Bilmek istediğin her şeye ulaş

Baba adayları doğum sırasında doğumhanede bulunmalı mıdır?

Özel bir çaba harcayarak erkek muhakkak doğum hanede olmalı bence, hemde eşinin doğum haneye gotrulme anından itibaren. Hamile , çok duygusal oluyor , kendini yalnız ve güvensiz hissediyor, o anda allah belanı versin herif şu halime bak diye içinden geçirse de , en azından elinden tutarsanız belki işe yarar:) şaka bir yana doğum ciddi bir operasyon orada olmayacaksa hir erkek başka ne zaman eşinin yanında olacak.
  • Paylaş
6

Duygu Avcı, sana katılıyorum ama şu noktada bir acaba var kafamda... Doğum sırasında eşinin yanında olan bir adam doğum anında kadının yaşadıklarını ve doğumun gerçekleşmesine tanık olduktan sonra bazı araştırmacılara göre saygıdan ki ben çok emin değilim, eşleri ile aralarında eskisi gibi karı-koca hayatı yaşanamıyor. Erkek için de annelik kavramı çok kutsallaşıyor ve kadına tamamiyle anne gözüyle bakmaya başlıyor ve bu da ileride sorunlara sebep olabiliyor. Tabi böyle bir durumun oluşma sıklığı konusunda bir bilgim yok ama bence kafa karıştıran bir durum (:

Hakan, Bunun doğum hanede olmakla çok ilgisi yok gibi geliyor bana, zaten hamilelik uzun ve yorucu bir süreç ardından kadın fiziksel olarak hemen kendine gelemiyor bunun yanına birde annelik psikolojisini ekleyince eskisi gibi karı koca ilişkisi doğal olarak olmuyor yada bir süre aksıyor diyelim, elbette yazdıklarım bilimsel görüş değil sitemizde psikolog ve psikiyatr lar var muhakkak onlar bilimsel cevap verecektir. Ancak bana daha çok fiziksel, hormonal. Ve psikolojik sebeplerin bir toplamı gibi geliyor ilişkinin sekteye uğraması.

Hakan@cree belki bize daha bilimsel cevaplar verebilir.

Ismail Barış Salman, Bir gelişim psikologunun bu soruyu yanıtlaması daha doğru olacaktır.
Ama bana göre bu sorunun yanıtı kişiden kişiye ve ilişkiden ilişkiye değişir ve iş doğum sırasına gelmeden hamilelik sürecinde başlar. Eşler hamilelik sürecini birlikte yaşarlarsa doğum sırasında da neye ihtiyaçları olduğunun daha çok farkında olacaklardır.
Bir kadın doğumun çok mahrem bir şey olduğunu düşünebilir ve eşinin varlığından rahatsız olabilir, bir başkası eşinin yokluğunu gerekli sorumluluğu almaması olarak yorumlayabilir.
Yani tek bir kural geliştirmekten ziyade duruma göre eşlerin birlikte karar verebilmesi önemlidir. Ama illa ki bir kurala ihtiyaç varsa erkeğin sürekli "peki karıcım" demesinin hiçbir sakıncası yoktur :)

Hakan, burada bir noktayı atlamışım ben, doğum haneden kasıt ameliyathanenin içine kadar mı @punkoala . eğer bu ise belki bazı erkekler bunu isteyebilir ama ameliyathanenin içine kadar girmesi bence doğru değil. @cree nin dediği bir nokta çok önemli mahremiyet unsuru. kadın bu halde eşine gözükmekten bence de çok haz etmez gibime geliyor.

Duygu Avcı, Evet, ilk algıladığım doğuma tanık olmasıydı. Sanırım tamamen o anki psikoloji ile şekillenecek bir süreç (:

Bence bulunmaları son derece gereksiz. Doğum anne ve bebek arasında belki de dünyanın en özel şeyi.
  • Paylaş
Eşinin istediğine göre girmelidir bence. Eğer eşi kendini daha rahat ve yalnız hissetmeyecekse girmelidir.
  • Paylaş
Bence de girmelidir. Baba adayının psikolojisinin bozulması gibi bir durum söz konusu olabilir. Ancak yalnızca baba adayının değil, anne adayının da bu süreçten geçtiği unutulmamalıdır. Yalnızca doğum anında değil, 9 ay boyunca büyük bir psikolojik süreçten geçtiğini bilmek ve fedakarlık yapmak söz konusu bence...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1235 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt