Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bademciklerim fena halde şiş ve ne ilacım ne de doktora gitme imkanım var. Kendimi nasıl tedavi edebilirim?

İltihap söz konusuysa Tuzlu suyla gargara rahatlatır.
İmkan varsa da adaçayı iyi gelecektir.
  • Paylaş
Dondurma ye çivi çiviyi söker derler... .
  • Paylaş
Sıcağa yakın ılık sivilar tuket çoğunlukla. Ama ateş yapiyorsa (özellikle >38 derece) ve dusmuyorsa bakteriyel bi enfeksiyon binmistir üstüne o durumda sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Çok ciddi olmayan durumlarda kış çayı denilen bi olay var onu tavsiye ederim kendim kullanıyorum. Google'dan arastir derim.
  • Paylaş
Kendi kendime bir sınav sabahı yatakhanemdeki MEB çelik dolabımda (genellikle soğuk olurdu) bulundurduğum limonla yaptığım (uydurduğum da denebilir) kendi kendine tedavi yoludur, ancak fazla abartılmamasını tavsiye ederim.

Kulaklarıma kadar vuran bir ağrıyla karşı karşıyaydım hem de Kimya sınavı öncesi! Sabah 4'te acıdan uyandım ve şunu yaptım:

Limonun yarısını kestim. Limonun suyu bol değil ve bugünkü gibi 8-9 milyon lira değilse ertesi gün de yapabilirsin!
Ağzıma sıktım önce, evet direk limon suyu içtim. Sonra lavaboda avcuma su alıp, biraz limon sıktım içine ve burnuma çektiğim gibi burnumu tıkayıp başımı geriye attım ve burun kanalından boğazıma doğru limonlu suyun akışını hissettim! İşte bu acı veriyor dostum! Sağlam bir geniz yanması yaşıyorsun ve yutkunamayacak gibi olabiliyorsun! Üst üste yaptım bu hareketi! Çok abartmadan ama en fazla 3-4 kez.
En son ve en can alıcı kısım işte. Kulaklarımdaki sancılı ağrı devam ediyordu ve unutmak istiyordum bu acıyı. Ne yaparım daha dedim burnum ve boğazım limondan ekşi ekşi yanıyorken! Ve tüm yatakhanenin uyuduğu bir saatte bağırmayı göze alarak aynadaki gözlerime odaklandım! Limonu direk gözlerime sıktım ve bağırmak ne kelime anıracaktım neredeyse! : )) Göz, burun, boğaz... Tümüyle yanıyordu artık kafam... Gözlerim kan çanağı tabi. Bir iki damla ama dikkat! Gözler önemli ve korneanı eritmek istemezsin!

Ama sonucu söyleyeyim mi? Gittim o halde yeniden yattım, zorladım kendimi uyumaya, nefesim açılmış, bademcik ve kulak ağrımı unutmuştum! Ve sabah 8.30'da okulda olmak için 7'de uyandım hatırlıyorum. Hiç kulak ağrım kalmamış ve bademciklerim yine hafif belli etse de büyük oranda inmişti! Ve ben sabah gülümsüyordum! : )

Rahatça nefes alarak ve acısız biçimde sınava girdim.

Bunu daha sonraları bir iki kere daha yaptım boğazımı kötü hissettiğim anlarda ve bu defa direk gözüme sıkmasam da özellikle limon suyunu yutmam ve burnumdan yaptığım sulu karışım işe yaradı. Acil durumlarda kullanılabilir bir yöntem bence. Limonun da bildiğim kadarıyla kötü bir yan etkisi yok, alerjikler dışında tabi.

Kocakarı yöntemi gibi biliyorum, az biraz da acımasız, ama ne yapayım olan bu!
Zamansız KBB rahatsızlıklarının sizden uzak olması dileğimle!
  • Paylaş
Tuzlu su ve boğaza soğuk uygulama iyi gelir.
  • Paylaş
Bol tuzlu gargara yap.
  • Paylaş
Kansız , bıçaksız bademcik ameliyatı tavsiye ederim. : -)
  • Paylaş
1

Hakan@serkan kendi yorumuna eksi veremiyorum değil mi. :-)

Adacayi ic kesinlikle ise yariyor!
  • Paylaş