Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aynasız kompakt fotoğraf makinelerin aynalı fotoğraf makinelerden farkı nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

İkisi arasındaki farkların ortaya çıkardığı en büyük fark kullanılan ölçüm sistemleridir. DSLR makinalarda kullanılan ayna, içeriye giren ışığın bir kısmını gözümüze, bir kısmınıda ölçüm sensörlerine yansıtır. Bu sayede vizörden baktığımızda hem gerçek görüntüyü görürüz hemde makina gerekli (otomatik netleme, pozlama, ışık ölçümü, beyaz dengesi gibi) ölçümleri yapar. Denklanşöre bastığımızda ayna yukarıya hareket eder ve sensörün önünü açmış olur. Aynasız makinalar kontrast odaklı netleme sistemine mahkum kaldıkları için DSLR makinalara göre 3-4 kat daha yavaş netleme hızına sahiptirler. Az ışıklı ortamlarda netleme yapmak iyice zorlaşır. Ancak küçüklük ve hafiflik avantajına sahiptirler. Video çekimlerinde özellikle havadan çekimlerde kullanılmaları yaygınlaşmaktadır.
  • Paylaş
Fotoğraf Makinesi

Fark soruda geçtiği gibi birinde aynalı sistem varken diğerinde aynalı sistem olmayışıdır. Daha da açarsak, aynalı fotoğraf makinelerinde dışarıdan alınan görüntü direkt sensöre iletilmez. Görüntü önce makinenin içinde bulunan aynaya çarpar, daha sonra ayna bu görüntüyü sensöre iletir ve görüntü böyle işlenir. Aynasız makinelerde ise böyle bir süreç yoktur. Dışarıdan alınan görüntü direkt sensöre düşer. Bu sistem farklılığı, makinelerin boyutlarını da etkiler. Aynalı sistemde görüntü-ayna-sensör süreci olduğu için bu sürecin işlenmesinde ayna bir donanım fazlalığıdır. Aynasız makineler ise içlerinde ayna bulunmadığı için, aynalı makinelere göre oldukça küçüktür. Ayrıca aynasız sistemlerde optik vizör yerini elektronik vizöre bırakmıştır.
Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf Makinesi

İşte bu nedenlerden dolayı aynasız makineler artık aynalı makineleri tahtından etmeye başladı. Bu noktada ben de size aynasız öneririm çünkü gerçekten minimal, kolay taşınır makinelerdir ve aynalı makinelerle aynı işi yaparlar.

Ayrıca, tıpkı otomobillerde kilometre ömrü olduğu gibi aynalı makinelerde de shutter sayısı vardır. Markadan markaya, modelden modele değişen shutter ömrü, dolduktan sonra makinenizin bir süre sonra iyi fotoğraf çekememesine neden olur. Bu durumda hatırı sayılır bir ücret ödeyerek perde sistemini yenilemeniz gerekir ki aynasız makinelerde böyle bir dert yoktur.

Fotoğraf Makinesi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1115 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt