Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateistler, tanrı ve hayaletlere inanmadığı halde korku filmlerinden nasıl zevk alabiliyorlar?

Filmin tamamen uyarlamaca olduğunu bildikleri halde nasıl oluyor da filmden etkilenebiliyor ve yansıtılmaya çalışılan duyguyu hissedebiliyorlar?Düzenle
Örneklerle bu soruya yanıt vermek istiyorum;
  • Yüzüklerin Efendisi'ndeki elfler, orklar ve hobbitler de gerçek hayatta yok ancak zevkle izliyoruz.
  • The walking dead deki gibi zombiler de yok ama yine izleyicisi en yüksek dizilerden biri.
  • Bilimkurgular, hatta romantik aşk filmleri bile çoğu kez sadece filmlerde görebileceğimiz anlardır. Bunları zevk alarak izliyorsak sorunun yanıtını da anladınız sanırım... :)
  • Paylaş
1

Hakan, Mış gibi hesabı :-)

Yahu hangi korku filminde tanrı var, hangi dinde hayalet var? Korku filmlerini dinle bağdaştırıyorsanız zaten dini bilgilerinizi bir daha kontrol etmelisiniz. Hayaletlere inanmak zaten puta tapmaktır. Ben inanmıyorum, siz inanıyor musunuz? Ben zaten en çok insanların korkunç olduğu korku filmlerini korkutucu buluyorum. Tamam ateistim ama o filmlerin dinle bir alakası olmadığını da biliyorum.
  • Paylaş
5

Hakan, Aga bende ne vakit bu soruya yazcan diye bakıyordum walla. :-)

Şaman, Niye ki ateist deyince aklına ben mi geliyorum yoksa :) Doğrusu ben de uzun süredir soruyu görüp gülüyorum, sağolsun Balbay hocamız yazmış, bana da ilham oldu...

Hakan, Ateist olduğun için değil, kafası çalışan sivri dilli bi huysuz adam olduğundan bekledim üstad :-)

Şaman, Huysuz adam güzel tespit :)

Hakan, Demi,:-) kişi kendini dostunda bulurmuş :-)

Merhaba.

Algılarda biraz oynama yapalım sonra cevaba geçelim.

1. Ateistler "tanrıya" değil "tanrı fikrine" karşıdırlar ve inanmazlar. İkisi arasında çok fark vardır.

2. Kendisini ateist olarak tanımlayan ancak tanrıya dair sorular üreten insan gerçekte bir ateist değildir sadece arayışta olan bir insandır.

3. Ateistler hayaletlere değil, ruhun varlığına inanmazlar. Hayalet diye bir şey zaten yoktur. Gerçekte olmayan bir şeyin varlığına Ateistlerin inanmasını beklemek zaten yanlıştır. Ruhlar ölümün ardında berzah aleminde beklerler. Hiç bir ruh dünyada yaşamaz, görünmez, faaliyete bulunamaz. Ruhların dünyadaki halleriyle alakalı hadislerin hepsi uydurmadır.

4. Tüm ateistler korku filmlerinden zevk almazlar. Korku filmlerini ve o filmlerde tanıtılan çeşitli yaratıkları (zombi, hayalet, vampir... ) aptalca olarak niteleyen ateistler de mevcut ve belki de çoğunluktadır.

Şimdi gelelim sorunuza:

Ateist olsun ya da olmasın mutlu olmak ya da keyifli vakit geçirmek isteyen insanın önünde hiç bir engel yoktur. İnsanlar felsefi konuları belli bir mantık düzleminde tartışırlar ancak korku filmleri ya da benzer bilgisayar oyunları keyif alma ve iyi vakit geçirme adına kullanılan araçlardır. Bu araçları kullanırken, mantığı devre dışı bırakıp kendilerini o anın keyfine bırakıyor olabilirler.
  • Paylaş
Böyle bir şey olduğunu pek sanmıyorum çünkü üniversitede aynı evde kaldığım bir arkadaşım vardı. Biz titreye titreye paranormal filmler izlerken o gülüp geçerdi. Korkmazdı hiç.

Ateizm

Diğer yandan korkanlar olursa da normal karşılamak lazım. Çünkü korku filmlerindeki bazı unsurlar inanca hitap etmeyen korku unsurlarıdır. Bunların en başında kahramanın karşısına aniden bir varlık çıkar, refleks gereği izleyici bundan gerilir. Korku filmlerinin psikolojik yönden bu şeklide hitabı inanç gözetmeksizin izleyiciyi etkileyebilir. Bir de hayal gücü var ki izleyici bunu filmdeki korku unsurlarıyla birleştirince korkar, en azından ürker, ürperir.

Ateizm
  • Paylaş
Balbay ve şaman üstadlar cevabı vermiş, bende konuyu tersten göreyim inanan bir Müslüman olarak. İnanan bir insan Allahtan medet umduğunda göre korku filmlerinde korkacak ne bulur ki? Çok mu sıkıştım nas felak kardeşler yeter de artar bile. : -)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

877 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt