Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateizme göre ölümden sonra ne olur?

Zaten bütün herşeyin temeli bu soru değil mi? Sokrates'in cevabını bulamadığı, Ortaçağ'ın nedeni, dinlerin sebebi. Söyleyecek o kadar çok şey var ki neyseki sorunun cevabını, cevabını beğendiğim arkadaşlar iyi vermişler.
  • Paylaş
5

Birkan Aydin, Ben 1989 doğumluyum ve 1988 yılı ve öncesinde portakalda vitamin olduğumu düşünüyorum. Ölüncede vitamin olmak üzere kendime bir portakal bulabileceğime eminim :D Sokrates bence soruyu yanlış seçmiş, ölümden sonrası yerine, doğumdan öncesini sorgulamış olsa, cevaba daha da yaklaşabilirdi diye düşünüyorum.

Uğur Çakmak, Cevabını bulamadığı soru dedim yani çoğu şeyin bir şekilde cevabının etrafıdan dönmüş ama bu öylesine karanlık bir soru ki insan beyninin ulaşamayacağı bir yer bana göre. Neden sorusunun insan beyninde karşılığı yok ancak nasıl sorusunun var ki bilim bu şekilde gelişti. En iyisini üstad Hayyam söylemiş

Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben,
Şaşkınlıktan başka şeyim artmadı yaşarken.
Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi,
Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden.

Birkan Aydin, "Ortaçağ'ın nedeni" ile aslında bendeki cevabı vermişsin. Ben neden sorusunun, sonucu analiz ederek ulaşılacağını düşünüyorum(Tabi ortada bir sonuç varsa). Nasıl 'ın ise, sonucu bilinen nedenlerin tarifi olduğunu düşünüyorum. Bence bir ara kahve içip bunu tartışmalıyız :)

Birkan Aydin, Şiiri de tuttum, notlarımın arasına alıyorum :)

Uğur Çakmak, İstanbul'daysan neden olmasın :)

Ateizm bir felsefe, inanç biçimi, kurallar bütünü değildir. Ölümden sonra ne olacağı ateistten ateiste değişir. Bana göre ölümden sonra ölünecektir ve ikinci bir dünya, yaşam, cehennem vb. olmayacaktır. Yaşam enerjimiz de (yaradılışçılara göre ruh) ısı enerjisi olarak evrenin toplam enerjisine karışacaktır.
  • Paylaş
10

Hakan, özetle koca evrende bir amip bile olamayacağız :)

Şaman, Hmm, toprağa felan karışan kısımlarımız bir amipi besleyebilir. :)

Hakan, Enerji, ısı ilişkisini dediydim :)

Şaman, Amip de olabiliriz, bilmiyorum ki. Malum bizim çözemediğimiz şeyleri açıp bakabileceğimiz bir kutsal kitabımız yok. :)

Hakan, Google da mi bilmiyor :) tembellik var sanırım. Ikimizinde acil bi iş bulması lazım :)

Şaman, Goole'da bir ateist kadar bilir :) İş konusunda çok haklısın üstat. :)

Hakan, Kooperatif kuralim :)

Şaman, Kooperatifi boş ver üstat direkt şirket açalım gitsin. :)

Hakan, Şirketin feshi zor oluyor üstad, biz kesin batariz.

Şaman, Ben açacam üstat, korkunun ecele faydası yok. Bu yaştan sonra iş bulmak da zor, bütün patronlar benim yaşımda :)

Soruyu belli ki inançlar ve ateizm konusunda pek bilgisi olmayan inançlı biri sormuş. Ateizm dinleri ve tanrıların var olduğu varsayımını reddeder yani ölümden sonraki yaşamı da aynı şekilde reddeder. Bir ateist için ölümden sonrası yoktur. Ölen tüm canlılar ateistler için cansız maddeye dönüşür. Tabii ateizmden kastınız da önemli, mesela Budizm'de de tanrı yoktur ama ölen insanların ruhlarının evrenin toplam enerjisine karışacağına inanılır. Aslında bir nevi öyle de olur, öldüğümüzde vücudumuz ısısını kaybeder yani çevresindeki hava ısıyı kazanır.
  • Paylaş
1

Ilgım Arıkaya, Ateizm hakkında sizinde pek bir bilginiz olmadığı belli. Ateizm bir din bir inanış değil savunulan bir düşüncedir ateistler için tanrı yada ölüm sonrası yaşam yoktur olmayan birşey rededilemiyeceğinden ateistler hiç birşeyi reddetmezler bu zaten yoktur. Herşeyin açıklaması bilimde vardır. Tanrı melek şeytan bunların hepsi bir hayal gücüdür. Ölüm sonrası doğmadan önce nasılsak öldükten sonrada öyle olacaktır. (Tabi bu negatif be pozitif ateizme göre değişir.)

Ateistlere göre inananlar bazı gerçekleri görmezden gelmek için bir ahiret inancına sahipler ve ölümden sonra da yaşamaya devam edeceklerini düşünüyorlar. Bu onların huzur bulmaları için bir sığınma şekli, ölümü reddetme ve reenkarnasyona inanma...

Bu ateistlere göre çok büyük bir yanılgıdır ve bilimin açıklayamadığı şeyler için Tanrı oluşturmadır. Bir çok ateiste göre de ölümle hayat sonlanır ve daha sonrası yoktur. Ama farklı inançlara sahip ateistler de olabilmektedir.

Neticede bir gün bu sorunun cevabını hepimiz öğreneceğiz...

  • Paylaş
1

Birkan Aydin, Ateizm'in herhangi bir mehsebi yoktur. bu sebepten dolayı vermiş olduğunuz cevap tamamen uydurmalardan oluşmaktadır. Hiçbir ateist ben reenkarnasyona inanıyorum demez, çünkü ateist bilir ki dünya nüfusu sürekli artıyor ve bedenden bedene ruh geçerek yaşam devam ediyorsa, artan nüfusu karşılayacak olan ruhun nereden geldiği sorusunu sorar, saçma bulur ve konuyu kapatır. "Farklı inançlara sahip sahip ateistler de olabilmektedir." sözünüze resmen hayran kaldım. Ateistler direkt olarak inancı reddetmişlerdir. İnanmak ve bilmek arasında kocaman bir fark vardır. Yani ben size, arabanızı çizmişler desem ve siz bana inansanız, arabanızın çizilmiş olma olasılığı %100 olmaz, yanılmış olabilirim. Lakin siz bana inanmayıp, gidip arabanızı kontrol etseniz. Arabanın çizilip, çizilmediğini kesin olarak "BİLEBİLİRSİNİZ". Demem o ki, inanmayın bilin ya da en azından neye inandığınızı bilin...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5117 Görüntülenme13 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları