Bilmek istediğin her şeye ulaş

B2C ve C2C iş modellerinin çeşitli örneklerini her gün görüyoruz, peki ya B2B iş modelleri? Günümüz Türkiye'sinde B2B alanında neler yapılabilir?

Günümüzde B2C ve C2C iş modellerinin popülerliği tartışılmaz ancak bu popülerliğin önümüzdeki 5 sene içerisinde azalacağı uzmanlarca öngörülmekte peki potansiyel fenomen olarak görünen B2B iş modelinin günümüzdeki örnekleri nelerdir? Ve daha neler yapılabilir?Düzenle
B2B'yi B2C'den ayıran en önemli iki fark "Detaylı Sunum" ve "Özel Sunum".

Detaylı Sunum
B2C uygulamalarını son kullanıcılar kullanır ve bu sebeple detay yoktur. B2B uygulamalarını firmalar kullandığı için detaylar üst seviyededir.

booking.com gibi bir sitede arama yaparken lokasyon, checkin ve checkout bilgileri yeterlidir. Ama B2B uygulamasında arama detayı dudak uçuklatan cinsten. Arama sonrasında sunulan detaylarda bir o kadar fazladır. Yine aynı şekilde raporlama, faturalama çok fazladır.

Özel Sunum
B2C uygulamaları herkese hitap edecek şekilde hazırlanır ve herkes aynı şeyi görür. B2B uygulamalarında her firma için farklı fiyatlar, raporlar, faturalar vb. işler yapılabilir.

Yaklaşık 1 senedir acenteler için Hotel Rezervasyon B2B projesi geliştiriyorum ve harcanan zamanı gördüğünüzde B2B'nin geliştirme sürecinin çok detaylı olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Paylaş
B2C ve C2C iş modelleri özellikle Türkiye'de son 3-5 yıldır büyük bir atak yaptı popülerliğini yitireceğini düşünmüyorum aksine İnternet'i en yoğun kullanan 16-24 yaş grubunun bir on yıl sonranın daha çok para kazanan kuşağı olacağı ve hızlı tüketim alışkanlıkları düşünülürse, B2C ve C2C projeleri yaratıcılıklarını zorlayarak yükselen bir ivmede yürüyecektir.

B2B iş modelleri yani toptan piyasası Türkiye İnternet ile daha yeni yeni tanışıyorken Dünya'da altyapısını oturtmaya başlamıştı. alibaba.com en eskilerden birisidir, sistemli, sabırlı bir büyüme ile yatay pazarda en pahalı üyelik satan sitelerden birisi olmuştur ama diğer yandan son yıllarda aliexpress''i açarak b2c pazarına da göz dikmiştir. Yatay pazarda en yaygın olan para kazanma yöntemleri yıllık üyelik satmaktır, dikey pazarlarda commodity gibi konularda satış üzerinden komisyon alarak çalışanlar da vardır. Türkiye'de en başarılı örnekler arasında dikeyde aynı zamanda iş adamına sıkı bir portal hizmeti sunan steelorbis.com, chemorbis.com gibi siteler sayılabilir. turkfreezone.com da yatayda Türkiye'de en eski sitelerden biridir ama eskiliğiyle orantılı bir başarı yakalayamamıştır.

Önümüzdeki yıllarda hem b2b hem b2c'de dikey pazarların, sosyal medya ve mobil ticaret ile kol kola ama daha yaratıcı pazarlama projeleriyle, şimdiki reklam yöntemlerinden farklı yöntemler uygulayarak başarı kazanma şansları yaratacağını düşünüyorum.
  • Paylaş
Türkiye'de e-ticaret kişilerin düşünce yapıları nedeniyle daha yeni yeni hızlanıyor. Tercih edilen iş modeli B2C çünkü kişiler doğrudan ürün sağlayıcısından almak istiyor. Özellikle teknolojik aletlerde bu sistem çok az kullanılıyor, gidip ana satıcıdan almak yerine ikinci el üründen 200 lira kâr yapmak yerine kafam rahat olsun felsefesinde yaşıyorlar yine Türkiye'yi göz önünde bulundurursak bu mantık gerçekten doğru.

B2B hakkında daha önce tecrübem yok ama aklıma ilk gelenlere bakacak olursak şirketler arası satışlarda büyük balık küçük balığı yer mantığı ile devam ediyoruz. Aslında hızlı olan balık, yavaş olanını yemeli. Ülkemiz içerisinde daha çok pazara hakim olma anlayışından olsa gerek B2B çok yaygın olarak kullanılabilecek bir iş modeli değil diye düşünüyorum. Ama olması gereken açıdan bakarsak mantıklı bir iş modeli sonuçta ticari işletme sahipleri şirketlerini kurarken ilk ihtiyaç duydukları şey ürün. Tedarik etmek için toptancı gezmektense internet üzerinden satışlar daha çok tercih edilebilir.

Sevgiler
  • Paylaş
2

İlkay Kurtuluş, Açıklaman için teşekkür ederim. Ancak söylediklerine tamamen katılmadığımı da belirtmek isterim. Özellikle B2B, B2C gibi kavramlar hakkında sanıyorum doğru olduğunu düşündüğün yanlışlar var. Bu konular hakkında biraz daha araştırmanı tavsiye ederim. Sevgiler.

Özden Alperen Çal, Anlıyorum, bende çok teşekkür ederim tavsiyeniz için e-ticaret sektörü hakkında detaylı bir bilgim yok neden böyle olduğu konusunda sadece bir tahmindi benim yorumum, sevgiler :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1653 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt