Bilmek istediğin her şeye ulaş

Azot döngüsü nasıl gerçekleşir?

Azot canlılar için en önemli maddelerden biridir. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için oksijen ve karbondioksite ihtiyaç duydukları gibi, büyüyebilmek için de azota ihtiyaç duyarlar. Çünkü proteinlerin ve DNA’nın önemli bir bileşenidir. Protein hücreyi meydana getirir ve azot olmasa canlı olmaz denilebilir.Azot döngüsü olayı doğadaki azotun madenler, hayvanlar ve bitkiler arasındaki dağılımını saplayan döngüdür.

Azot, havada serbest halde bulunmasına rağmen, canlılar bu elementi doğadaki haliyle kullanamazlar. Azot gazının canlıların kullanabilmesi ve doğada tüketimden dolayı bitmemesi için, bir döngüye ihtiyaç duyulmaktadır.

Azot

Resime bakarak azot döngüsünü anlatalım;
  1. Ölen organizmaların yapısındaki ve hayvan dışkılarındaki azot bileşikleri toprağa karışır.
  2. Toprak ve sularda bulunan ayrıştırıcı bakteriler bu azot bileşiklerini parçalara ayırmaktadır.
  3. Parçalama esnasında bazı maddelerin yanı sıra amonyak (NH3) ve serbest azot (N2) meydana gelmiştir.
  4. Amonyak, kimyasal tepkimeler sayesinde amonyum tuzlarına dönüşmüştür.
  5. Azot bağlayıcı özelliği bulunan bazı bakteriler ve algler amonyum tuzlarını nitrit (N02) ve nitratlara (N03) dönüştürür. Aynı zamanda şimşekler ve yıldırımlar da havadaki azottan nitrat oluşumunu sağlar.
  6. Suda kolayca çözünen nitratlar bitkilerin kökleriyle alınıp kullanılır. Kullanılan azotla bitkilerin protein ve nükleik asit gibi azotlu maddeleri üretilir.
  7. Bunların bir kısmı bitkilerle beslenen hayvanların vücuduna geçer. Bu döngü böylece sürekli devam eder ve azot döngüsü gerçekleşir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

359 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları