Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayak mantarı nasıl oluşur, bulaşıcı mıdır ve tedavisi nasıldır?


Diğer adıyla atlet ayağı olarak bilinen ayak mantarı;vücudumuzda zaten bulunan mantarların uygun ortamda hızla üreyip,çoğalarak enfeksiyona neden olmasıdır. Özelikle ayak parmakları arasında görülür.Diğer mantar enfeksiyonları ile birlikte de rastlanabilir ve bunlar içinde en çok karşılaşılanıdır. 

  • Sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, çok terlemek, küçük cilt veya tırnak sıyrıkları riski artırır. 
  • Cilt kültürü ve Biyopsi örneğini mikroskobik incelemelerle ve/veya kimyasal maddelerle yapılan testlerle tanı konulur.
Tedavi

  • Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Ayaklar özelikle parmak araları temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayaklar en az günde 2 defa olmak üzere su ve sabunla yıkanmalı ayrıca dikkatli şekilde kurulanmalıdır. Ayrıca deriye sürülen veya ağız yoluyla alınana ilaçlar tedavi sağlar. Şiddetli enfeksiyonlarda mantarlı bölgede oluşan ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için doktorun seçimine göre antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

  • Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi gerektirebilir.
  • Paylaş
Çok pis bişey bu ufffffffffff................ :( ilaç kullanmadan geçer diye ümit ediyorum...
  • Paylaş
Sağlık

Ayak mantarı çok rastlanan bir cilt hastalığıdır.Genellikle 15 yaşından sonra görülür.Nemli ve ılık bölgelerde ürerler.Bu enfeksiyon bulaşıcıdır,direkt temas,aynı ayakkabı ya da duş zemininin kullanılması ile geçebilir.Rahat ayakkabılar tercih edilmeli,cilt nemli kalmamalıdır.Tedavi genellikle geçiştirilir,ama ayak mantarları tedavi edilmediklerinde parmak ve tırnak sağlığını ciddi bir şekilde etkilerler.Mantarın çeşidine göre bir tedavi yöntemi geliştirilmelidir.Anadolu'da bitkisel tedavi olan sarımsak kullanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1029 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları