Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ay burcu tam olarak neyi ifade eder?

Doğduğumuz anda gökyüzünde Güneş’in bulunduğu burç doğum burcunuzu oluştururken, Ay’ın bulunduğu burç da Ay burcunuzu temsil etmektedir.

Burçlar arasında en az bilinen Ay burcu, kişisel seçimlerimizde, karakterimizin “burçdaşlarımızdan” farkılılaşmasına sebebiyet veren ana etkendir.

Ay burcu, Güneş burcu kadar etkili iken, doğduğunuz anda Ay’ın gökyüzündeki evresi, Dünya’ya yakınlığı veya uzaklığı ile doğduğunuz andaki gelgit etkisi, Ay burcunun niteliklerinde değişkenliğe sebebiyet verir. Bundan dolayı, Ay burcu genel tanımlamaları her zaman kitabi bilgi olarak kişiliği doğru ifade edemeyebilir. Çünkü siz bir tablodan Ay burcunuzun Balık olduğunu öğrenebilir, Balık Ay burcu ile ilgili çeşitli bilgiler alabilir ama bunların kendinize hiç uymadığını düşünebilirsininiz. Balık Ay burcu genellemesine uyuyordur fakat Ay’ın evresi, Dünya’ya yakınlığı ve almış olduğu gezegensel transit etkiler bu niteliklerin dışında Balık temalı farklı bir kavramı da ifade ediyordur.

Güneş burcunu ifade ederken 2 paragraftan 20 sayfaya kadar şeyler yazabilirken, Ay burcu ile ilgili bin sayfanın üzerinde bilgiyi kaleme alabilirsiniz. Tabii ki bu göreceli bir değerdir.
Mesela, Ay Balıkta iken, Yeni Ay’da duygusallık, içtenlik, alkolden uzak durmak, ilişkilerde fazlası ile verici olma, uyumsuzluk ama sevgi dolu, içten, yumuşak kişilik gibi konular öne çıkar. Ay burcu, anne ile ilişkileri de gösterdiği için, çocukluktan 14 yaşına kadar ortaya çıkan otonom davranışlar ve anne ile çocuk arasında kurulan duygusal bağları da temsil eder. Ay Balık’ta Yeni Ayı’nda kurban ve acı çeken anne arketipi vardır. İlk Dördün’de bu etkiler aşırı duygusallığa, kişinin kendini sorgulamasına ve içsel çatışmalarının artmasına; Dolunay’da toplumdan kaçışa, fantezilere, büyük sanatsal yeteneklere, bale, dans, müzik gibi sanatsal ifadelere, kişi doğru eğitimi almadığında ve sosyal toplumda arzu edilen yere gelmediğinde de alkolizme, uyuşturucu kullanımına ve dağınık bir kişiliğe; Son Dördün’de duygusal ve toplumsal sıkıntılara, depresif kişiliğe ve karşısına çıkan fırsatları değerlendiremeyen, sosyal açıdan sorunlu bir kişilik tipine işaret edebilir.
Gördüğünüz gibi Ay burcunun anlaşılabilmesi için niteliklerin ve kavramların Astrolojik yöntemler ile çok iyi incelenmesi gerekmektedir. İnsanın doğasını tek bir veri üzerine kurmak mümkün değildir. Ay Balık’ta veya Başak’ta olsun, insanı biraz olsun tarif edebilmenin Astrolojik yolu, çok sayıda veriyi birlikte değerlendirmekten geçer. Bir başlık altında bir bireyi tarif eden değerler asla tek başına kullanılamazlar. Diğer değerler ile birlikte ortak bir kıymetleri bulunmaktadır.

Kaynak: ntvmsnbc.com/id/24935917/

Buradan da hesaplatabiliyorsunuz: yorumcu.com/astroloji/ayburcu.asp
  • Paylaş