Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateistler tamamen farklı şekilleri olan ve birbirlerine çarpmadan yere düşen kar tanelerini nasıl açıklarlar?

Bu olayın dinle, inançla ya da inançsızlıkla alakası yok. Bilimsel bir olay bu. Açıklamalardan birisi de TÜBİTAK'ın sitesinde mevcut: ufa.lt/q7o9rs
  • Paylaş
5

Sezer, Tam olarak aradığım cevap değil ama yine de eyvallah. Bu arada, arkadaşlar neden eksi vermişler anlamış değilim.

Sertaç Kunduz, Bu olayla ilgili bir video izlemiştim ona bakınıyorum. Bulursam ekleyeceğim buraya. Baya aydınlatıcı idi. Moleküllerin birleşme yapısı da şekillerindeki güzelliğe yol açıyor. Bir de fraktal yapı mevzusu var. Onu ayrıntılı olarak inceleyeceğim bir yazıda yakında orada da bu konuya değinmeyi düşünüyorum şimdi.

Sezer, Altın Oran ( 1,618 ) ile bir alakası olabilir .

Sertaç Kunduz, Altın oran zaten fraktal yapının temel sayılarından birisidir. Fibionacci serisinin her elemanının bir öncekine bölünmesi ile, seri sonsuza gittikçe çıkan değer altın orana yakınsar. Sunum konularımdan birisi de Kaos teorisi ve fraktal yapılar idi Yüksek Lisans'ta. Özel ilgim var hatta bu konuya. Bu konuda aydınlatıcı bir yazı yazmam şart anlaşılan ..

Sezer, Sevinirim.

Cübbeli Ahmet Hoca muamelesi yapmayın lütfen, önce bi sakin. Açık söylemek gerekirse ben dindar bi insan değilim. Ama tam olarak bu kâinattaki düzenin kendi kendisine oluştuğunu ya da ateistlerin açıkladığı görüşleri kabul eden birisi de değilim. Tam olarak deizm sınırındayım desek yeridir. Ateistlere sorulacak bir çok soru var gerçekten. Bunlardan birisini buraya yazmak istedim. Çünkü onların görüşlerini çok merak ediyorum. Ben etrafa at gözlüğü ile bakan birisi değilim. Çeşitli görüşleri araştırır hangisi kendime uygun ise onu benimser ve uygularım. Burada da bu amacımı bir nebze yeri ne getirmek istedim fakat yanlış anlaşıldım. "Hiç bir zaman at gözlüklü YANLI'lardan olmadığımı da belirtmemde fayda var."
  • Paylaş
Kısa ve Öz: Ateist varlığa bilim penceresinden bakar ve bu pencereden olayları değerlendirir. Kar tanelerinin farklı desenlerde olması sence "Allah'ın icraatı" iken bir Ateist için "yaşamın güzel rastlantılarından sadece birisi"dir.

Ateistin algıladığı şeyleri bir yaratıcıya atfetme derdi yoktur. Zaten bu derdi olmadığı için kendisini ateist olarak tanımlamıştır.
  • Paylaş
Tanıdığım meşhur bir futbolcu var, ateisttir. Bu soruya yanıt getiremez. Bir de marangoz abimiz var, hacıdır. Bu soruyu o da açıklayamaz. Yani din ya da dinsizlik bilimsel olmak zorunda değil. Bir başka deyişle zaten dini reddetmiş insanlardan bilmediği konularda neden fikri sorulur ki? Bu soru özelinde yazmıyorum bu dediklerimi, @Th3Utra. Zaten soru amacını net olarak anlatmış. Ancak bu sorgular çok sık kullanılıyor gündelik hayatta da. Bir inanan olarak gençken ben de aynı şekilde ateistleri sorguladım. Gerçekten saçmalık olduğunu farkettim. Bir ateist neden yaradılış sorularına bilimsel cevap bulmak zorunda olsun ki? Ya da bir inanan neden herşeyin nasıl yaratıldığı hakkında bilgi sahibi olsun ki?

İnananlar için de, ateistler için de asgari ücret aynı :) Benzin 4.95 tl, özgürlükler tehdit altında, toplum cinnet geçiriyor.
  • Paylaş
Bir kerede siz açıklayın biz dinleyelim olmaz mı? Nedir bu her fırsatta ateistleri köşeye sıkıştırma isteği anlamadım gitti...
  • Paylaş
Ateistler bunu yani rüzgarsız havada birbirlerine çarpmadan yere düşen kar tanelerini aynı yüklü parçacıkların birbirlerini itmeleri şeklinde basit bir fizik kuralıyla açıklarlar. Bunu sadece ateistler değil tüm bilim adamları aynı şekilde açıklarlar. Asıl soru bu mükemmel kainatta neden kar tanelerinin rastgele oluşmuş gibi birbirine benzemediğini inançlıların nasıl açıkladığıdır. "Bu mükemmel düzen"in içindeki bu darmadağınık kar tanelerini yaratıcı neden atomlar ya da atom altı parçacıklar gibi aynı yaratmamıştır? Kar taneleri de ayrıca farklı aerodinamik şekilleri nedeniyle rüzgarlı havada birbirlerine değer hatta yapışırlar.
  • Paylaş
Nasıl yanlı bir sorudur bu? Tam sofu bir yaradılışçıya yaraşır. Ateistler deistlerin Allah'a bağladığı her şeyi bilimle açıklarlar, tabii bilinmeyen bir kısım her zaman kalacaktır ki bilim ilerlesin. Sonuçta buradan ilerisi Allah deyip dursaydı insanlar deistlerin de severek kullandığı gavur icadı ve yapımı pabuç kadar cep telefonları ve diğer teknolojik eşya tamamen hayal olurdu. Ben de aslında soruyorum bu türbanlı ve onlara türban taktıran sofu grup nasıl oluyor da gayrimüslimlerin ürettiği mundar, haram malları kullanabiliyorlar. O kesimde sıklıkla görülen Converse, Levi's ve diğer teknolojik aletleri en çok da onlar tüketiyor. Sadece gayrimüslimlerin ekonomisini güçlendirmek şeklinde bile bir etkisi olsa bunları kullanmak caiz olmaktan çıkmaz mı?

Her zaman yazıyorum, tekrardan da yazayım. Ateizm bir din değildir. Kutsal kitabı değil kutsal, dokunulmaz hiç bir şeyi yoktur. Tüm ateistler değişik oluşumları değişik gözlemler, yorumlar, açıklarlar. Evrende de yaradılışçıların iddia ettiği gibi bir ahenk yoktur; son bilimsel bulgular evrenin tek bir noktadan büyük bir patlamayla oluştuğunu göstermektedir buna kanıt olarak da evrenin sürekli genişlemesi gösterilir. Dünyanın yörüngesi de bilinen diğer tüm yörüngeler gibi sürekli genişlemektedir. Her gün binlerce yıldız yok olup binlercesi doğmaktadır. Dünyanın da tek tanrılı dinlerin doğumundan beri geçen belki 3000 yılda çok büyük bir afete kurban gitmemesi dünyanın yaşı göz önüne alınacak olursa kuvvetle muhtemeldir. Kuranda yazmaz ama bilim adamları dinozorların büyük bir bir gök taşının çarpması sonucu yok olduğunu iddia ederler. Bu her an insanların da başına gelebilir. O gün milyonda birini bile tanımadan, bilmeden evrensel ahenkten bahseden monoteist insanlar ne yaparlar bilinmiyor; o da yeni bir yanlı anket sorusuna konu olabilir.
  • Paylaş
Ben birbirlerine çarptıklarına şahit oldum. bildiğin çarpışıyorlar. bunu da ateistler açıklasın nasıl oluyor ?
  • Paylaş
1

Hakan, Çarpışmazlarmıymis? Biri diğerinin yoluna çıkarsa çarpar değil mi? Bunu özel yapan ne peki? Çarpışmaz diyenler mi var.

Ateistler bunu da açıklayın muhabbetine gerçekten çok gülüyorum.Her şeyin bilimsel ve mantıklı bir açıklaması var rahat olun.
inploid.com/t/yagan-kar-taneleri-neden-birbirine-degmez/
  • Paylaş
5

Bert, Tamam ateistler bilimsel ve mantikli aciklama yapamiyor mu? Biz cevabi ateistler versin istiyoruz.

Şaman, Ateistlerin Allah yaptı gibi basit bir açıklaması olmadığından ve tüm ateistlerin de bilim adamı/kadını olmadıklarından Allah'ınızla açıkladığınız her olguya cevap veremeyebilirler. Kaldı ki kar tanelerinin birbirine çarpmadığı da islami bir şehir efsanesi. Dinciler evrenin uyum içinde olmayıp da genişlemesini, her gün kaybolan ve doğan yıldızları nasıl açıklıyorlar? Yoksa o kadar uzağa bakamıyorlar mı? Kara deliklerin varlığı hakkında kitabınız ne yazmış? Adem ve Havva'nın çocuklarının çocukları nasıl oluyor da birbirleriyle çiftleşmiş olmalarına rağmen sakat olmamış da bu gün iki akraba çocuk yapınca sakat doğuyor? O kadar çok mantıksız şey var ki dincilerin iddia ettiği, neresinden başlayacağımı bilemedim. Allah'ın kanıtı Kuran, Kuran'ın kanıtı ise Allah, bir de peygamberiniz var ki onun kanıtı da ilk ikisi... Biz dincilere karışmıyoruz, onları ateist etme gibi bir misyonumuz yok. Kimse bu güne kadar ateizm adına bir Allah'ınızın kulunu öldürmedi ama Allah'ınız adına camianız çok kan döktü. Bırakın bu işleri, bir dincinin aklı ateisti tuzağa düşürmeye yetmez!

Ece Naz Sonat, Çok doğru söyledin abi gerçekten...

Bert, @Serkan bir şaman olarak olaya senin el atman gerek :)

Şaman, Teşekkür ederim @lorquina

Soru ters bence. Eğer atılan bir zar çifti sürekli 6-6 gelirse, o zaman zarın tutulduğunu düşünürüz. Yani düşeşlerin arkasında bir bilinç vardır. Ama, eğer tüm olası zarlar rastgele geliyorsa zar bilinçsizce atılıyordur ya da hiç bilinç yoktur (düşüyordur) . Parmak izi veya kar tanesini oluşturan fiziksel sistemler trilyon*trilyon yüzlü zarlardır. Sürekli aynı parmak izi ile doğsaydı veya karlar aynı şekilleri alabilseydi. Arkasında bilinç (ya da bu örüntüyü açıklayan şimdiye kadar bilmediğimiz bir fizik yasası, civalı zar'da işleyen statik kanuları gibi) arardık. Ama, bu durum zaten beklenen durum. Sürekli farklı zarlar atan birini neden zar tutmakla suçlayalım. Rastgele olmayan olaylar açıklanmaya çalışılır (arka planda bir bilinç veya yasayla)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2391 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları