Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateistler neye inanır?

Ateizm inançsızlıktır. Ateistler Tanrının yokluğuna da inanmazlar. Mantık ve bilimle kanıtlanmamış hiçbir şeye inanmazlar. Zaten mantık ve bilimle kanıtlanmış şeylere de inanılmaz ki onlar da inanç değil bilgi olmuşlardır, bilinirler.
  • Paylaş
12

Mehmet, Birşeye inanmadıklarına inanıyorlar mı ?
eğer inanmadıklarına inanıyorlarsa bu bilim değildir.

Şaman, Hayır bir ateist bir şeye inanmadığına da inanmaz inanmadığına inandığına da inanmaz hatta inanmadığına inanamadığına da inanmaz. ateizm bilim de değildir.

Mehmet, :) öyleyse ateizm bir şaşkınlıktır diyebilir miyiz ?

Şaman, Öyle bir şey diyemessiniz, hatta ateistler sizi aşağılamadığına göre dememelisiniz de.

Mehmet, hayır ben onlara demiyorum sizin bu yorumunuzdan (Hayır bir ateist bir şeye inanmadığına da inanmaz inanmadığına inandığına da inanmaz hatta inanmadığına inanamadığına da inanmaz. ateizm bilim de değildir.) yola çıkarak söyledim anladığım kadarıyla. Yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın.

Mehmet, ha bide bunu unutmadan ateistler sadece islama saldırıyorlar hiç bir ateist sayfasında YAHUDİLİĞE,HİRİSTİYANLIĞA,HİNT DİNLERİNE, BUDAYA vb. bir saldırıda bulunduklarını görmedim.

Şaman, Arkadaşım şimdi ateistlere saldıran siz olmadınız mı, Müslüman değil misiniz? Yazdıklarınızı bir okuyun, bakın, kim saldırıyor.

Mehmet, ben bunu saldırı olarak görmüyorum saygı içerisinde tartışıyoruz . Şaşkın kelimesini sizin cümlenizden anladığım şeydi ben bu doğrudurda demiyorum. hakaret etmemişim. Ben düşüncelere saygılıyım. bir ateistin nasıl düşündüğünü merak ediyorum elbette her kesin kendine göre doğruları vardır.Ben ateist düşüncesini bir ateistin ağzından duymayı çok istiyorum
saygılarımla.

Şaman, Ben ateistlerin kimseye saldırdığına da şahit değilim. İçki içiliyor bunlar ateist diye saldırılar olduğunu biliyorum ya da oruç tutmayanlara, namaz kılmayanlara saldırıldığını biliyorum. Eğer ateistlerle ilgili bir çatışma haberi duyarsanız bilin ki inananlar inançları doğrultusunda ateistlere saldırmışlardır. İnanmazsanız İnternet'den eski haberleri araştırabilirsiniz. Bir tane ateistlerin belli bir din mensubuna dininden dolayı saldırdığı haberi bulamazsınız ama tersinden bolca bulunur. Hristiyanlar, yahudiler ya da budistler ateistlere saldırmazlar, kaldı ki bu konularda bu kadar bilgili olduğunuzu düşündüğünüz halde tanrısız bir din olan budizmi nasıl bu semavi dinlerin arasında sayabildiğiniz de merak konusu.

Şaman, Ayrıca burada bir din tartışmasına girmeye niyetliyseniz, o tür tartışmalara dogmatiklerle girmeyecek kadar akıllı olduğumu bilmenizde yarar var. Silerim yanıtımı çıkarım tartışmadan.

Mehmet, Benim saldiri diye kastetdiğim şey medya üzerinde olan saldiri yoksa gerisini bilmiyorum
merak etmeyin dogmalara bağlı değilim

Kusura bakmayın rahatsız ettim galiba

Şaman, Son duyduklarımız günah işleme özgürlüğüne saygıydı, buna ve bunun gibilere yapılan saldırılardan bahsediyorsanız, bunlar dine saldırı değil bilakis o dini aslında insana vicdan vermesi gerekirken vicdansızca satanlara saldırıdır.

Ateistler evrendeki düzenin yalnızca atomlar arsındaki bağlarla başlayan fiziksel bir şey olduğunu inanır.
  • Paylaş
Onları dinleyince görüyorumki

  • Allah onlara "bana inanın" diye sanki zorla kafasına bişey vuruyorda onlar bundan çok rahatsızlık duyuyor gibi bir durumdan şikayet ederler.
Halbuki Allahın değil onun yarattıklarının şerri ve zorlaması sözkonusudur. Allah sadece tebliğ eder dileyen insan öğüt alır.

  • Cehennem ile korkutmanın doğru olmadığından bahsederler
Kuran'a bakınca görüyoruzki asıl mesele yaratanın yarattığına karşı merhametli olduğudur yani kendisine inanmadığınız sürece peşi sıra karşılaşacağı güçlüklerin insana getireceği sıkıntı sisilesinden öğüt eder, burada kendi vereceği sıkıntıdan değil kendi kendinize yapacağınız bir bağ kopukluğu halinde bu durumun size vereceği sıkıntıdan söz etmektedir. bu duyguyu şöyle tanımlandırayım. Doğduktan sonra anne veya babanızı inkar etmek güçtür, çünkü kendinizi huzursuz hissedersiniz, biraz olsun örneği verebildiğimi umut ediyorum. Yani eğer insan yaratanına olan bu bağı bozmadan korumayı isterse işte o zaman hidayeti bulmuş oluyor. Belki ateistken insan farkında değildir ama yaratanına inanç yolunu tutmakla birlikte bu duyguyu yaşayanlar gözyaşlarına hakim olamaz. Hatta ister inanın ister inanmayın ayet bile var bunla ilgili ayetleri dinlediklerinde insanların gözlerinden yaşlar geldiğinden bahseder kuran. Yeniden bağ kurulduğu hissedildiğinde müthiş bir duygu yoğunluğu içerisinde oluyor insan. Sonuçta Allah merhametiyle öğüt eder dileyen öğüt alır.

Ateizm
youtu.be/v1Wh8J6xy3E?t=1h5m50s

yani Allah'ın sözleri bir tehtid değil sadece nasıl bir durum olacağı hakkında gönüllere seslenmek. Allah eğer tehtid etseydi insanların ateist olma seçenekleri olabilirmiydi? Yani sadece şurdan bile varolmadığını düşündükleri şeyin var olan merhametine şahit oluyoruz.

  • Bilimsel olarak Allah'ın varlığının tespit edilemeyeceğini sözkonusu ederler.
Halbuki bilim maddeler dünyasını sözkonusu eder ve maddeler arasındakki ilişkiyi tanımlandırır. Diğer cevaplara bakınca örneğin Yolalinda (@yolalinda) 'da ateistlerin bakış açılarını sezdiğini farkettim. Kuran'da okuduğumda ise görüyorumki Allah metayı geçimlik olarak yaratmıştır , kendisi ise gönüllere seslenir. Mesela "vicdan" duygusunu sadece hissedersiniz yani bir meta olarak görüp delillendiremezsiniz . İnsan, Manevi bir delil aramadığı sürece bilimi savunup durur. Halbuki çok enteresandır (ve bu sitede de sürekli bahsettiğim şeydir)bu "bilim" kelimesi... Bu türkçeye yeni girmiş bir kelimedir ve aslında eski ve daha manalı bir kelimenin başına bir "b" harfi getirilmesi onu farklı bir kalıpta değerlendirmemize vesile oldu. Yani ilginç olan şudurki yaklaşık 100 yıl önce "ilim" denilen bir durum vardı ki sadece metayı değil maneviyatı da kapsayan bir anlayışı baz alan bir kavramdı. O yüzden sadece "bilim" yani meta mantığıyla gitmemeliyiz yoksa en az onun kadar mühim olan maneviyatı esgeçmiş oluruz.

  • "başka şeye değil sadece bana inanın" öğütünü egoistlik gibi görmekten yakınırlar
Allah "sadece bana inanın" ve "putlar yanlış bir inançtır" derken anlattığı şudurki; heyecan duyduğunuz konular sizi metaya bağımlı yapabilir ama şunu bilinki onlar sizin dileklerinize Allah gibi yanıt veremeyecektir uyarısı yapılmıştır. Yani heyecan duyduğunuz bir nesne ise o nesnenin size vereceği yanıt sizin ona duyduğunuz heyecan gibi değildir. Bir şahıs (arkadaşa veya lidere) veya nesneye (otomobile veya bir eşyaya) duyulan inanç o şahsın veya nesnenin zarar görmesiyle birlikte yokolur gider . Halbuki Allah ebedidir, yaratılmadığı için yarattığı şey kendisine zarar getiremez. Yaratanınıza inandığınızda size karşılık vermekle birlikte bu durumun ebedilik kapsamında olduğu sezmiş olmanız lazım. Bundan dolayı kendisine inanılmasını kurtuluş adına öğüt etmektedir. Egoistlik ise insana has bir tanımlandırmadır.

Neyse Kuran'da yazıyor asıl mesele fazla uzatmıyayım. Ateistlerin İnançlarından bir kısmına yorum getirmiş oldum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3395 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları