Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateistler hayatın anlamını nasıl bulurlar/anlarlar?

Ne ateistler ne de dindarlar hayatın anlamını bulamazlar.

Dindarlar aramaz zaten önüne konana inanır ya da inanıyormuş gibi yapar sorgusunu kapatır, bir kısmı inansa da inanıyormuş gibi yapsa da bildiği gibi yaşar.

Ateistler de aramaz, zira o da önüne konana inanır, düzünü ya da tersini ispat girdaplarında kaybolup gitmiştir. İnanmasa da inanıyormuş gibi yaşar, kimisi inanmıyor görünse de kapıyı hep aralık bırakır.

Arayansa, hep arar asla bulamayacak olduğu şeyi. Onu evla yapansa aramaktan vazgeçmemesidir. Kimisi ulaştığı her taşla yol döşeyerek istikamet çizer kendine. Onu o yapan yürüdüğü yoldur, gittiği yer zaten belirsizdir.

Bazı dindarlar inansa da asla aramaktan vazgeçmemişlerdir. Bu yolda kimliklerini terk edip hakka yürümüşlerdir.

Arayanlar hep olacaktır, kimisi ararken yanacak, kimisi kuantumda kurduğu denklemlerle ömrünü tüketecek, kimisi Zen Tekkesinde Bektaşi olup baktıklarına tekrar bakıp görmeye çalışacaktır.

Kimisi odundur, odun odun konuşur, odun gibi yaşar, konuşmak imkansızdır, esneyemez çatırdar kırılır, yegane gerçeği odun olmaktır, kimisi ise gerçek uğruna gerçek ateşinde odun olup yanmayı tercih eder, kimisi elinde odunla gezer her kendi gibi düşünmeyene sallar, eğilenler yırtar, kimisi ise mutludur, zira cehalet mutluluktur :)
  • Paylaş
Ateistin biri çıkıp "Zaten doğum, büyüme, üreme ve ölümden oluşan ve zaten tüm canlılar için olan biyolojik anlamının yanı sıra hayata gerçekten entellektüel, teolojik ya da felsefik bir anlam yüklemeli miyim?" diyebilir. Bir diğeri "Tabii ki aklımız diğerlerinden fazla çalıştığı için anlamın peşine düşmeliyiz." diyebilir. Diğer bir ateist "Hiç düşünmemiştim, belki de bir anlamı vardır.... ama... amaan bana ne, anlamı olsa ne olur olmasa ne olur." diyebilir. Diğer bir tanesi hatta daha da ileri giderek (belki bu sınıfı bazıları agnostik saymak ister) tanrısız bir din olan budizme takılıp anlamı evrensel enerjide bulduğunu söyleyebilir.
Bu nasıl ... bir sorudur?
Ateistlerin, bazı deistlerin düşündüğü gibi ortak bir düşünce şekli, kitabı, peygamberi, kuralı, ibadeti, vb. yoktur. Hiçbir şeyi din ve tanrıyla açıklamadıkları için sürekli merak etmeye devam ederler. Kim bilir, belki bazıları o merak edilen zihinsel anlamın peşine düşer ve kimileri de hatta onu yol gösteren olmadan bulur... Anlamın peşine düşüp bulamayanlar ya da onu hiç aramayan bir yığın ateist de olacaktır.
Yalnız kanaatimce o anlamın peşine düşme bilgeliğindeki ateist de gerçekten günah işlemeden yaşayan ve bilge de olan deist de aynı oranda anlamı bulacaktır.
  • Paylaş
3

Hakan, Üstad 2 duble daha içicem bu yazıdan sonra :) hayat çok anlamsız yaw :))

Şaman, Üstadım ben de içmiştim zaten biraz :) Bir sonrakini sağlığına kaldırıyorum. :)

Hakan, Afiyet olsun :)

Aslında anlam dediğimiz şey ne hayatta ne de dindedir, herkesin kendi içindedir. İnanan insanların anlam veremedikleri şeylere cevabı genelde Tanrı'dır. Ateistler ise bu anlamı gerçekten düşünerek ve arayarak bulurlar.
  • Paylaş
1

Şaman, Hocam ne güzel yazmışsınız :)

Ateist, deist, müslüman, hristiyan. yahudi olan tanıdıklarım var ve bunlardan biri haddini aşarsa " ne o! hayatın anlamını bulmuş gibisin" adam ol iki dakka derim.

Hayatın anlamını bulduğunu iddia edenden de hiiiiç haz etmem,

Çünkü yalancıdan hazzetmem :)
  • Paylaş
Hayatın anlamını arayan kişi "ateist" kalamaz. Şayet gerçekten "ateist" ise hayatın anlamını aramaz. Sadece yaşar. En güzel şekilde yaşamaya, haz almaya çalışır. Gerçek bir ateist ertelemez! Çünkü onun için "öte dünya" yoktur ve her şey bu dünyada olup bitecektir. Dolayısıyla herşeyi burada, en iyi şekilde yaşama gayretindedir.

Hayatın anlamını arayan kişi "inançlı" kişidir. Aradığı için inançlıdır. Aramayı bıraktığı an ya da bulduğunu sandığı an artık ortada bir inanç yoktur aslında sadece "zan" vardır. Bulduğunu zannediyordur o kadar.
  • Paylaş
İNSAN AKLI YOK OLMAYI KABUL ETMEZ. Tıpkı tokat yemeyi kabullenmediği gibi. Akıl, insandan sonsuzluğu talep eder, var olmayı talep eder, tıpkı elimiz yandığında çekmek istediğimiz gibi, üzerimize bir şey düşecekken kaçmaz istediğimiz gibi AKIL İNSANDAN NEGATİFİ TALEP ETMEZ...

Durum böyleyken insana insan sıfatını veren aklı yok sayarak sonsuzluğa değil öldükten sonra yok olmayı kendine şartlandıran birinin halinin sürekli kendine tokat atıp duran birinin halinden farkı nedir? :)

Zeki bir insan aklını kullanır, kendine bakar, yeryüzüne bakar, gökyüzüne bakar, insanın menfaati için yaratılmış sonsuz meyveye, sebzeye, suya, güneşe, aya, havaya bakar ve ayağına giydiği bir ayakkabının bile kendiliğinden olmayacağına inandığı gibi, şu kainatın da kendiliğinden olamayacağına inanır, nasıl ki ayakkabıyı meydana getiren bir üreticinin varlığına inanıyorsa kainatın da bir yaratıcısı olduğuna inanır.

Zeki insan aklını kullanır, imanını güçlendirir. Ya ateist?..
  • Paylaş
1

Şaman, Sayın @twitbulur hocam siz bu yapıştırdığınız metni gerçekten okudunuz mu? Ya da soruyu mu okumuyorsunuz? Bu ikisi arasında da hiç bir bir bağlantı yok. Siz diyorsunuz ki insan olan ateist olmaz. Soru da aslında direkt, yazabilen iki elli mahlukatlar olan ateistlere hitaben yazılmış "Hayatın anlamını nasıl buluyorsunuz?" diyor. Ateistlerin hayatın anlamını nasıl bulabildiklerini biliyorsanız yazabilirsiniz, bilmiyorsanız öğrenme amaçlı yazılmış olanları okusanız iyi olur. Ateistlerin, hayatın anlamını bulamayacağını da düşünüyor olabilirsiniz. Onu da mümkün mertebe bilimsel, olmazsa da sure, ayet destekli yazabilirsiniz lakin bu yapıştırdığınız metinler gerçekten konu dışı kalıyor. Bir de ateistlerle ilgili tüm sorulara bu metni yapıştırmayı düşünüyorsanız lütfen bu düzeltilmiş olanı kullanın. Metnin üslubu gerçekten güzel ama imla hatası doluydu, bu versiyon doğru sayfayı bulduğunuzda itibarınızı ona katlayacaktır. Saygılar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1721 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt