Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayağı kırılan atlar neden öldürülür?

Bunun sebebinin atların diğer hayvanlara göre farklı anatomik yapıda ve ruhsal durumunda olmasıdır. Atlar uyuşturulmaya yani uzun anestezik uygulamalara maruz kaldıkları zaman, organları yatar vaziyetteyken nefes almakta zorluk çekerler. Atların dört ayak sütünde durmaya ihtiyaçları vardır.

Kırık bacağı üzerinde ayağa kalkamayan atın yerde kalması veya tedavi amacıyla yerde yatırılmaya çalışılması at için hem işkence gibidir. Atın bacağındaki kırık kemiklere yapılan tıbbi müdahaleler çoğu kez sonuç vermez. Kırılan kemikler iltihaplanmaya yatkındırlar.

Kırığın tedavisi için yerleştirilen vida ve alçı gibi tedavi araçları da at hemen ayağa kalkmak istediği için işe yaramaz. Kırık durumunda atlar rahat durmadığı için ve daha büyük acı çekmelerine neden olacağı için öldürülürler. Ancak bazı kırıklar günümüz teknolojisi ile bir noktaya kadar, plakalar, vidalar konularak tedavi edebiliyor.
  • Paylaş
Atların bacaklarında meydana gelen bazı kırıklar günümüz teknolojisiyle tedavi edilmektedir fakat çoğunlukla atlar yarış ve benzeri durumlarda kullanıldığı için bacağı bir kere kırıldı mı eskisi gibi koşamaz . Yarış atlarında ki sakatlıklar nakit kaybıdır bu yüzden sahipleri beslemek istemezler ne yazık ki atı yük olarak görmeye başlarlar bu yüzden uyutulmasını isterler. Bunların dışında atlar anestezik maddelere daha hassas hayvanlardır. Anesteziye maruz kaldıklarında yatar vaziyette olmaları nefes almakta güçlük çekerler ayakta durmaya ihtiyaçları vardır. Kırık bacakla ayağa kalkmakta at için işkence gibidir. Yapılan müdahaleler sonuç vermez hatta daha kötüye de gidebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1358 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt