Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aynanın yansıtamadığı bir şey var mıdır?

Her maddenin geçirgen olduğu elektromanyetik spektrumun bir bölgesi vardır. Görünür ışık, bu elektromanyetik spektrumun yalnızca bir parçasıdır. Yüksek frekanslı X-ışınları ve çok daha yüksek frekanslı gama ışınları bir çok maddenin içinden geçer. Buna, ayna yapımında kullanılan gümüş de dahildir.
  • Paylaş
4

Şenol Deniz Ikizer, yani var mı yok mu :)

Gündüz Ayar, "Yüksek frekanslı X-ışınları ve çok daha yüksek frekanslı gama ışınları bir çok maddenin içinden geçer. Buna, ayna yapımında kullanılan gümüş de dahildir." Yani ayna yüksek frekanslı X-ışınları ve çok daha yüksek frekanslı gama ışınları yansıtamaz çünkü bu ışınlar aynanın içinden geçer.

Tabii, kokuyu yansıtamaz mesela. Atılan bir taşı, kurşunu da kırılıp kinetik enerjiyi soğuracağından yansıtamaz. Yani sert cisimleri de yansıtamaz. Aslında temel olarak sadece ışığı yansıtır. Bunun yanı sıra her sert cisim gibi hava akımlarını yansıtabilme özelliğinden dolayı sesi de yansıtabilir. Aslında soru buysa onu bir de felsefe ağına eklemek gerekir kanaatimce. Bir de vampirleri yansıtamadığı bilinir ama dünyada vampirlerin var oluşu da ayrı bir tartışma konusudur.
  • Paylaş
Kısa cevap; yoktur. Ayna ışığı yansıtır ve yansıyan ışık bizim yansımayı görmemizi sağlar. Mantık olarak aynanın yansıtma yapmaması demek ışığın soğurulması veya tamamen geçirilmesi demektir. Yani, böyle bir nesne varsa bile ayna artık ayna olmayacaktır.

Bir cismi görünür yapan aslında ışıktır. Işık olmayınca karanlık dediğimiz durum ortaya çıkar.

Yani soruya dönecek olursak, sizin sorunuzun cevabı evet olsaydı, o cismin hiç bir şekilde ışık ile alakası olmaması gerekirdi, ki böyle bir nesne yoktur.

NOT: Tabi, sorunuzda gözle görülür bir nesneden bahsederek sorduğunuzu düşünüyorum. Soru çok ilginç olmuş bu arada :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

691 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları