Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayakkabılarda numaralandırma neye göre belirlenmiştir?

44 numara alıyorum sıkıyor, 45 ise büyük geliyor. 44.5 ideal rahat ettiğim. Fakat bu numara bot, kundura gibi türlerde pek bulunmuyor.Düzenle
TAvrupa ve Türkiyede kullanilan numaralandirma "Paris Sticine" göre. Bu ayakabicilarin "dikis araligi, takribi 6,5mm. Ayakkabi kalibin uzunlugunu santim olarak 6,5 mm ile bölünürse ayakkabi nosu ortaya cikiyor. Kalib ile ayak uzunlugu arasinda 1,5cm de fark var, bu yürürken ayaklarin hafif öne kaymasindan vs ... Ingilz, amerikan "dikis araligi ise 0,846 cm ... Kaynak wickipedia almanya . . .
  • Paylaş
Ayak boyumuz kol dirseğimiz ile bileğimiz arasında kalan kol kemiğine eşit uzunlukta oluyor. Ama numaralandırma buna göre diyemeyiz ülkelere göre değişiklik arz ediyormu bu ayak numarası bir bilgim yok. Bakınmak lazım

  • Paylaş
Şöyle bir tablo buldum. Ben de bir kez ayakkabı yaptırdım ve numaranın nasıl belirlendiğini görünce şaşırmıştım. Aynen aşağıda yazdığı gibi belirleniyor.


AYAK NUMARASI BELİRLEME.
1- Ayak Ölçünüzü Almak

-Ayağınızı sıkıca zemine yapıştırdığınız kağıdın üzerine basın.
-Kalemi zemine dik bir şekilde, ayağınızın dışına dayayarak, ayağınızın şeklini kağıda çizin.
2- Ayak Uzunluğunu Ölçmek
-Cetvel ya da mezura ile ayak şeklininin en sonundan en uzun ayak parmağınızın hizasına kadar kadar olan kısmı ölçün.
-Cetveli ya da mesurayı eğik ya da yan tutmayın.
-Gördüğünüz ölçüyü not alın.
3- Doğru Ayak Ölçüsünü Bulmak İçin Son Adım:
-Diğer ayağınız için de aynı adımları tekrarlayın. Eğer bir ayağınız diğerinden daha büyükse Büyük olanı dikkate alın.
-Ve aşağıdaki tablodan ayağınızın uzunluğuna karşılık gelen numara sizin ayak numaranızdır.
Ayakkabı

  • Paylaş
Ayakkabı ölçüsü ya da numarası, üç farklı şeye atıfta bulunabilir: Ayakkabının uyabileceği ayakların ortalama genişliği, ayakkabının içindeki boşluğun uzunluğu, ya da ayakkabının yapımında kullanılan kalıbın uzunluğu. Ayakkabı üreticileri genelde, ilk iki ölçü ek kısıtlamalar getirdiğinden, üçüncüsünü kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle, doğru ayakkabıyı seçme sorumluluğu tüketiciye ait. Ayrıca, ayakkabının iç boşluğunun, kımıldama payı gereği, ayak ölçüsünden 1-1,5 cm daha büyük olması gerekiyor. Kullanılan numaralama sistemi ve uzunluk ölçüsü, coğrafyaya bağlı olarak değişiyor. Avrupa’da kullanılan “Paris nokta sistemi”nde uzunluk, ardışık numaralar arasında 2/3 cm artar ve genelde yalnızca tam numaralar üretilir. ABD ve İngiltere’de kullanılan sistemde ise, numaralar arasındaki artış 8,46 mm olup, yarım numaralar da üretilir. Uluslararası “Mondopoint sistemi” ve “Asya sistemi” ise metrik uzunluktan yararlanıyor; artışlar 5’er mm ve tam numaralar halinde. Mondopoint sistemi, ayak enini de içeriyor. Örneğin, 240/110’luk ayakkabı ölçüsü; ortalama ayak uzunluğunun 240 mm, eninin 110 mm olduğunu ifade ediyor. Bu sistem NATO ve bazı ordular tarafından kullanılıyor.
  • Paylaş
Büyük markalar buçuklu numara çalışıyor
küçük markalar ise aynı numara tabana iki boy kalıp çalışıyor
44,5 numara demek ekstra kalıp masrafı demek :)
Bir üretici olarak söylüyorum işin zor 45i bile bulman zor
piyasaya çalışan firmaların %90 ında 45 yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4537 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt