Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayağa kalkınca oluşan ani göz kararmasının nedeni nedir?

Bu durum pozisyonel tansiyon düşmesi olarak tanımlanır. Beyne az kan gitmesi nedeniyle gözlerde kararma, bayılacak gibi olma hissi yaşanır.

Sıklığı ve uzunluğuna göre daha ciddi bir durum söz konusu olabilir.
  • Paylaş
Otururken vücut'taki kan dolaşımı vücudun şekline göre bir akışa geçer. Ani kalkışınızda tüm kan hızlıca çekilerek ve yeni seviyeye ayak uydurmak isterken, kısa uyumsuzluk bu tip reaksiyonlara neden olabiliyor.
  • Paylaş
Ortostatik hipotansiyon denilen bir durum bu. Aniden ayağa kalktığımızda toplardamarlardaki kan yerçekiminin etkisiyle bacaklarda göllenir ve hızlı bir tansiyon düşmesi meydana gelir. Beyine kan akışı yavaşlar göz kararması olur hatta ciddi durumlarda bayılmalar meydana gelir. Bayılmanın nedeni beyin kendini korumak için tabiri caizse motoru kapatır(bilinci kapatır) sen yere yığılırsın böyle olunca düzlemde yatay hale gelirsin yani ayaklarda göllenen kan tekrardan kalbe geri döner kalp beyne pompalar ve bilinç yerine gelir ayılırsın.

Ortostatik hipotansiyon bir hastalık değil bulgudur. Şeker, kalp, tansiyon, damar hastalıkları, kansızlık, dehidratasyon gibi birçok durumun belirtisi olabilir. Dolayısıyla altta yatan sebebi bulmak çok önemli. En basit sebep havalar aşırı sıcaktır yaşlısındır az su içmişindir yani sıvısız kalmıştır vücut bundan dolayı olabilir. Doktora gidelim lütfen.
  • Paylaş
Tansiyon, düzensiz beslenme, düzensiz uykusuzluk, dalgınlık hali, yorgunluk ...
  • Paylaş
Çok sinir bozucu bir olay. Kendimden biliyorum. 1 2 ilaç denedim ama değişiklik olmuyor. Garip.
  • Paylaş
1

Figen Açıkgöz, Hızlıca kalkmayın, yatıyorsanız oturma pozisyonuna geçin ve 30 sn kadar bekleyin, oturuyorsanız ayağa ani şekilde kalkmayın ve kalktıktan bir kaç sn sonra hareket edin. Bunlar dr. tavsiyeleri değil elbette ama bende işe yaradığı için paylaşmak istedim.

Sadece ayağa kalkınca değil genleşincede oluyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3878 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları