Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateist aileler çocuklarıyla din ve tanrı hakkında nasıl konuşmalıdır?

İdeolojik ve dini eğitim istisnasız her çocuğun maruz kaldığı bir durumdur.

Bir yönüyle "çocuk istismarıdır" diğer yönüyle "yaşamın doğal sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır". Hangi görüş, din, izm, mezhep ya da fikir olduğu farketmez. Çocuğu, -tercih etme imkanından mahrum olduğu- sabitelerle yetiştirmek "masum" değildir fakat aynı zamanda da "kaçınılmaz"dır!

Henüz çocuk sahibi olmamış dolayısıyla "evlat yetiştirme" kaygısını taşımayanların ya da ergenlik psikozlarıyla duygu ve düşünce dünyası kaos yaşayan klavye şovalyelerinin sıkı sıkıya eleştirdiği bu konu, çocuğu olan kişiler için "aşılması gereken zor süreç"lerden biridir.

Her aile ve dolayısıyla her toplum inandığı değerlerle büyütür çocuğunu. Bu ister dinî değer olsun, ister felsefî isterse dünyevî bir ideoloji olsun, farketmez; istisnasız her aile çocuğuna kendi değerlerini ve kutsallarını aşılar. "Ben yapmayacağım" diyenler ise insana "bekâra karı boşamak..." atasözünü hatırlatır.

Ailenin ve toplumun "doğal zorunluluk" nedeniyle yeni nesillere ideolojik/dinî eğitim vermesi -bir yönüyle- elbette tehlikelidir fakat devlet eliyle, sistemli ve organizeli bir şekilde yapılan ideolojik eğitimin yeni nesillere verdiği zarar daha büyüktür.

Devletler, uyguladıkları bu sistemli ideolojik eğitimi "devletin bekası" gibi bir bahanenin ardına gizleyerek masum gösterirler fakat gerçek hiç de böyle değildir. Zira, devleti kuran millet ile yönetimi ele geçiren kesim her zaman aynı duygu ve düşünceyi paylaşmamaktadırlar. Dolayısıyla, milletin onaylamadığı ideoloji ya da ideolojiler yeni nesle -milletten sağlanan maddi kaynaklar kullanılarak- empoze edilmektedir.
  • Paylaş
Aileler ateist de olsa inançlı da olsa çocuklarına öğretmeleri gereken en önemli şey eleştirel düşüncedir. Küçük yaşlarda çok fazla din hakkında konuşulmamalı ve ilerleyen yaşlarda ise kendi yolunu bulması için mantıklı düşünmesi ve kitap okuması sağlanmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

547 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt