Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağdat Pili Nedir?

Bilinen en eski insan yapısı piller, Bağdat Pilleridir. MÖ 250 ve M. S. 640 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Teknoloji

Ağız kısmı asfaltla kapatılmış olan bu toprak kabın iç kısmında bakır bir tüp bulunmaktadır. Alt kısmından bakır bir diskle kapalı olan bu tüp içinde bir demir çubuk üst taraftaki asfalt kapak aracılığıyla tutturulmuştur. Çubuk tüpün içine doğru sallanır pozisyondadır ancak hiçbir noktayla temas etmemektedir. Kabın bir elektrolitle doldurulması durumunda ise akım üreten bir pil elde edilmiş olunur. İşte bu elektrokimyasal reaksiyon olarak bilinen olaydır ve günümüzde kullanılan pillerin işleyiş mekanizmasından hiçbir farkı yoktur. Bağdat pili esas alınarak oluşturulan modellerle yapılan denemelerde 1.5-2 volt arasında enerji elde edilmiştir.

Teknoloji
Bağdat PiliPeki ama bundan 2000 yıl önce üretilen bu pil ne için kullanılmaktaydı? Dönemin yaşantısına göre pil ihtiyacı varise pille kullanılan birçok da cihaz ve alet olması gerektiği sonucu çıkmaktadır. Bu durum bundan 2000 yıl önce yaşayan insanların bilinen ve tahmin edilenden çok daha gelişmiş yaşam standartlarına sahip oldukları konusunda şüphe uyandırmaktadır.

kaynak:anatoliamed.com/gelismis-medeniyetler-se...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

247 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt