Bilmek istediğin her şeye ulaş

Avcılık nasıl, bir spor olarak değerlendirilebiliyor?

Karnınızı doyurmak haricinde hangi canlı olursa olsun canına kıyarsanız, o vahşettir!
  • Paylaş
3

Dost, Bazı canlıların yemek için değil sadece soylarının kontrol altına alınması amacı ile avlanması gerekmektedir. Örneğin; "domuz" . Av mevsimleri dışında da köylülerimizin ürünlerine ve doğaya zarar verdikleri için zaman zaman orman ve çevre bakanlıkları avcıları göreve çağırırlar.

Sevgiseli, Onu yiyen insanlara verilebilirler. Vahşete gerek yok.

Dost, zaten doğada hiç bir şey zayi olmuyor :) ayrıca vahşette yapılmıyor. domuz avlandıktan sonra çevre köylüler tarafından alınarak yağından ve etinden faydalanılmak amacı ile tüketiliyor yada diğer yırtıcı ve leş yiyen hayvanların tüketmesi için uygun bir yere bırakılıyor. Hiç bir avcıyı çığlıklar atarak bir av hayvanına saldırıp onu parçalayıp sonrada etrafa savurduğunu görmedim sizde göremezsiniz yok böyle bir şey :) .Sonuçta onuda yiyenler var. Vahşi doğada hayvanlar biri birlerini avlayarak doğanın dengesini korurlar. Aynı şey köylerin tarım alanların insanların olduğu bölgelerde avcılar tarafından sağlanır. düşünsenize doğa dengesini sağlamak için kurt vaşak ve leoparı insanların yaşadığı köylere tarım alanlarımıza saldığımızı. her halde bu seferde domuzdan kurtulacağız diye avlanan biz olurduk.

Yaban Domuzu Familyası: Domuzgiller (Suidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'nın ormanlık ve bataklık alanlarında. Özellikleri: İri-uzun kafalı, gri veya kahverengi sert tüylü bir hayvan. Erkeği 180 cm uzunluk, 100 cm yükseklik ve 200 kg ağırlığa ulaşabilir. Tarlalara büyük zararlar yaparlar. Ömrü: 30 yıl kadar. Çeşitleri: Avrasya yabandomuzu, Afrika yabandomuzu, Hindistan yabandomuzu Ünlülarıdır.

Ormanlık ve sulak bölgelerde sürüler halinde yaşayan bir memeli. Evcil domuzun atasıdır. İri, kaba vücutlu ve atik bir hayvandır. Çoğunlukla Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da rastlanır. Ilık bölge hayvanlarıdır. Avustralya'da bulunmaz. İri-uzun başının ucunda disk biçiminde oynak bir burnu vardır. Ayakları dört parmaklıdır. Üst köpek dişleri dışarı uzayarak yukarı kıvrılır. Bunları toprağı kazıyarak bitki köklerini çıkarmakta ve savunmada kullanır. Gündüzleri çalılıklar arasında uyuklar. Pis çamurlu sularda yatarak vakit geçirir. Gece sürüler halinde ortaya çıkarak tarlaları 30 cm'yi bulan güçlü dişleriyle sökerek ekinlere büyük ziyan verirler. Yediğinden fazlasını sökmek ve çiğnemek suretiyle israf eder. Bitki köklerine düşkündür. Solucan, fare ve sürüngen de yer. Erkekler ayrı gruplar halinde dolaşır.

Üreme devrelerinde dişilerin arasına karışırlar. Kızgınlık dönemleri kasım-ocak arasındadır. Dişi 4 aylık gebelik devresinden sonra 2 ile 12 arasında yavru doğurur. Çoğunlukla doğum mart-mayıs ayları arasına rastlar. Yavruların kahverengi postları koyu çizgili ve beneklidir. Dişi ile beraber dolaşırlar. 3-4 yılda erginleşirler.

Pis ve çirkin hayvanlardır. “Döğmeli Afrika domuzu”, dünyanın en çirkin hayvanı olarak şöhret yapmıştır. Düşmanları tarla sahipleri, kurt, vaşak ve leopardır. İnsanın kokusunu çok uzaktan alarak kaçarlar. Yaralı yabandomuzu çok tehlikelidir. Böyle bir durumda yüksek bir ağaca çıkmak en uygundur. Yavruları ile sıkıştırılan bir dişi de saldırgandır. Tarlalara büyük ziyan verdiğinden köpeklerin yardımıyla avlanır. Eti tirişinlidir. (Bkz. Domuz)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Spor aktivite ya da canlı her neyse ama heycanlı bişey bence bi domuzu avlamak vahşet olamaz
  • Paylaş
1

Dost, Bir bakıma evet ama, bu kadar da acımasız olmamak ve olayı vahşete çevirmemek lazım. Avcılığın ilk kurallarından biri ava şans tanımak ve saygı göstermektir. örneğin; uçarı, dururken değil havada vurmaya çalışmak gibi.

Çorluda bir avcılık derneği başkanı olarak ve avcılık-atıcılık ile ilgilenen biri olarak bunun bir spor, hobi ve eğlence olduğunun söyleyebilirim ama bu konunun spor kavramı dışına çıkmaması için her şeyde olduğu gibi bunda da kural ve kaidelerin ihlal edilmemesi gerektiğini savunmak lazım. Avcılığın spor olarak yapılmasının yanında kural ve kaidelere uyulmayarak vahşete de dönüştürüldüğü yerler vardır. 
  • Paylaş
Bir hayvanın canını almanın nasıl bir kural ve kaidesi olabilir,savunması  olmayan bir hayvanı zevk için öldürmek zaten vahşet,,,
  • Paylaş