Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayni bölümün %30 İngilizce eğitim vereni ile %100 İngilizce eğitim vereni arasında ne gibi farklar vardır?

Tercih zamani malum.ikinci senem ve itu mimarligi kafama takip calistim tum sene simdi yine giremiyorum ama sonradan farkettim ki turkceye girebilirim.turkce mimarligin puaninin dusuk olmasinin sebebi sadece dili mi,baska nelerden mahrum olurum?Düzenle
Arkadaşlar açıklamış zaten. %30'da belli dersler -ki biri İngilizce olur hiç şaşmaz- İngilizceyken %100'de bütün lisans dersleri İngilizcedir. Ama daha az öğrenildiği konusuna katılmıyorum.

Bir kere %100 İngilizce veren okulun altyapısı vardır. Altyapısı buna yetmeyen okul gidip de %100 İngilizce bölüm açmaz. Ben ODTÜ mezunuyum bizim okul %100 İngilizce. Doğru düzgün altyapısı yok dersen adama şöyle bir bakarlar. İ Okulun değil senin altyapın yoktur çünkü. İTÜ gibi bir okuldan bahsediyoruz altyapısı olmaması mümkün mü? Mühendislikte ODTÜ'ye kafa tutabilecek bir üniversitedir az buz bir şey değil baya da altyapılı bir üniversitedir.

İngilizce okumak sana ne kazandırır hemen söyleyeyim;
Bir kere Türkçesinde okuyanlara göre daha az bilgiye sahip olmuyorsun onu söyleyeyim. Böyle bir durum varsa bu senin İngilizce bilmemenden kaynaklıdır tamamen. Hazırlık bölümü bu yüzden var bu okulların. Hazırlık bölümü seni ilerideki 4-5 yıl boyunca göreceğin dersleri anlamana yetecek kadar İngilizceyle donatma amacını taşır. Ha hazırlık hocaları gıcıktır, öğrenmek tamamen senin çabana, hocanın ne kadar önem verdiğine bağlıdır ama sonuçta İngilizce öğrenmek çok büyük bir artıdır.Artık kimse tek dil bilene iş vermiyor kaldı ki İngilizce bilmenin de pek bir numarası yok yani -eğer benim gibi bu dili öğretmeyi iş edinmediysen- Yani Türkçe de okusan o bölümü söke sökeee öğreneceksin İngilizceyi eğer güzel bir iş edinmek istiyorsan.:)

İngilizceyi hallettikten sonra önünde yararlanabileceğin zibilyon tane İngilizce kaynak olur. Açıp da okumuyorsan o senin bileceğin iş. Ülkemizde tezdir, araştırmadır, makaledir yayınlanmıyor mu? Yayınlanıyor ama İngilizce yayınlar daha fazla. Yani elinin altındaki potansiyel bilgiyi düşün! Devasa bir kaynak pınarı! Dünya üzerinde İngilizce basılmış bütün kaynaklara, makalelere, yayınlara, kitaplara erişimin olacak daha ne olsun? Alanınla ilgili İngilizceni(Teknik ingilizce) -veya hangi dilde okuyorsan o dili- geliştirmek tamamen senin ellerinde olan bir durum.

Yani anlayacağın bu iki bölüm arasındaki fark tamamen senin ne kadar hırslı olduğunla alakalı gibi bir şey. İkisinde de aynı şeyi öğretiyorlar sonuçta.
  • Paylaş
Portakallı Ördek (@portakalliordek) 'e %100 katılıyorum. Ben de ODTÜ mezunuyum ve hocalarımızın bir çoğu dünya çapındaki kurumlarda söz sahibi insanlardı ki hala da öyle. (Ben de okudum da biliyorum.)

Benim okuduğum bölüm zaman zaman dünya ilk 50'sine bile giriyor yani altyapı eksikliği diye bir şey söz konusu bile olamaz. Bir üniversitenin/bölümün dünya sıralamasında üst sıralara gelebilmesi o okulun yaptığı araştırmalara, yayınladığı makalelere bağlıdır ki uluslararası ortamda makale yayınlamak da her baba yiğidin harcı değildir. Tüm dünyadaki bilim adamlarına karşı o makaledeki savları savunmak gerekir. Eğer İngilizce okursanız bilgi eksikliği değil bilgi fazlası oluşur, sonuçta öğrendiğiniz konuyu, terminolojiyi Türkçe olarak da öğrenirsiniz dolayısıyla iki katı bilgi sahibi olmuş gibi olursunuz.
İngilizce denen dünyanın en basit dilini ne iş yaparsanız yapın öğrenmek zorunda kalacaksınız sonuçta. Eğer bölümünüzü Türkçe okur İngilizceyi de daha sonra bir kursta öğrenirseniz kendi dalınızın terminolojisini öğrenemezsiniz, sonuçta kurslardaki hocalar size genel bir eğitim verebileceklerdir.

ITÜ'den bahsetmişsiniz, ODTÜ ayarında, altyapısı sağlam bir üniversitedir. Özellikle teknik bir dalı İngilizce okumak hem araştırma yapmak hem de iş bulmak açısından avantajlı olduğu için tabii ki puanı daha yüksek olacaktır. Girememişseniz tabii ki durum başka oluyor. Ben yerinizde olsam %30 İngilizce olana girer ve dil konusunda kendimi geliştirmeye çabalarım. %30 da olsa bir miktar teknik terminoloji öğreneceksinizdir.

Eklemeliyim ki eğer İngilizce bilmiyor olsaydım şu anda işimi yapamaz olurdum. Hayatın karşınıza neler çıkaracağını bilemeyeceğiniz için okuldan mümkün mertebe çok donanımlı olarak çıkmaya bakmalısınız.

Kolay gele.
  • Paylaş
%30da lisans derslerinde tüm dersler ingilizce verilmez belli sayıdadır. Ancak %100 ingilizce de ise tüm dersler ingilizcedir. Ayrıca ikisi arasında hazırlık atlama farkı da vardır. Birinde daha az bir seviyeden (intermediate/upper) bölüme geçersin diğerin de advanced olman gerekir. Bölüm de okurken hiç bir şey farketmez ha türkçe ha ingilizce. Ama iş hayatı için kendini geliştirip ingilizce öğrenmen gerekir bu sana daha rahat iş kazandırır
  • Paylaş
Ben %100 İngilizce bir bölümde okudum ve bölümümün terminolojisinin çoğu zaten Türkçe'de mevcut değil. Yaptığım iş de zaten sürekli İngilizce gerektiriyor. Müşteriler, müdürler ve bir kısım diğer çalışanlar zaten Türkçe bilmiyor. Bu durumda %30 İngilizce okumak benim için bir hezimet olurdu. Siz bakmayın İngilizce okursanız eksik bilgi edinirsiniz diyenlere. Muhtemelen onlar ancak altyapısı eksik az puanlı bölümlere girebilmiş ve bunun acısını hissedenlerdir. Becerebiliyorsanız %100 İngilizce bölüme girin, eğer varsa bölümünüzün terminolojisinin Türkçe'sini de zaten okul esnasında öğreniyorsunuz.
  • Paylaş
%30 yada %100 ingilizce bölümde okumak aynı bölümün türkçesinde okuyanlara göre daha az bilgiye sahip olmak demektir. Kendim okudum biliyorum tavsiye etmiyorum.
  • Paylaş
2

Yolalinda, tam olarak onu sormuyordum ama merak ettim de neden daha az sey ogrenmis oluyorsunuz turkce olunca

Erkan YILMAZ, Turkçeei olunca değil ingilizce olunca az şey öğreniyorsun çünküdoğru durust alt yapı yok üniversitelerde

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3858 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları