Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayıplı mal nedir?

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da 4.Madde'ye göre ambalaj, etiket, tanıtma veya kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilmektedir.

Tüketici malın tesliminden sonra 30 gün itibaren ayıbı satıcıya bildirmelidir. Tüketici, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı bunu yerine getirmek zorundadır.

Satıcı ayıplı bir malı satabilir fakat malın üzerine okunacak ve anlaşılacak bir şekilde "Özürlüdür" ifadesini koymalı, alışverişten önce bunu tüketiciye bildirmelidir. Ayrıca malın ayıplı olduğu tüketiciye verilen fatura veya fişte ibraz edilir. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur.

Güvenli olmayan mallar, piyasaya "Özürlüdür" etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır. Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

459 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt