Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayetlerin ve hadislerin herhangi bir dini grup tarafından diledikleri şekilde yorumlanmaları, önlem alınması gereken bir tehlike değil midir? Dileyenin istediği şekilde anlam yüklediği bir kitap ve din nasıl huzur kaynağı olabilir?

Sorduğun soru içerisinde cevabını verdiğini farkettim . Kurduğun cümlelerden istifade ederek cevap vereyim;

"Din nasıl huzur kaynağıdır; Dileyenin istediği şekilde anlam yüklemesinden ve Ayetlerin ve hadislerin herhangi bir dini grup tarafından diledikleri şekilde yorumlanmalarından sakınıldığı takdirde huzur kaynağıdır "

Ayrıca bence haklısın bu konuda. Kuran'ı diledikleri şekilde yorumlayanlar yüzünden millet asıl gerçeği göremedi. Kuran'dan şöyle ayetler hatırlıyorum;

"O, kendi hevesine de uyarak söz söylemez. O sade bir vahiydir ancak vahyolunur"
Kur'an / Yıldız (Necm) Suresi; 3,4

"Dileyen onu öğüt kabul eder. "
Kur'an / Surat Astı (Abese) Suresi; 12

"Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki korunasınız. "
Kur'an / İnek (Bakara) Suresi; 21

İşte bu gibi anlatılara dikkat etmeyip, insanların söylediklerinden dolayı önünü göremeyen (net cevabı bulamayan) insanlar arasından yalanlayıcılar (ateistler vb.) türemeye başladı. Halbuki Kuran'ı insanın bizzat kendisi, anlamayı dileyerek ve dikkatle okusaydı zaten aradığı şeylere yanıtı bulacağı için farklı bir arayışta veya anlayışta lüzum hissetmeyecek peşi sıra asıl huzurun ne olduğunu idrak etmeye başlayacaktı. Hatta din adamlarının bazılarının kendini kandırdıklarına ve milleti saptırdıklarının farkına varacaklardı.
Teslimiyet (islam) anlayışı Kuran'da mevcut Allah'tan.

  • Paylaş
Ayetler cok acık ve yalın bı sekılde mana tasımaktadır az bır arastırmayla manada ne demek ıstendıgı cok acıkca kendını bellı eder ama konu hadısse uzak durulması en mantıklısıdır.Eger bız KURAN yanında baska bı kaynaga ıhtıyac duymamız gerekseydı ına bana bızı yaradan onuda ayetlerınde acıkca belllı eder ve bı hadıs kıtabının olusumuna sebeb olurdu. Kuran- Kerım cok mantıklı ve bılımsel matematıksel bı sıstemde korunuyo ve korunmaya devam edıcek onun ıcın tek kaynaktan yanı Kurandan gıdılırse huzrun karmaşalık arasında yok olcagıı zanetmıyorum
  • Paylaş
1

Balık, İşte müslüman olduğunu idda edenlerin bir kısmı Kuran'ın anlamını bir tarafa bırakıp batıllarla dini temsil ettiler. Bu şekilde dinin temsil edildiğini gören insanlar ise asıl dinin ne olduğunu göremeden dinden soğudular ve insan yapımı şüphesine düştüler. Bugünkü ateistlerin çoğunun ateist olmasının altında bu sebep yatıyor. Yani hakikati yaratanın mesajlarında aramak yerine insanların yorum ve uygulamalarında arayarak dünyanın en doğru anlayışını red yoluna gidiyorlar.
O yüzden dediğine katılıyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

153 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt