Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aynı müzik zevkine sahip olduğumuz insanlara karşı neden sempati duyarız?

Müzik ve karakter arasında bir bağlantı mı kurarız yoksa ortak bir şeyler mi yakalamaya çalışırız?Düzenle
Durum eğer bir müzik zevkiniz varsa ortaya çıkar. Her şeyi dinleyenler için tabii ki böyle bir durum olamaz. Bazı müzik türleri kendi kültür gruplarını da oluştururlar. Örneğin Rock, Metal, Reggae, Latin. Bu müzikler her müziği dinleyenler için günde bir parçadan fazla çekilmez olabilirler ama gönül vermiş müzikseverler için günlerinin ayrılmaz birer parçasıdır. Aynı müziğe gönül veren insanlar o müziğin kültürünü de özümserler ve kültüre dahil olan alışkanlıkları edinirler. Mesela müzik dinlenerek eğlenilebilecek mekanlar ortak olur. Ya da idolleri gibi giyinip toplumdan aynı baskıyı görürler. Bunlar da bu insanları tabii ki birbirlerine yakınlaştırır, birbirleriyle daha kolay empati kurmalarını sağlar.
  • Paylaş
Aynı anda aynı ruh halinde oldugumuz icindir sanırım
  • Paylaş
Bana öyle geliyor ki durumun müzikle ilgisi yok. İnsan aynı zevklere sahip olduğu kişilere sempati duyar. Çünkü insan duygularını paylaştığı kişilere sempati duyar. Çünkü paylaşmak insanı mutlu eder.
  • Paylaş
Herkesin sempati duydugu konusunda kesin olarak emin misin peki? Cok genel gecer bi yargidan bahsediosunuz. Ben mesela michael jaksondan tut, sagopaya, türk sanat muziginin hepsini dinlerim. Ama bunlari dinleyen yada dinlemeyen birine karsi sempati duymam. Belki duyanlarn bikçndada söyle bir durum söz konusu olablr. Kendilerini anlatan yada kendilerinin hissettiklerinin bi baskasi tarafndanda hissedilebilecegi gibi dusunmek we anlasilma istegi ws. Ws. Durumlarda belki sempati duymasinin nedenlernden biridir.
  • Paylaş
1

Şaman, İyi de senin müzik zevkin diye bir şey yokmuş ki. Kulağıma hoş gelen her şeyi dinlerim diyenlerdensin.

Bu durumun sadece müzikle alakalı olmamakla birlikte sanırım müziğin genelde duygularımızı etkiliyor oluşu ve aynı duyguların paylaşıldığını düşünerek sempati duyuyoruz :) fakat bu aynı duyguları paylaşıldığı kısmı genelde doğru değil.Belkide çılgın Metallica fanlarına bakıp doğru olmadığını söyleyerek kendimi kandırıyorum :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları