Bilmek istediğin her şeye ulaş

ATM'ler nasıl çalışır?

ATM

ATM temel olarak iki giriş ve dört çıkıştan oluşan bir data terminalidir. Diğer data terminallerinde olduğu gibi ATM’nin işlem yapabilmesi için bir host processor’a bağlanmalıdır. Sunucu işlemcisi ISP’ ye benzer.

ATM

Birçok işlemci dial-up veya leased-line bağlantıyı destekler. Leased-line makinalar sunucu işlemcisine bir telefon hattı, point-to-point veya dört tel ile bağlanabilir. Dial-up ATM’ler ise sunucu işlemcisine bir modem kullanarak normal telefon hattıyla bağlanır.

Leased-line ATM’ler maksimum kapasite yetenekleri sayesinde yüksek yoğunluklu yerlerde kullanılırlar. Dial-up ATM’ler ise maliyetin daha önemli olduğu perakendeci mağazalar ve benzeri yerlerde tercih edilir. Dial-up ATM’lerin maliyetleri leased-line ATM’lerin yarısı kadardır.

Sunucu işlemcisi bir bankaya veya finansal kuruluşa ait olabileceği gibi bağımsız bir servis sağlayıcısına da ait olabilir. Bankaya ait olan işlemciler sadece o bankaya ait makineleri destekler. Bağımsız işlemciler ise kullanıcılarda bulunan makinaları da desteklemektedirler.

ATM'nin Bileşenleri
  • Kart Okuyucu: Kart okuyucu kredi kartı veya banka kartlarının arkasında bulunan manyetik şerit üzerindeki hesap bilgilerini okur. Sunucu işlemcisi bu bilgileri kart sahibi kişinin bankadaki bilgilerine göre değerlendirir.
  • Keypad: Keypad kart sahibinin ATM makinasında yapacağı işlemleri yönlendirmesi için kullanılır. Tuş takımı kullanılarak banka kartının şifresi girilebilir. Şifre girildikten sonra diğer işlemlerin seçimi, onaylanması, iptal edilmesi gibi kontrol işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Speaker: Bu cihaz sayesinde kart sahibi bir tuşa bastığında sesli bilgiler, yönlendirmeler alabilir.
  • Görüntü Ekranı: Görüntü ekranı kart sahibinin ATM üzerindeki işlemlerini görmesi için kullanılır. Leased-line makineler genelde renkli veya siyah beyaza CRT monitörler kullanırlar. Dial-up makinalarda ise genellikle siyah beyaz veya renkli LCD monitörler kullanılmaktadır.
  • Makbuz Yazıcısı: Yapılan işleme ait makbuz bu cihaz sayesinde yazdırılabilir.
  • Para Alma Çıkışı: ATM makineden çekilmek istenilen para bu kısımdan verilmektedir.

  • Paylaş