Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atatürk’ün baş örtüsü ile ilgili fikirleri nelerdir?

Atatürk başörtüsüne karşı değildir. Bunu birçok sözünde ifade etmiştir:
  • "Eğer kadınlarımız dinin emrettiği bir kıyafetle, faziletin icap ettiği davranış tarzıyla içimizde bulunur, milletin ilim, sanat ve sosyal etkinliklerine katılırsa bu durumu emin olunuz, milletin en mutaassıpları dahi takdir eder."

22 Eylül 1924'te Samsun'da öğretmenlerle yaptığı bir konuşmada:
  • "Dinin icabı olan tesettür, kısaca ifade etmek lazım gelirse, denebilir ki kadınları sıkıntıya sokmayacak ve adaba aykırı olmayacak sade bir şekilde olmalıdır. Tesettür, kadını hayatından, mevcudiyetinden soyutlayacak bir şekilde olmamalıdır" diyerek, tesettürün kadının sosyal hayatındaki fonksiyonunu engellemediğini ifade etmektedir.

Bunların yanında burka, çarşafla ilgili fikirlerini de dile getirir:
  • "Kimi yerlerde kadınlar görüyorum ki, başına bir bez, ya da bir peştamal ya da benzer bir şeyler atarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir, ya da yere oturarak yumulur. Bu durumun anlamı, gösterdiği nedir? Efendiler uygar bir ulus anası, ulus kızı bu şaşırtıcı biçime, bu vahşi duruma girer mi? Bu durum ulusu çok gülünç gösteren bir görünüştür. Hemen düzeltilmesi gerekir."
  • Paylaş
3

Karl Engelpert, Şöyle oturup iki dakika geçmişe bakınca ve düşününce Atatürk'ün başörtüsüne karşı olmadığını söylemek tarihe hakarettir. Atatürk muassır medeniyetler seviyesini hedef almış ancak bunun fikri ve yapısal karşılığından daha çok şekli yapısını empoze ve dikte etmeye çalışmıştır. Şapka ve Kıyafet İnkılabı gibi uygulamaları bunun en açık göstergesidir.

Ancak bu şekli inkilaplar kabul görmemiş başörtülü siyayset geç de olsa ipleri yine ve yeniden ele almıştır.

Tutup 3-5 yerde kullandığı politik söylemleri kanıt olarak sunmak yanlıştır.

Turan Söylemez, Soruyu iyi anlamak gerek...
Atatürk baş örtüsüne karşı mıydı? Elbette hayır. Çünkü eşi de baş örtüsü takmıştı. Bazen açık bazen kapalı idi. Kaldı ki kendisine bu mesele sorulduğunda ileri görüşlü bir şekilde zamanı gelince Türk kadınının kendiliğinden açılacağını belirtmiştir. Bunun yanında annesi Zübeyde Hanım da baş örtülüydü.
Baş örtüsü o zamanlar siyasal bir tartışma değildi. Şapka kıyafet inkılabına gelince... Burada kadınların baş örtüsünü takmayı engelleyen bir maddesi yok.
Bunların yanında verilen sözler birkaç örnek. Birisinin ağzından bir söz üç kez çıktıktan sonra siz onu o sözlerle rahatça anlayabilirsiniz ve onun hakkında fikriniz oluşabilir. 3-5 yerde kullanılmış politik söylem değil... Bir insan neyi söylerse odur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

493 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt