Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağımlı madde kullanımı nasıl anlaşılır?

Madde bağımlılığında fazla belirti olduğu için anlamak zordur. Özellikle başlangıç aşamasında çok zordur. Üç çeşit denetleme yolu vardır:
 • Laboratuvar tetkiki: Laboratuvarlarda yapılan idrar ve saç tahlilleriyle vücuttaki yabancı maddeler tespit edilebilir ve böylece madde bağımlılığı teşhisi konabilir.
 • Davranış değişikliği: Madde kullananlar ilk safhada çevresini değiştirir, yeni arkadaş edinir. Duygusal dalgalanmalar, iniş-çıkışlar görülebilir. Giysilerinde, saç modelinde değişiklikler olabilir. Eğer öğrenciyse başarısı düşmeye başlar; okula devam azalır; her zamankinden daha fazla para harcar.
 • Madde etkisine bağlı değişiklikler: Sınıf içinde dalgınlık, dikkati toplamakta güçlük gözlenebilir. Derse odaklanma güçleşir. Kullanılan maddenin cinsine göre uykulu bir hal veya hareketlilik görülebilir. Konuşmada güçlük, pelteklik; kilo kaybı, beslenme alışkanlığında değişiklik; madde yoksunluğu durumunda olağan dışı huzursuzluk, asabiyet, endişe ortaya çıkabilir. Ayrıca vücutta yara, kesik izleri bulunabileceği de unutulmamalıdır.
 • Paylaş
Bunu ev şartlarında tespit etmek istiyorsanız birincisi hangi maddeden şüphelendiğinizi bilmelisiniz, ikincisi de test ettiğiniz kişinin maddenin etkisinde olması gerekir. Bu tespitin bütün maddeler için ortak bir reçetesi yoktur, birkaç madde için bildiklerimi aktarayım.
 • Kanabis (Bilinç açıcı maddeler sınıfındadır, Hint Keneviri, esrar, ot, gubar gibi isimleri mevcuttur) Aslında tıbbi olarak fiziksel bir bağımlılık yapmaz ama kişiliğe bağlı olarak psikolojik bağımlılığı olduğu gözlemlenmiştir. Kullanan kişi bol sıvı tüketir, gözleri kanlanır, göz bebeklerinin ışığa reaksiyonu ve kişinin fiziksel hareketleri yavaşlar, kısa süreli hafızasını oldukça kaybeder. Tespit için, göz damlası kullanımı ipucu verebilir. Ayrıca kişiyle uzun cümlelerle konuşup cümlenin başından bir şeyler sorarsanız yanıt alamazsınız.
 • Kokain (uyarıcılar sınıfındadır) oldukça ve kolay bağımlılık yapan bir maddedir, uzun süreli kullanımda etkileri hayati olabilir. Tespit için; göz bebekleri anormal şekilde açıktır, kişi çok hızlı konuşur, hareketleri hızlıdır, uzun süre kullanımda agresyon ve paranoya yapar, kişi sürekli stres halindedir.
 • Methamfetamin için de aslında kokain tanımı neredeyse birebir uyar, yalnız methamfetamin daha kolay ve daha güçlü bağımlılık yapar, uzun süreli hayati etkilerini de kokaine nazaran daha çabuk gösterir. Dişlerdeki saydamlaşma, aşırı ve daha uzun kullanımlarda diş kayıpları da ipucu verebilir.
 • Ekstasi (hap, düğme, yıldız, beşparmak gibi şeklinden dolayı aldığı isimleri mevcuttur, hem uyarıcı hem bilinç açıcıdır, psikolojik bağımlılık yapar) Tespit için; gözbebekleri açılır, iştah yoktur, vücut sıcaklığı artar, terleme artar, diş gıcırdatma olabilir, aslında sevecen yapar ama paranoya, agresyon da yapabilir, hareketler hızlanır ama konuşmalarda tutarsızlıklar da oldukça artar.
 • LSD, sihirli mantarlar (ikisi de bilinç açıcı maddelerdir, ikisi de ne fiziksel ne de psikolojik bağımlılık yapmaz) Bunları kullanan insanları tespit edemezsiniz çünkü bu maddeleri sadece aynı maddeleri kullanan insanlarla kullanırlar ve kafaları normale dönene kadar da insan içine çıkmazlar.
 • Eroin (hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılığı hem de verdiği zarar açısından dünyadaki en kötü uyuşturucudur) Tespit için; nedensiz yere nefessiz kalma, sürekli bir miskinlik hali, çok uyuma, konuşurken kelimeleri söyleyememe, tutarsız konuşmalar, hijyene önem vermeme, hemen her şeye ilgisizlik, kilo kaybı, nedensiz yere sürekli burun akıntısı, sürekli bir para ihtiyacı size ipucu verebilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

337 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları