Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aziz Nesin okur musunuz?

Okuruz. Taparak okuruz. Özellikle eski köşe yazılarının derlendiği kitaplarını olurken, 'ulan memlekette hiçbir şey değişmemiş' diye iç çekerek okuruz.
  • Paylaş
Tüm kitaplarını okudum. Jack London'la beraber ergenliğimin kahramanlarıydı. Şimdi ikisinin dili de çok basit geliyor bana, belki o nedenle sevmiştim ikisini de, tabii kendi zamanlarında zamanlarının ötesinde yazarlardı ikisi de. Nesin'i seviyorsan mizah anlayışı ona yakın olan ama dili biraz da köylüce olan Muzaffer İzgü'yü ve Rus'lardan Gogol'ü tavsiye ederim.
  • Paylaş
Ortaokula giderken 'Bay Düdük' diye bir kitabını okumuştum. Mizah dilini ve Türkiye gerçekçiliğini çok iyi bulmuştum.
  • Paylaş
12 yaşına kadar çogunu okumuştum . Aziz Nesin başlıbaşına bir dünyadır. Okunmaz mı ?
  • Paylaş
"Du'bakali ne olacak" der susarım.
  • Paylaş
O beni okuyo mu
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Seni okuyamayan ölsün Hasan Şengöz

Yok okumam dedim amaÇiğdem Çelik (@cigdemcelik) hanım düşüncelerimi değiştirdi teşekkürler en kısa zamanda suç ve ceza bittikten sonra aziz nesin kitabı almaya gidiyorum ve bakış açımı geliştirmenin formülü için güzel bir değerlendirme...
  • Paylaş
37

Rasih Uğur Uyanık, Hangi görüşlerine mesala ?

Abdullah Gürel, o bana kalsın dostum herkesin görüşü kendine güzeldir

Abdullah Gürel, dostum yorum için eyvallah kimileri yorum yazmak yerine direk beğenme butonunu basmışlar herkesin görüşüne saygı duyuluyor mu merak içindeyim...

Rasih Uğur Uyanık, Bu yorumu yapmama olgunluğu hakkında düşünmeye ne dersin ?

Bazarov, Sivas olayları hakkında ne düşünüyorsun Abdullah?

Rukiye Koksal, Bu yorumun bu kadar çok eksi alması beni düşündürdü. Herkes tüm yazarları sevmek zorunda mı? Ya da çok bencil bir toplumdayız bizim sevdiğimizi herkes sevsin istiyoruz. İnsanların düşüncelerine saygımızı mı yitirdik.

Bazarov, Rukiye burada mesele benim için yazar değil, bu bakış açısı. Sadece "okumam" deseydi eksiye basmak saygısızlık olabilirdi fakat okumadığı halde, üstelik bir de bu yanlışının farkında olarak yazarı sevmediğini dile getirmek bizi geriye götüren bakış açısı. Biri neyini sevmedin deyince 'herkesin görüşü kendine güzeldir' demiş. Bu kadar işte. Anlatabiliyor muyum çelişkiyi? Edebiyatçıyı kitabını okumadan sevmiyoruz. Neden diye sorunda da herkesin görüşü kendine güzeldir. Yahu bu ne demek?

Rasih Uğur Uyanık, Üstüne de "neden eksi alıyorum, siz saygısız mısınız? diye sorabilmek daha da yaman çelişki. Ne bu veya buna benzer anlayış bu kadar eksi aldı diye değeri artar ne de Aziz Nesin gibilerin okunmadan beğenilmiyor diye değeri azalır.

Abdullah Gürel, abicim Allah rahmet eylesin diyorum ölenlere çok değerli yazarlarımızı kaybettik

Abdullah Gürel, rukiye yorumun için teşekkürler demek istediklerime tercüme oldun...

Abdullah Gürel, rasih dstum aziz nesin gibi yazarların değerinin azalıp azalmasını söylemedim ben bunu sen söylüyorsun beğeniyorsan okumak da senin elinde yorum özgürlüğü de benim elimde anlatabildim...

Abdullah Gürel, abicim böyle bir soru vardı ben de bir kişiyi bir yerde yazı okudum izledim dedim ki okumak için değmez dedim benim okumaman bu kadar sizi rahatsız ediyorsa bilemem demek ki benim içimde onun kitaplarını okumak gelmemiş herkes bana önyargılı davarandım diyor biraz doğrudur önyargılarımla karar verdiğimde olur ama bu görüşten böyle bir sonuç çıkartmanız da sizin önyargılarınız...

Rasih Uğur Uyanık, Sakin bir değerlendirme ile yapacağın şey çok basitti Abdullah. Okumuyorum, çünkü... . Bunun üzerine kimsenin bir şey söyleme gereği kalmazdı. Kalırsa da platformun doğası gereği yargılamak için değil tartışmak için söze devam ederdi. Sebebi sana kalırsa eğer bu tavrının da değerlendirilmesini yargılamaman gerekir. Ağzımızdan çıkanın, attığımız adımın herhangi bir etkisinin olmayacağını düşünmek ütopiktir. Neden olumsuz değerlendiriyor kinayesi ile hatayı devam ettirdikçe söylediklerinin sorumluluğunu almadığın anlaşılıyor. Bu arada yorumların içinde güzel bir soru vardı. Sivas olayları hakkında ne düşünüyorsun Abdullah.

Şaman, Ben de sormak istemiştim hangi görüşlerini diye, demokratlığı mı, humanistliği mi, cumhuriyetçiliği mi, hırsızlık, yolsuzluklara karşı verdiği mücadele mi yoksa Türk milletinin zekası konusunda yaptığı yorumu mu ki bu sonuncusu deneylerle ispatlanmış bir şekilde ortalama 89 IQ çıkıyor ki iyimser bir yorum yapmış Aziz Nesin. Cidden merakımdan soruyorum, hangi görüşlerini beğenmiyorsun?

Şaman, Ayrıca her yazarı tabii ki sevmek zorunda değiliz; ben de Orhan Pamuk'u çok sıkıcı yazdığı için, Elif Şafak'ı tarikatçı olduğu için beğenmiyorum. Yalnız bunları okudum ve beğenmiyorum; okumadan, başkalarından duyduğum görüşlerle yorum yapmak haddime olmaz.

Rasih Uğur Uyanık, Yazarın kitabı da okunulmadan, hakkında elbette bir değerlendirmeye ulaşılabilir. Oluşan yargının elbette bir nedeni de olur. Eğer nedeni yoksa öğretilmiş bir yargı olduğu sonucu ortaya çıkar. bu da eleştirilmek için yeterli bir sebeptir. Sonuç olarak, tüm bu yorumların ortak noktası, Aziz Nesin'i beğenip beğenmeme değil, kişiye dair kalıplaştırılmış önyargının eleştirilmesidir.

Abdullah Gürel, tamam ben uzattim yorumlari hata yaptim aziz nesini sevmiyorum çünkü bakış açımız uymuyor ayrıca kendi değerlendirmelerim için de yapıp okunmamasına karar verdim ayrıca be
nim kızdığım kendi görüşleriniz doğru başkalarının yanlış olması yoksa istedğiniz kadar beğenmeyin

Abdullah Gürel, ben yazarın bakış açısını beğenmedim kendi bakış açımla uyuşmuyor bu bakış açısı meselesini başka yerlere çekmeyin bu benim görüşüm sizin doğru kalıplarınıza uymadığım için üzgünüm istediğiniz kadar beğenmeyin görüşlerimi bu sizin tavrınız benim kızdığım nokta sizin oluşan kalıplarınız doğru benim ve başka kişilerinin görüşlerinin yanlış olması yorumu uzattıysam ben suçluyum

Şaman, Abdullah henüz bir kalıba girmedik ki. Hala uyuşmayan görüşlerin neler olduğunu merak ediyoruz. Burada eleştirilmiş olmanın nedeni hangi görüşlerinizin uyuşmadığını beyan etmemen. Mesela "Adam ateistti kardeşim ben dindarım, ateist bir yazarı okumam" gibi bir görüş bildirseydin hiçbir eleştiri almayacaktın. Yanıtın bir kaç da beğeni alacaktı. Bu cümle örnek tabii ki senin görüşünü yansıttığını iddia etmek istemediğimden "mesela" ile başladım.

Abdullah Gürel, abi adam dindar oldu ateist oldu diye ben bunu beğenmiyorum diyemem benim öyle birşey haddime bile düşmez ama şöyle söylebilirim aziz nesini sıkıcı buluyorum...

Şaman, Zaten ateizm konusu belirttiğim gibi örnekti. Kaldı ki ben Elif Şafak'ı tam tersi nedenden okumuyorum. "Sıkıcı buluyorum" güzel bir nedendir. Ben de Orhan Pamuk'u sıkıcı buluyorum ve okumayı bıraktım. Nesin'in dili de, üslubu da, konuları da kısmen eskimiş vaziyette, ben de yanıtımda zaten bunu belirtmiştim. Senin nesline sıkıcı gelmesini gayet güzel anlayabilirim.

Abdullah Gürel, eyvallah abi ben yorumu uzattım suçluyum bu kibar ve güzel yorumun için teşekkürler...

Bazarov, Sevgili Abdullah, bir kez daha yinelemek istiyorum ki benim senin yorumunu beğenmeme sebebim yazarı okumadığın halde onu beğenmiyor olman bir de bunu farkında olarak yapman. Bu nedenle sorgulanıyorsun yoksa Aziz Nesin'i sev ya da sevme bize ne. Şimdi söylesene bize kendisinin hangi görüşlerini beğenmiyorsun? Ya da nesini sıkıcı buluyorsun? Yahu bir insanı okumadan görüşlerini nasıl bilebilirsin?

Biz burada neden üzerine düşüyoruz biliyor musun sen ya da senin gibi yazar hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar kendisini birkaç cümlesiyle youtubedaki birkaç videosuyla tanıdıklarını düşünüyorlar ve yanlış bir izlenime katılıyorlar. Ben seni burada sürekli gören biri olarak inanıyorum ki sen onun ülke hakkındaki endişelerini, düşüncelerini, öngörülerini bilsen mutlaka beğenirdin.

Şimdi bu ihtimal için okumalı mısın? Hayır kesinlikle okuman gerekmiyor. En başta dedim ya Aziz Nesin sadece bir örnek yani başka bir yazar da olabilirdi. Benim varmak istediğim nokta kolayca fikir sahibi olmamak, hemen yargıya varmamaktır. Umarım bu uzun yazıda meramımı güzel anlayabilmişimdir.

Abdullah Gürel, bu kibar yorumun için teşekkürler dediğin gibi okumadığım birini ve bir yazarı tanımak zordur ama ben dediğin youtube videolarından hayatını okuyarak bilgi sahibi oldum derseniz neden beğenmediniz benim okuduğum kitap tarzları aziz nesin kitapları gibi değil ve eski bir zaman da yani benim yaşamadığım dönemde yaşadığı için beğenmem zor oluyor kitapları ama şunu bilmeniz gerekirse en kısa zamanda dediğinizi yapıcam bir kitabını okuyup değerlendirmeleri söylerim yine...

Çiğdem Çelik, Abdullah ,yeterince eksilenmiş ve eleştirimişsin ama yorum yapmadan geçemeyeceğim.Her kitap ayrı bir dünyadır .O dünyalara yolculuk okuyarak mümkündür ve insana çok şey katar . Necip Fazıl da benim düşüncelerinden hiç hazetmediğim bir yazardır ama okumasam olur mu ?Onun yanlısları benim doğrularımı besliyor okudukça . Hakim bey tiplemesini tanıyabilir miydim okumasaydım ? Bakış açında biraz değişiklik yaparsan neler kazandığına sen bile şasâcaksın .

Çiğdem Çelik, Bi posta altyorum da kitapla ilgili düşüncelerine yazarız artık ☺

Ayhan Şimşek, Buradaki alt yorumlarla samimi olarak birbirimizi anlamaya çalışıp ötekileştirmeden kazanma isteği çok güzel olmuş. Keyif aldım okumaktan. Özellikle Abdullah bilerek veya bilmeyerek yanıtını değiştirmesiyle süper bir tavır sergilemiş. Buna inploid ruhu derim ben arkadaş.

Rukiye Koksal, İnploidi bu nedenle seviyorum. Herkes saygılı,seviyeli,bilinçli tartışmalar bile kırmadan,incitmeden yapılıyor. Buradan bir çok insanla yüzyüze tanışmayı çok isterim. 😊

Abdullah Gürel, inş bende isterim rukiye insanların bu hoşgörüsünü gerek hayatta bulamayanların birleşme noktası inploid

Rukiye Koksal, Daha önce yapılmıştı bir kez inploid buluşması sanırım. Heryıl mutlaka bir inpoid buluşması olmalı. 😉 süper olurdu.

Şaman, Bunu da çok tartıştık, o buluşma problemli olur. Ben, içilmeyecekse akşam çıkmam, gündüz çalışıyorum zaten, o buluşmada içilecekse %50 hatta inploid camiasından %80 gelmez, içilmeyecekse de kalanlar gelmez ☺

Şaman, Aynı akşam iki ayrı buluşma mantıklı olabilir tabii.

Ayhan Şimşek, Bence yanılıyorsun bu sefer üstadım:) Niyeti temiz insanın, sağlığına diyerek tokuşturduğu ayran bardağı da iyi ses getirir rakı bardağıyla. Başarılır..

Şaman, Ses getireceğine ben de katılıyorum; sadece bazı arkadaşlar alkol satılan bir müesseseye girmekte tereddüt edeceklerdir diyorum. Malum içenler içilmemesine değil içmeyenler içilmesine karşı oluyorlar. ☺

Ayhan Şimşek, Üstadım , bu durumu Inploid ailesine bir soru ile sormamız gerekir bence.
Rica etsem soruyu sen sorar mısın?

Şaman, Üstadım, ben sormasam ☺ Çok muhabbeti döndü bunun, hatta organize olmaya da çok çalıştık amma ve lakin bir türlü olamadı, olamıyor. inploid.com/t/son-inloid-bulusmasi-hic-k... inploid.com/t/3-inploid-bulusmasi-icin-h... inploid.com/t/bugune-dek-inploid-kullani... inploid.com/t/hangi-inploid-uyeleri-bir-...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

911 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları