Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aydın Sayılı kimdir?

Bilim
2 Mayıs 1913'te İstanbul'da doğdu. İlkokulu İstanbul, ortaokulu Ankara'da tamamladı. Liseden sonra dönemin milli eğitim bakanı Reşit Galip onunla özel olarak ilgilenmiş ve onu bilim tarihine yönlendirmiştir. Milli eğitim bakanlığının yurtdışına gönderilen öğrenciler için yaptığı sınavı kazanmış ve Harvard Üniversitesi'nde bilim tarihi okumuştur. 1942'de Harvard'dan doktora diplomasını almıştır. Böylece bilim tarihi konusunda doktora alan ilk insan olmuştur. 1943'te Türkiye'ye dönerek Ankara Üniversitesi DTCF'de felsefe bölümünde görev almıştır. 1946'da doçent, 1952'de profesör oldu. 1958'de ordinaryüs profesörlüğe hak kazandı.

Sayılı'nın en dikkat çeken çalışmaları İslam medeniyetinin bilime ve dünya devletlerinin gelişimine yapmış olduğu katkıları ortaya koyduğu çalışmalardır. Sayılı'ya göre astronomik ilk gözlem evini, namaz zamanlarını eksiksiz ve hatasız saptayabilmek amacıyla Müslümanlar kurmuştur. Bu kanısını ispatlamak için günümüze kadar gelen ve gelemeyen birçok gözlem evi üzerine çalışmaları vardır.

Başarlı bir hayatı olan Sayılı birçok ödül almıştır:
1973 yılında Polonya Hükümetinin verdiği, Copernicus Madalyası; 1977 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü; 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü; 1990 yılında gene UNESCO tarafından verdiği hizmetlerden ötürü Yaşam Boyu Hizmet Ödülünü almıştır; 1980 yılında UNESCO tarafından uluslararası yazar editör komitesine seçilmiştir.

Sayılı, 15 Ekim 1993'te Ankara'da yaşamını kaybetti. Başarıları nedeniyle 5 TL'lik banknotların arkasında Sayılı'nın resmi yer almaktadır.
Bilim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

773 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları