Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bademciklerin alınmasının zararı var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bir risk olduğunu unutmamak lazım.Bu ameliyatta hayatını kaybeden örneklerde mevcut,bunu hatırlayın.

Aslen hepimizin de bildiği gibi basit ameliyatlar kategorisinde.Ama riskli bir ameliyat çünkü tam nefes aldığımız yer üzerinde,kanama durumu olabilir,anestezi uygulamaları var.Genel olarak lokal anestezi yapılsa da bazen genel anestezi de yapılabiliyormuş.

Ayrıca dezavantajları da var; hastanın yemesi içmesi etkileniyor,konuşması zorlaşıyor.

Çok erken yaştaki çocuklar için bu risk fazla.Eğer çocuk için doktor uygun gördüyse de,başka doktorlarla da konuşmakta fayda var.
  • Paylaş
Bademcik ameliyatı olanlardan ortalama 100.000 kişiden 19 u hayatını kaybetmektedir. Bademcik ameliyatı her ne kadar kolay gibi gözükse de çok tehlikelidir ve dikkat ister. Hastanın enfeksiyon kapması söz konusu olabilir, ameliyat sırasında ses telleri zarar görebilir.
Bademcikler vücuda ağız yoluyla giren mikroplarla savaşmada önemli bir savunma mekanizmasıdır.
Mikropları tuttuğu için bünyesi güçlü olmayan bireylerde ateşli hastalıkların çokça görülmesine sebep olmaktadır, bu yüzden alınması doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.
Çocukluğumda çokça ateşli ağır hastalık geçirdiğim için benim de bademciklerim 7 yaşında alınmış, sonrasında kendimi korumayı da öğrenince daha rahat ettim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

458 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları