Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Öncelikle kokunun ayakkabı mı yoksa ayaktan mı kaynaklandığına veya birbirlerinin etkileşimine dikkat edin. Eğer koku ayaktan kaynaklıysa ayak kokusu giderici maddeler kullanabilirsiniz. Söz konusu koku ayakkabıdan kaynaklanıyorsa -özellikle deriden yapılan ayakkabılar- pratik yöntemler mevcuttur. En pratik yöntemlerden birisi ayakkabılarınızın içine bir miktar karbonat dökerek bir gece bekletmeniz. Ayrıca kötü kokunu oluşumunu engellemek için de ayakkabınızı sıcak yerlerde bekletmemelisiniz çünkü sıcak kokunun daha iyi hissedilmesini ve yayılmasını sağlar. Bununla birlikte ayakkabı bakım talimatlarını yerine getirmeniz de büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Farklı bir yöntem de eğer mümkünse ayakkabılarınızı değişimli giyin. Giydiğiniz ayakkabıyı bir gün bekletin, ardından giyin. O sırada başka bir ayakkabı giyin ve bu değişimi devam ettirin. Ayakkabı sürekli hava alacağı için kötü koku oluşmaz.
  • Paylaş
  • Ayakkabıyı dönüşümlü kullanmak ayakkabının kokuşmasını kesinlikle geciktiriyor. Hatta bir ayakkabı bir ayda kokuşuyorsa dönüşümlü kullanılan iki ayakkabı 3-4 ayda kokuşuyor.
  • Deri dahil tüm spor ayakkabılarımı 90 derecede yıkıyorum, tabanlığı mutlaka çıkartıp yıkamanız gerekiyor, sonuçta en çok koku kaydeden ve altında hapseden tabanlıktır. Tabii bu sadece spor ayakkabılara uygulanabiliyor, diğerlerinin derilerinin hasar göreceğinden şüphelenirim.
  • Ayak ve ayakkabı deodorantları var, genellikle bir işe yaramıyorlar ama kokunun miktarına göre denenebilir.
  • Botox yapılarak ellerdeki terleme engellenebiliyor aynısı mutlaka ayaklara da uygulanabiliyordur.
  • SayınDevrim Güren (@devrimguren)'in karbonat önerisini ilk defa gördüm. Üstat yazdıysa doğrudur, denenmelidir. C:
  • Paylaş
2

Devrim Güren, kokuyu hapseder :)

Şaman, Muhakkak ki öyledir üstadım zaten beni kim dinler ama denensin demişim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1375 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt