Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atatürk ilkelerine bağlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin eden bir kişi bu bağlılığı göstermezse sıfatı ne olur?

Siyasetçi polıtıkacı olur
  • Paylaş
3

Şaman, Yani namusu ve şerefi olmaz mı?

Mesutkyavuz, Gereği düşünüldü :))))

Seküler yaşamı dayatan sistemlerin en büyük açmazı; bir yandan dine ait tüm unsurları silip atmaya çabalarken, öte yandan kendi sisteminde bulunan açıkları dine ait unsurlardan kopyaladıklarıyla kapamaya çalışmasıdır.

Seküler devlet sisteminin en önemli açıklarından biri toplumun ihtiyaç duyduğu kavramları üretememesidir. Örneğin "şehitlik" dine ait bir unsurdur. Oysa seküler sistemler bu alanda ortaya çıkan ihtiyaca cevap veremediklerinden "şehitlik" kavramını aynen kopyalar ve kullanırlar. Seküler bir devletin, ölen öğretmeni, memuru için "şehit" demesi ya da seküler devleti koruma adına ölen bir polis için devletin ona "şehitlik" makamı vermesi, açık ve net bir çelişkidir.

Aynı durumla "yemin" meselesinde de karşılaşılmaktadır. Yemin, yapısı ve içeriği düşünüldüğü vakit her yönüyle dinsel bir araçtır. Bu aracın, "bağlayıcılık" özelliğine dayanarak, seküler devletler tarafından kullanılması, kendileriyle açık bir çelişkidir.

Seküler devlet yapısında bir yöneticinin, siyasinin, politikacının, amirin vs... Yemin etmesi, söz vermesi, and içmesi GEREKSİZ, LÜZUMSUZ VE KOMİKTİR! Seküler devletler kanun, hukuk ve beşeri adalet anlayışı üzerinde yükselir. Bu anlayış üzerine yükselmesi beklenen, istenen ve gereken sistemlerin bireysel söz, yemin ya da and konusuna değer vermesi -sembolik dahi olsa- saçmadır, gereksizdir!

Dilerseniz hemen örnek verelim.

Örneğin Milli Görüş geleneğinden gelen, kendisini İslamcı olarak tanımlayan bir kişinin "Atatürk İlkelerine Bağlılık Yemini" etmesi en hafif tabirler TAKİYYEDİR!

Bu arada dinsel bir araç olan yeminin içeriğinde "şeref" ve "namus" gibi, kişiye göre değişen argümanların kullanılması ise apayrı bir komedidir.

Kime göre, neye göre şeref ve namus? Şeref ve namusun sınırlarını belirleyen kimdir? Anayasa da ya da yasalarda şerefin ve namusun tanımı var mıdır? Nedir şeref? Namus neye denir? Bu soruların, tüm toplum tarafından kabul edilebilir tek bir cevabı var mı?

Sözün özü. Türkiye'de devlet sistemi en temelden ele alınmalı ve mutlaka sağlam bir revizyona gidilmelidir. Ne deve, ne kuş olan bu komik halinden kurtarılmalı ve gerçek demokrasinin yaşanabildiği, gerçek demokratlar tarafından yönetilen bir ülke haline gelmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

207 Görüntülenme10 Takipçi2 Yanıt