Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ateşli bir hastaya yaklaşım nasıl olmalıdır?

Özellikle çocuklarda..Düzenle
Şu sıralar ortalarda dolaşan virüs çeşitlerini bir kenara bırakarak, genel olarak yüksek ateş yaklaşımı yetişkinlerde ve çocuklarda; koltukaltı, diz kapaklarının arkası, baş bölgesine, ayak altlarına ve kasık bölgesine soğuk uygulanması şeklinde olmalıdır. Özellikle çocuklarda yapılabiliniyor ise ılık ( soğuğa daha yakın ) bir duş ve hemen doktora götürülmesi şeklinde olmalıdır.
  • Paylaş
3

Abdulkerim Özkan, Ateşi olan birinin ateşi hemen düşürülmeli mi ? Çünkü vücut sıcaklığının yaklaşık 1-1,5° C de arttığında savunmadan sorumlu hücrelerin (immün sistem hücrelerinin) daha iyi çalıştığını ve bazı mikroorganizmaların bu yeni vücut sıcaklığında üreyemediklerini biliyoruz .. Aynı zamanda birde hipertermi denen bi durum vardır vücut sıcaklığı yine artmıştır ama ateşten farklı olarak merkezi ısı ayarı değişmemiştir.. Dediginiz soğuk uygulama yöntemini daha çok hipertermi için öneriliyor diye biliyorum.. Çünkü hipertermi de ateş düşürücüler ise yaramaz, periferik ateş düşürülmelidir ..

Redcat, evet hipertermi de hipotalamusa bağlı termoregülatör mekanizmaları bozulduğundan vucut ısısında yükselmeler görülür.( bunun sebebi sıcak çarpması olabileceği gibi, beyinde meydana gelen hemorajilerden ve hipertansiyondan da olabilir ) normal vucut sıcaklığı 36-37,3 e kadar normal kabul edilir ( ortamın ısısı, havalandırma durumu, aktivite durumuna göre değişiklik gösterebilir. ) 37,3 ü normal kabul ettiğimiz de 1 derecelik artış 38,3 olacaktır ki bu durum çocukta olduğu kadar yetişkinde de tehlikelidir ( her bünyenin dayanıklılık mekanizması farklıdır, x 39 dereceye dayanbilirken y 38,5 de halüsinasyon görmeye başlar. ) klinikde takip edilen hastanın ateşinin yükselmesi beklenir 38,5 ve üzerinde ateş de hastadan kan kültürü alınır ( aerob ve anaerob üremeleri görmek için ) fakat kişi ayaktan başvuru yapmış ise ve son 1 sene içerisinde ortopedik bir ameliyat ve son 2 ay içerisinde herhangi bir operasyon geçirmemiş ise bu ateş parasetamol veya metamizol ile düşürülmeye çalışır. ( diğer seçenek cerrahi enfeksiyondur tedavisi farklıdır.) termoregülatör mekanizmaları bozukluğu olduğu durumlarda genel parasetamol ve metamizol işe yaramaz söylediğiniz gibi önemli olan periferik ateşi düşürmektir. fakat yine de ateşi yükselmiş bir kişide soğuk uygulama ( soğuk duştan bahsetmiyorum çeşmenin uzun süre akıtılıp bezin ıslatılması ile ) her zaman işe yarayacaktır. çünkü en basit örnek; eti dondurup geri çözdürebilirsiniz ama pişmiş etin geri dönüşü yok. - azıcık uzun ama idare ediverin :) -

Enfeksiyon hastalıkları ile birlikte görülen ateş tek başına bir hastalık değil bir bulgu. Altta yatan hastalığın işareti olabileceğinden, ateşin gerçek sebebinin bulunması gerekiyor.

Bebeklik ve çocukluk çağında anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başında “ateş” geliyor. Aileler kendilerinde telaş uyandıran bu durumla sık sık karşı karşıya geliyor. Zaten enfeksiyon hastalıkları en sık olarak bağışıklık sistemi olgunlaşmasını henüz tamamlamamış olan 3 yaşın altındaki bebek ve çocuklarda görülüyor. Bu açıdan anne ve babaların ateşin nasıl oluştuğu, nasıl ölçülüp değerlendirildiği, ateşe neden olan ciddi bakteri enfeksiyonlarının belirti ve bulgularının neler olduğu, ne zaman ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği konularında bilgi sahibi önem taşıyor. Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kandemir “Ateş, vücudun farklı virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaşın nedeni ile ortaya çıkar. ” diyerek şöyle devam ediyor: “Ateşin en sık görülen sebebi enfeksiyonlar olup; çocuklar hayatlarının ilk beş-altı yılında çok sık viral enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirebilir. Ateşten şüphelenildiğinde, çocuğunuzun mutlaka vücut ısısı ölçülmelidir. Çocuğun alnına dokunularak hissedilen vücut ısısı güvenilir olmayıp, termometreler elinizden daha hassas olup gerçek vücut ısısını ölçerler. ”

Ateş nedir?

Vücut ısısı, normal seviyenin üzerine çıktığında ateş olarak adlandırılıyor. İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37°C olarak kabul ediliyor. İnsanlar iç vücut ısılarını çok iyi kontrol ediyor. Beyindeki hipotalamus, termostat gibi görev yaparak vücut ısısını dengeliyor. Hipotalamus, vücut ısısını yüksek dereceye ayarladığında ateş oluşuyor. Dr. Kandemir bunun nedenini şöyle anlatıyor: “ Yüksek dereceye ayarlanmaya, kanda bulunan pirojen ismi verilen küçük moleküller sebep olur. Pirojenler, bakteri, virüs veya toksinler gibi dış kaynaklardan gelebilir. Bazı durumlarda, vücut ısısının artmış olması enfeksiyon ile savaşmada yardımcı olurken, bu her zaman geçerli değildir. ”
Anne ve babalar ateş konusunda çok endişeli davranıyorlar. Dr. Kandemir “eğer çocuğunuzun vücut ısısı ; makattan 38° C üzerinde, kulaktan 37.8° C, koltukaltından 37.2° C üzerinde ise, ateşli kabul edilebilir. “ diyerek aileleri uyarıyor.

Ateşli çocuğun tedavisi

Tedavi konusunda aileler tarafında çok fazla doğru bilenen yanlış uygulama yapılıyor. Dr. Kandemir anne ve babaları dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

• 3 ay ve altındaki tüm bebeklerin mutlaka tıbbi değerlendirilmesi gereklidir.
• Susuzluğu engellemek için, vücut sıvısını eksik bırakmamak gerekir. Yüksek ateş, özellikler küçük çocuklarda hızlı su kaybına sebep olarak dehidratasyon yaratabilir. Su, çorba, meyve suları verilebilecek iyi seçeneklerdir. Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler, idrar söktürücü etkisinden dolayı su kaybına sebep olacağından, içirilmesi engellenmelidir.
• Yemek istemeyen çocuklar beslenmek için zorlanmamalıdır. Çocuğunuz ne yemek istiyorsa kabul edilebilir miktarlarda izin verilmelidir.
• Okula giden çocuklar ateş 24 saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir.
• Alın, şakaklar, koltukaltı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanması, ateşi düşürmede oldukça etkili bir yöntemdir. Soğuk su ve alkol, ateşte daha fazla yükselmeye sebep olabilecek titreme yaratacağından, kullanılmamalıdır. Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.
• Aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Terletme yöntemi ile ateş düşürülemeyeceği gibi, daha fazla zarar verebileceği unutulmamalıdır.
• 38,9° C den daha düşük vücut ısısına sahip ateşli çocukların çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir. 38,9° C üzerinde ateşli ise, asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyor iseniz, doktorunuza danışmalısınız.
• Reye sendromu olarak bilinen ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için, 12 yaş ve altındaki çocuklarda aspirin, ateş düşürücü olarak önerilmemektedir.

Ne zaman doktoru aramalı?

Doktorunuzu aramak için sizi harekete geçirecek ateş; çocuğunuzun yaşına, mevcut olan hastalığına ve ateşle beraber eşlik eden diğer bulguların varlığına göre değişiklik gösteriyor. Bu açıdan çocuğunuzun durumu hakkında yorum yapmakta zorluk çektiğinizde en iyi yöntemin, doktorunuza danışmak olduğu unutmayın. Ancak bazı durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktoru aramak gerekiyor. Dr. Kandemir acil durumları şöyle belirtiyor:

• 3 ay veya daha küçük bebeğinizin ateşi makattan 38° C ve üzerinde ise;
• 3-6 aylık bebekte 38,3° C ve üzeri olan ateşte,
• 6 aydan büyük bebekte 40° C ateş ölçülüyorsa
• Ateşle beraber çocuğunuzda susturulamayan sürekli ağlama, ateş düşmesine rağmen huzursuzluğun devam etmesi, sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, ateşle beraber vücutta kızarıklık bulguları varsa,
• Bebekte susuzluk bulguları (ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük, dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma gibi) mevcutsa
• Daha öncesinde veya ateşli iken havale geçirmiş ise,
• 72 saatten daha uzun süre ateşi devam ediyor ise,
• Ateşle beraber öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik, karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme mevcut ise, doktorunuzu mutlaka aramalısınız.
  • Paylaş
Sanırım şu aralar çok dikkatli olmalıdır , zira ölümcül bir virüs kol geziyor. Devlet büyüklerimizden yapılan önemsiz açıklamalarından sonra virüsün ciddiyedi biraz daha artmıştır benim gözümde :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

152 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt