Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atatürk kelimesinin arkasına saklanarak siyaset yapılıyor mu?

Bir takim siyasi parti, sivil toplum tarafindan Ataturk'un istismar edilmesi.Düzenle
Atatürk'ün üzerinden değil ama Atatürk'ün fikirleri üzerinden kesinlikle siyaset yapılıyor. Üstelik bunu bildiğin iktidar partisi yapıyor. Atatürk devrimlerinin kendilerini rencide ettiğini her fırsatta vurgulayıp ve bunları kaldırarak, değiştirerek, üzerinde oynayarak, hiç olmadı eşşeğin bir tarafına su kaçırarak, bokunu çıkararak yapıyorlar ve Atatürk karşıtı fikirlerden oy çekmeyi amaçlıyorlar...
Diğer taraftan Atatürk'e hakaret etmeyi demokrasi olarak yansıtıyorlar ve insanlar Atatürk'ü aklı başında cümlelerle eleştirmek yerine, artık doğrudan hakaret ediyorlar... Sonra da demokratik haklarına kullanarak eleştiri getirdiklerini söylüyorlar.
Bunlar hep Atatürk kelimesi arkasına saklanarak yapılan siyasettir işte. . .
  • Paylaş
Kesinlikle yapılıyor. Merkez solun bir kısmı özellikle kemalistler, Atatürk'ü neredeyse sosyalist olarak tanımlayacaklar (çoğu sosyalizmin ne olduğunu içeriğini de tam bilmiyor). Aslında o da isterdi ama o günün koşulları öyle değildi diyen bir sürü kemaliste rastladım. Onun dışında Türk-Türkiye milliyetçiliği ve laiklik olgusu da hep Atatürk kelimesiyle birlikte kullanılıyor. Yani laiklik ihlalleri karşısında durmaya çalışılırken hep Atatürk'ün adı var. Milliyetçilik konusunda da Gezi'de bile "Atatürk'ün askerleriyiz" diye slogan attı kemalistler. Sağcılara göre ise Atatürk aslında sağcıydı ve koyu bir milliyetçiydi... Herkes benimsediği ideolojinin arkasına Atatürk'ü koyarak düşüncenin meşruiyetini sağlamaya çalışıyor. İktidar partisi ve dindar kesim ise benzer şeyi tam tersi şekilde yapıyorlar. Kimisi Atatürk'ün dinle ilgili söylediği sözlerin kendi işlerine gelen kısmını alıp kimi zaman kullanıyor işte Atatürk de böyle demişti gibilerinden. Kimisi de Atatürk'e kan kusuyor. Bunlar da genelde şeriat yanlısı olanlar. Sanki Atatürk cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği tek başına getirmiş gibi... O olmasaydı daha iyi durumda olacaklarını düşünenler bile var. Atatürk'ü olduğu gibi kabullenen yok. Esas sebebi de sanırım sadece resmi tarih (tezinden) kitaplarından, okul kitaplarından Atatürk'ün tanıtılması ve Atatürk'le ilgili bireylerin de merak ettiklerini sadece onlara bakarak gidermeye çalışması.
  • Paylaş
Dinin arkasına saklanarak, siyaset yapılmasından daha sağlıklı gibi göründü bana!
  • Paylaş
Evet yapılıyor ama arkasına saklanarak değil ona karşı yapılıyor. Kızlı erkekli, çapulcu, eşkiya, ayakkabıyla girdiler, seks yaptılar, içki içtiler, Menderes, Abdülhamit, Rabia, PKK, El Kaide, gavat, ananı da al git, engelliyi adam yerine koyduk, hamilelerin sokakta dolaşması ayıptır vb'nin yanı sıra bir de Atatürk kötülenerek siyaset yapılıyor. Kıytırık, terbiyesiz, küfürcü, halkın vergilerini yeyip halkı hiçe sayan vali bozuntularını bile yedirmeyiz gibi laflar ediyorlar. Biz de Ata'mızı yedirmeyiz hele hele onun tırnağının kiri olamayacaklara hiçbir şekilde...

Sayın irticacılar, beğenmedim'e yavaş vurun nitekim gün gelip devran döndüğünde bizler de sizin kafanıza öyle vuracağız...
  • Paylaş
3

Nurcandemir, teşekkürler,

Şaman, Neden teşekkür ettiğinizi anlamadım ama sevindim hoşunuza gitmesine. Rica ederim. :)

Şaman, Şimdi anladım :)

Şaman, kısaca özetlemiş... Teşekkürler. .
  • Paylaş
Referans gücünü önemli ölçüde yitirmiş olduğu bugünlerde bile Atatürk, iktidar partisi tarafından bir açılım dubası (buraya kadar açılıyoruz ya da burayı da geçiyoruz) olarak diğer partiler ve sivil örgütler tarafından ise kalan oy pastasından en büyük payı almak için kullanılmaktadır.
  • Paylaş
Kesinlikle yapılıyor ama sadece bu değilki birçok konu, kişi istismar ediliyor.
  • Paylaş
Dünya'nın önde gelen en önemli siyaset adamlarından, dahilerinden birisidir Mustafa Kemal ATATÜRK. Bu nedenle üzerinden siyaset yapılması normaldir. Yalnız ülkemizdeki asıl problem halkının çoğunluğunun inandığı bir dinin siyasi ve kişisel çıkarlara alet edilmesidir. Bu da laiklik ilkesinin etkisini yavaş yitirdiği sonucunu doğurmaktır. Laiklik işte bu nedenle önemlidir. Atatürk döneminde dinin siyesete alet edilmemesi bu laiklik ilkesinin uygulanması sonucu olmuştur. Bu nedenle öncelikle laikliği korumalıyız. Sonrasında zaten siyaset arenası kendi düzenini bulacaktır.
  • Paylaş
İyidir kötüdür bu tartışılır ama sonuçta geçmiş geçmişte kalmıştır. Bizim millet olarak yapmamız gereken Atatürk'ü kötülemek değilde millet olarak nasıl daha iyi duruma gelebiliriz olmalı bence. Hala eski saplantılarımızla boğuşup duruyoruz geçmişten ders çıkarıp kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Zaten bu ülkede kimileri ya Atatürk üzerinden yürüyor ya da din. Bence ikisininde olmaması gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt