Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Atı alan Üsküdar'ı geçti' atasözünde neden Üsküdar kullanılmaktadır?

Mumsema Bolu Beyi'ne baş kaldıran ünlü eşkıya Köroğlu (şair Köroğlu ile karıştırılmasın) bir gün atını çaldırmış. Asil bir hayvan olan atını aramak için tebdil-i kıyafet ile diyar diyar dolaşmış ve sonunda yolu İstanbul'a düşmüş. Atını, satılmak üzere pazara getirilen hayvanlar arasında görünce hemen alıcı rolüne bürünüp;

-Efendi, demiş, bu at güzele benziyor. Ancak binip bir denemek istiyorum. Satıcı onu tanımadığı için binmesine izin vermiş. At, üzerine binen eski sahibini tanıyıp dört nala koşmaya başlamış. Köroğlu, Sirkeci sahiline gelip bol para vererek bir sal kiralamış ve ver elini Üsküdar. Bu arada at cambazı aldatıldığından dolayı kıvranır dururmuş. Köroğlu'yu atıyla birlikte bir sal üzerinde gören cambazın dostlarından biri onu teselli için seslenmiş:


-Üzülmeyi bırak! Atı alan Üsküdar'ı geçti. O adam Köroğlu'nun kendisi idi.


Bugün bu sözü, "İş işten geçti" manasında kullanırız.

  • Paylaş
Ben İZTV'de Üsküdar'ı ve tarihini anlatan belgesel izlemiştim. Eskiden hacılar hacca gitmek için Üsküdar'da buluşup oradan topluca hareket ederlermiş kutsal topraklara. 'Atı alan Üsküdar'ı geçti atasözü de buradan gelmektedir şeklinde anlatılıyordu belgeselde..
  • Paylaş