ve beğenme gibi bir butona da basmadım. Tepkimi verdiğiniz cevaba uygun bir şekilde alt yorum olarak yazdım.
Tekrar yazmamı ister misiniz:)

Penelope, Anlıyorum.
Ayrıca "mastürbasyon" kelimesi geçtiği için tepki olduğundan şüphem yok, kimsenin olmamalı. Belirttiğim gibi, burada; dört bin felsefe bilmemkaç tarih felankes kadar matematik kitabı okumuş yazanlar şikayet edilmiyor, benim yazdığım şikayet ediliyor. 'şikayet' kaldırmaya yönelik bildiğim kadarıyla.
Hem sevgili Mark Twain'e hakaret saydım bu tahammulsüzlüğü. Çok kızdım şimdi, yine sinirlendim.

Penelope, Belirtmem gerek diye düşünüyorum: sinirlendiğim falan yok, böyle olacağından emin olarak yaptım. Bolca ironi içerdiğini hafifmeşrep bir havada yazıldığını bilin lütfen :)
İnsanların bu empoze edilmiş hatta enjekte edilmiş kutsaliyetlerine ufaktan dokundurmayı seviyorum.

Ayhan Şimşek, Evet anlıyorum, zaten cevabımın da o yönde pozitif bir yanı vardı:) Bir yerde bu yaklaşımınızda yoldaş bile sayılırız.
Ayrıca, iletinizin ekran görüntüsü hala arşivimde.

Hakan, Senin yapacağın açıklamaya sokiiim diyeceğimi beklemesin kimse.

Penelope, İşte ben de bu tip insanlardan bahsediyordum Ayhan. Lafın üstüne gelmiş oldu.

Ayhan Şimşek, Büyük insanlar konuşarak da halledebilir, Dövüş Kulübünü hatırlayın! Ve unutmayın her ne olmuş olursa olsun Dövüş Kulübünün ilk kuralı.....

Hakan, Bak ya demediğim bi laftan yargılanıyorum iyimi, ön yargı kötü bişiy kötü.

Penelope, Cümle "senin yapacağın açıklamaya bla bla" diye başlayınca kutsaliyetini incittiğimi zanneden birinin corlaması zannettim, sevinçten de göremedim, çünkü öyle olsaydı tam yerinde corlamasına başlamış olacaktı, bu yüzden "diyeceğimi"deki "i"yi göremedim, affedersiniz benim hatam @hakkan :)

Hakan, Yok be yaw ne affı , alışkınım ben. :-) minik bir "i" harfi ile kurgulanmış bir yazı sadece benimki. Aslında size üstü kapalı bir destekti. Diğer yandan açıklamadaki samimiyeti test ettim. Amacım şu idi ilk yazınızda ki metnin özünde, benim kafada olan Atatürk sevgisine sahip insanları irite edebilir olan ifade yazara yönelince, kişi cümle içinde geçen hakaret kelimesinin özünü değiştiren o minik "i" harfini fark edecekmi.

Ve fark edilmedi, :-) edileydi iyiydi :-)

Yine uzun uzun yazdım ve kendim bile anlamadım.

Sonuç ; sıkıntı yok,

Viva anarchy :-)

Uğur Mumcu Yilmaz, Olasılıklar üzerinden gideceksen konuşmaya ve de yazmaya gerek yok..Bilgin var mı diye soruluyor,ne düşünüyorsunuz diye sorulmuyor.. Kitaba karşı tavrımız yok,olasılık üzerinde konuşulan laflaradır bizim sözümüz

Ulu Önderimizin okuduğu kitapları ; vatan.tc/ataturkun-okudugu-kitaplar/ adresinde bulabilirsiniz
  • Paylaş
Kayıp Mu kıtası ve bu kıtanın Türkler ile bağı konularında da araştırmalar yapıyordu. James Churchward'ın Kayıp Kıta Mu ve diğer bir kaç kitabını Türkçe'ye çevirtip incelemiştir.
  • Paylaş
5 binden fazla kitap okuduğu rivayet edilir. Tam bir kitap kurduymuş. Ayrıca kitap sayfalarına devamlı notlar alırmış katılmadığı veya katıldığı noktalarda.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3113 Görüntülenme24 Takipçi11 Yanıt