Bilmek istediğin her şeye ulaş

Avrupa'daki krizin çözümleri neler olabilir?

Aslında ekonomide ki para miktarı, tıpkı dünyada ki su rezervi gibi davranır hiç bir zaman toplam ekonomi içindeki varlık miktarı değişmez doğal olarak kaynak miktarı da değişmez. aynı suyun buhar olup bir süre hava da bulut olarak gezmesi daha sonra uygun şartlarda su olup tekrar yağmur olarak yere düşmesi gibi varlıklar da sürekli el değiştirir. kimisi için bu varlıklar aktif değer ifade ederken kimileri içinde kaynak niteliği taşır ve pasif değer ifade ederler, halbuki büyük resimde ikisi de birbirine eşit ve aynı şeydir.

şimdi bu bilgiyi neden verdim.

Avrupa (aslında dünya krizi de) krizi işte bu doğal yapının dışına çıkılmasından oluşmuştur. yani halkın harcaması gereken toplam kaynaklar 100 birimken, halka 110 birim varlık temin ederseniz aradaki 10 birimlik fark kaynak arayışına itecektir sizi. peki bu nedir, zaman ve zemine göre faiz, vergi, harç, kredi olarak bu kaynaklar çeşitlenir ve bu kaynakları zamanında ekonomiye sokamazsanız finanse edilmeniz gerekir, hazıra dağ dayanmaz atasözü bu krizin tam ifadesidir avrupa ülkeleri yaşlı nufusu ile yeni kaynak üretemediği için düzenin içerisindeki kaynaklardan daha çok pay almaya çalıştıkça aslında daha da çok borçlanmıştır ( ör: yunaninstanda ki yüksek emekli giderleri "maaş ve sosyal güvelik"). olmayanı harcamaktan vazgeçip önce dibe vurup sonra tekrar kaynak buldukça harcama yetisi sağlanarak bu krzden çıkılabilir aksi halde ekonomistle 7 yıl içinde bu krizden çıkılmış gibi gösterecekleri B planlarını devreye sokup geçici bir refah imajı oluşurp krizi sadece öteleyeceklerdir siyasilerin talepleri ve emirleri karşında direnemeyecekleri için.
  • Paylaş
Ekonomik Kriz
Avrupa'da 3 sorun var:
  • Borçlar
  • Bankalar
  • Ticaretteki zarar
İki tane de çözüm var:
1-Almanya gibi iyi durumdaki ülkelerin vatandaşları hayat standartlarını birazcık düşürüp Yunanistan,İspanya ve Portekiz gibi ülkelere yardım edecek.Bu,şu yollarla gerçekleştirilebilir:
  • Avrupa Merkez Bankası parayı bankalara ucuza vermesiyle
  • Avrupa Denge Mekanizması ya da benzer programlarla
  • Eurobond (devletin yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları uzun vadeli borçlar)
2-Euro bir şekilde değişecek.Çoğu ülke Euro'dan ayrılacak.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

566 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları