Bilmek istediğin her şeye ulaş

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kendisi bir çok kez denedi fakat başarılı olamadı. Benim zorumla piyasada etkili olarak bilinen bir kaç ilacı kullandı. Hâlâ bırakmayı başaramadı.Ayrıca kendisinde Koah başlangıcı ortaya çıktı.Düzenle
Kimse kimseye sigarayı bıraktıramaz. Sigara eroinden sonra en lanet bağımlılığı olan uyuşturucudur. Ucunda "gerçekten" çabuk ölüm olmadıkça kimse de sigarayı bırakmaz.
  • Paylaş
Spora yönlendirin. Spor sırasında nefes alış verişindeki bozukluğu görmek sigarayı bırakma konusunda motive edebilir. Ayrıca spora başlayan insanların çoğu sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşamaya da merak salar. Denemenizi tavsiye ederim
  • Paylaş
Alışklanlıkların Gücü adlı kitapta, alışkanlık döngülerinden bahseder. Kısaca şu şekildedir: "İşaret-Rutin-Ödül" Sigarayı bırakmaktaki en büyük zorluk sigaranın bir çok işaret ile tetiklenmesi ve rutin olarak sigara içerek kişinin kendisini nasıl hissetmek istiyorsa o şekilde hissetmesini sağlamasıdır. Yani demek istediğim, sigara ulaşımı kolay bir üründür ve insanlar sıkıldıklarında, üzüldüklerinde, mutlu olduklarında, sakinleşmek istediklerinde, yemekten önce, yemekten sonra, alkol yanında, çay yanında, kahve yanında, tuvalette.. Vb bir çok işareti sigara içmek için sebep olarak görmektedirler. Sigarayı bırakma konusunda bence babana yapabileceğin en büyük yardım. Alışkanlıklarını tespit etmesine yardımcı olmandır ve bunu direkt senin değil babanın kendi kendisine keşfetmesini sağlaman olacaktır. Bence Alışkanlıkların Gücü adlı kitabı hediye ederek babanın okumasını sağlamalısın. Okuma alışkanlığı yoksa da sen ona okumalısın. Neden içtiğinin tam cevabını verebildiği zaman, alışkanlıklarını değiştirmesi daha kolay olacaktır diye düşünmekteyim. Babanı hacklemende başarılar dilerim :)

Not: İlaçlarda tam olarak bu rutinde sigaranın yerini almakta ve bu şekilde sigarayı bırakan kişiler tanıyorum. Önce sigaranın yerine hapı daha sonra hapın yerine farklı alternatifler koyarak sigarayı bıraktılar. Bilinçli olarak rutinlerini keşfedenler sigaraya dönmüyor ama bunu sırf iradesini kullanarak sigara içmeyen kişilerin iradeleri bir yerden sonra mutlaka kırılıyor ve tekrar sigaraya geri dönüyorlar.
  • Paylaş
Bu konuda başka bir soruya yanıt vedim. Bu, sigarayı bırakacak kişinin beslenme alışkanlığının değiştirilmesi üzerine tamamen kişisel bir görüşümdü:
inploid.com/t/sigarayi-birakmak-icin-bi...

Lâkin ilk tavsiyem, babanız üzerinde 'baskıcı' olmayın.
Ona sigarayı bıraktırmayın, onun sigarayı bırakmasını sağlayın. Üzerine gitmeyin; ilk gündem, olmazsa olmaz 'sigarayı bırakmak' olmasın. Bu sefer sigaraya daha çok sarılır.
  • Paylaş
Birkan beyin tavsiyesine katılmakla beraber, benim bir önerim daha var; mümkünse babanızı bir göğüs hastalıkları hastanesine götürün. Sert bir öneri belki ama oradaki insanları görmek etkili olacaktır bence.
  • Paylaş
Zyban adlı ilacı kullandım ve bgn tam iki hafta oldu sigara içmiyorum. Bir daha da içmeye niyetim yok.. Bu arada ilaç harikalar yaratmıyor bunu da söylemem de fayda var.. Sağladığı tek şey bıraktığin andaki çıldırtan yoksunluk hissini çıldırmadan halletmesi😉 koa çok kötü bir hastalık babanızı hastanede bu hastalıktan muzdarip insanları gezdirebilirsiniz.. Faydası olacağına inanıyorum... Kolay gelsin 😉
  • Paylaş
Abesle iştigal ediyorsunuz. Hiçbir bağımlılık bağımlının kendi isteği ve iradesi dışında sonlandırılamaz.
  • Paylaş
Günde kaç tane sigara içiyosa zamanla azaltsın aklına getirmemeye çalışsın ilk zamanlar çok zor olabilr ama zamanla içmemeye alışıcak.Sakız çiğnesin meyve falan yesin ve şunu unutmayin ki zorla güzellik olmaz insanın içinde bırakma hissi olucak.
  • Paylaş
1

Mozambik_prensi, Kendisinde Koah başlangıcı olduğu için artık mecburen bırakması gerekiyor fakat bırakmak için bütün denemeler başarılı olamadı.

Sende başla sigaraya o kahırla bıraktı benim babam ama şimdide ben içiyorum buda bir fedakarlık sonuçta. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

174 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt